Mersin'de CHP'li ve HDP'liler Kur'an kursu yapımına engel oldu!

Mersin’de, mülkiyeti belediyeye ait bazı taşınmazların Kur’an kursu yapılmak üzere müftülüğe tahsisi ile ilgili teklif, CHP ve HDP'lilerin ret oyu vermesi sonucu, 12'ye karşı 16'ya oyla meclisten geçmedi.

Mersin'de CHP'li ve HDP'liler Kur'an kursu yapımına engel oldu!
Mersin'de CHP'li ve HDP'liler Kur'an kursu yapımına engel oldu!
GİRİŞ 03.07.2023 17:22 GÜNCELLEME 03.07.2023 17:25
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Mersin'in merkez ilçe Akdeniz Belediye Meclisinde, mülkiyeti belediyeye ait Nacarlı ve Nusratiye mahallelerinde bulunan bazı taşınmazların Kur'an kursu yapılmak üzere müftülüğe tahsisi ile ilgili konunun görüşülmesi sırasında tartışmalar yaşandı.

Belediye Başkanı Mustafa Gültak'ın idareden geldiği gibi oylamaya sunduğu teklif, CHP ve HDP'li üyelerin ret oyu vermesi sonucu, 12'ye karşı 16'ya oyla meclisten geçmedi.

Akdeniz Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Mustafa Gültak başkanlığında temmuz ayı birinci oturumunu düzenledi. Mecliste, 6. Ulusal Oda Müziği Yarışmasına Akdeniz Belediyesinin yapacağı maddi destekle ilgili konu da görüşüldü. Teklif, oybirliği ile komisyonlara havale edildi.

“MÜFTÜLÜK, TÜM BELEDİYE BAŞKANLARINA YAZI YAZDI”

Toplantıda, Huzurkent Nacarlı Mahallesi ile Nusratiye Mahallelerinde, mülkiyeti Hazine Maliyesi ile Akdeniz Belediyesine ait bazı taşınmazlara, mahalle sakinlerinin talebi üzerine Kur'an Kursu yapılması için İlçe Müftülüğüne 25 yıllığına tahsisi ile ilgili konunun görüşülmesi esnasında tartışmalar yaşandı. CHP ve HDP'li meclis üyeleri, söz konusu bölgelere yakın cami lojmanı ve Kur'an kursu binası olduğunu savunarak yeni kurs binası için alternatif yerler belirlenmesi gerektiğini ifade ederek ek süre istedi.

Tartışmaların ardından konuşan Başkan Gültak, “Eski Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati'nin hızlı şekilde ödenek bulması sonucu müftülüğe bir bütçe ayrıldı. Yani şu dönem Kur'an kurslarını yaptık, yaptık. Yapamaz isek ileriki süreçte yine yapılır ama süreç uzar. Bu acelenin birinci nedeni bu. Yani Diyanet üzerinden Maliye Bakanlığı bütçe aktardı. Sadece Akdeniz'de değil, Mersin genelinde ne kadar ihtiyaç varsa, arazi ve imar durumu hazır olan yerler. Çünkü parayı aktaracağınız yerin de hazır olması lazım. Sadece arazi olması da yetmiyor, imar olması lazım, ruhsat veriyor aşamada olmamız lazım diye, konu hızlı bir şekilde gündeme geldi. Bu konuda müftülüğün, diğer belediye başkanlarına yazdığının da altını çiziyorum” dedi.

"EK SÜRE VERMENİN BİR ANLAMI YOK”

Başkan Gültak, bürokratlarıyla görüşmesinde, ivedi şekilde, nerede hazır, imar şartları uygun, ruhsat verilebilecek arazi varsa kendisine bilgi verilmesini talep ettiğini kaydederek şöyle konuştu:

“Bana bilgisi verilen yerler buralar. Fakat ek süre verdiğimizde şöyle bir şey olmayacak. İmarı hazır, inşaat ruhsatı verilebilecek, bizim hiç projemizin olmadığı ve benzeri maddelerle bir arazi bulma şansımız yok. Dolayısıyla ek süre vermenin bir anlamı da yok. Ek süreyi niye alırsın? Bölgeyi tarayamamışsındır, eksik kalmıştır, yerlere bakamamışsındır, zamana ihtiyaç vardır. Ama 1 ay değil 3 ay da versek, neyi tararsak tarayalım artık bilgisayarı açıyorsun her şey önünde. Aylara gerek yok. Bilgisayar 5 dakikada neresi boş, neresi dolu anında veriyor. Dolayısıyla ek süreye gerek yok. Bu nedenle belediye başkanlığı kanunları gereği ek süreyi kabul etmeyip teklifi re'sen gündeme getiriyorum.”

MUHALİF ÜYELER RET OYU VERDİ

Konunun, komisyonda da oyçokluğu ile reddedildiğini hatırlatan Başkan Gültak, söz konusu teklifi bu kez idareden geldiği gibi meclisin oylamasına sundu. Yapılan oylama sonucu Cumhur İttifakı üyesi meclis üyelerinin 12 oyuna karşın, CHP ve HDP'li üyelerin 16 karşı oyuyla Huzurkent Nacarlı Mahallesi ile Nusratiye Mahallesinde Kur'an kursu binaları yapılmasına ilişkin teklif reddedildi.

“BELEDİYENİN BORCUNU AZALTIP, AKDENİZ HALKINA HİZMETE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Mecliste, mülkiyeti Akdeniz Belediyesine ait veya belediyenin hissedarı olduğu, başka kurumlarca kullanılan ve belediye hizmetlerine ihtiyaç duyulmayan bazı taşınmazların, belediyenin vergi borcuna karşılık yetkili kurumlarca belirlenecek rayiç bedel üzerinden Maliye Bakanlığına devri ile ilgili konu da görüşüldü.

Konuya ilişkin belediye bürokratlarına gerekli hazırlıkları yapmaları için talimat veren Başkan Gültak, “Bu arazilerimizin değerine bakalım ve takasını gerçekleştirelim. Biz buraları Milli Emlak'a devredeceğimiz için onlar fiyat belirleyecek. Eğer diğer yerlerle ilgili, yapılandırmadan kaynaklı faiz zararı oluşursa meclis gündemine yine getiririz” ifadelerini kullandı.

Belediyeye ait taşınmazların üzerinde yıllardır kamu kuruluşları olduğunu ve belediyenin buraları kullanmadığını kaydeden Gültak, şöyle devam etti:

"Buraların fiyatlandırılması konusunda, maksimum neye göre fiyatlandırılacaksa Ankara'da bizzat takip edeceğim. Çünkü buralar milletin malı. Milli Emlak Genel Müdürü ile de görüşeceğiz. Maksimum seviyede değerini alabilmek için karşı tarafı zorlayacağız. Bu konuda daha önce de başarılı olduk. Tabi bu, yine Maliye Bakanlığının da bir iyi niyet göstergesidir. Bu uygulama ile Türkiye'ye de örnek oluyoruz. Belediyeler bu şekilde rahatlayabilir. Nezaketli bu kararı için komisyon üyelerine teşekkür ediyorum. Sonuçta borç, belediyemizin borcu. Daha öncesi var, bizim yaptığımız var. Bu şekilde borcu azaltırsak Akdeniz halkına hizmet olarak dönecektir.”

Ardından oylamaya sunulan teklif, meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.

KAYNAK: İHA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 16
 • halıl 1 yıl önce Şikayet Et
  Saadetlıler iyi okusunlar..musluman görunumlü vatandaşlar...ne gunlere kaldık..
  Cevapla
 • Sakin 1 yıl önce Şikayet Et
  Kâfirden medet ummayın müslümanlar.
  Cevapla
 • e.KAYMAKÇI 1 yıl önce Şikayet Et
  birde müslüman Kürt kardeşlerimiz bu HDP lileri müslüman zannediyor lar gitsinler hesap sorsunlar
  Cevapla
 • Fahri 7 ay önce Şikayet Et
  Dini bütün güneydoğulu kardeşlerim neden kefere ve kefere sevicilerine amasız iktidara getirme arzunuz neden neden nedennnn????
  Cevapla
 • Kartal 1 yıl önce Şikayet Et
  Onların müslüman olduğunu nerden bilelim devlete kurşun sıkan çetelere oy verenler Müslüman olamaz münafık olur..
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  insanda iman olmayınca böyle lüzumsuz şeylere tercih ediyorlar bu chpkk zaten belli HDP zaten kendileri o zaman bunların cenazelerini camilere getirmesinler nerede yıkanıp kaldırımlarda kaldirsinlar hainler.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  çok güzel ediyorlar onlara oy verip getirenler çok mutlu olmuşlardır şimdi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hacıosmanoğlu'nun mesajının ardından: TFF'de ilk istifa geldi!
Biden yarıştan çekildi: Yeni aday kim olacak, nasıl belirlenecek?