Esenyurt'ta vahim iddialar! 600 dairelik siteye günlerdir elektrik verilmiyor

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde, 600 dairenin bulunduğu siteye, elektrik dağıtım şirketinin istediği güvence bedeli ödenmediği için elektrik verilmiyor. Site sakinlerinin, eski yönetim hakkındaki iddialarıysa şaşkına çevirdi.

Esenyurt'ta vahim iddialar! 600 dairelik siteye günlerdir elektrik verilmiyor
Esenyurt'ta vahim iddialar! 600 dairelik siteye günlerdir elektrik verilmiyor
GİRİŞ 27.10.2023 00:49 GÜNCELLEME 27.10.2023 00:49
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Piri Reis Mahallesi'nde 600 dairenin bulunduğu bir sitede, belediye tarafından iskan verilmediği için yıllardır dairelere şantiye elektriği sağlanıyor. Yaklaşık 10 ay önce site yönetimi, daire sakinlerinden elektrik dağıtım şirketine verilmek üzere her daireden 6 bin lira olmak üzere toplam 3 milyon 600 bin lira toplandı. Toplanan bu para ile güvence bedelini ve elektrik sorununu çözeceğini söyleyen site yönetimi, güvence bedelini ödemediği için vatandaşlar aylardır elektrik sorunu yaşıyor. Site sakinleri bir taraftan elektrik sıkıntısı yaşarken diğer taraftan ise şantiye elektriği kullandıkları için faturaları da yüksek geliyor. Site sakinleri yaşadıkları sorun nedeniyle site önünde toplanarak site yönetimini protesto ettiler. 

"ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETİ 1 MİLYON 800 BİN LİRA İSTİYOR"

Sitenin yeni yönetim kurulu başkan yardımcısı Hasan Sivri, "5 günlük yönetim kurulu başkanıyım. Eski yönetimin yapmış olduğu yanlışlıklar ve eksiklikler, farklı sözleşmelerde yapılan eksiklerden dolayı şu anda bu mağduriyeti yaşıyoruz. Bu elektriğin kesilmesinin sebebi elektrik dağıtım şirketinin güvence bedeli adı altında bizden 1 milyon 700 bin liralık bir meblağ istemesidir. Zaten geçmiş dönemde yaşanan borçlardan dolayı mağduriyet yaşanıyor. Bugün elektrik dağıtım şirketine gittik. Bu parayı ödeyemeyeceğimizi ve saatin müteahhit firma adına olduğu için kendi adımıza yani site yönetimi adına verilmesini talep ettik. Ona çıkacak olan depozitoyu ödeyeceğimizi çünkü yönetim adına olduğu için yönetimin depozitosu olacak. Ama 1 milyon 800 bin lirayı yatırdığımızda yarın bu depozitonun bize geri dönüşü olmayacağı dolayısıyla kat maliklerinin mağdur olacağı için sıcak bakmadık" ifadelerini kullandı.

"BEN ÇOCUĞUMA 3 GÜNDÜR SU KAYNATAMIYORUM"

Daire sakinlerinden Murat Turhan, "Son bir senden beri süren bir sıkıntı. Ama son bir, iki aydır bu sıkıntı daha da arttı. Elektrik yok. Binanın iskanı olmadığı için elektrik gidiyor 3 gün 4 gün gelmiyor. Elektrik gittiği zaman ocakta gidiyor, ocak gittiği için insanlar yemeklerini yapamıyor. Elektrik gittiği zaman su da gidiyor. Su olmadığı zaman millet tuvaleti de kullanamıyor. Yani burası tamamen mahrumiyet bölgesi oluyor. Benim bir buçuk yaşında çocuğum var, ben üç gündür çocuğuma süt kaynatamıyorum. Durumun fatura ödememekle alakası yok, iskan olmadığından dolayı belediye buraya elektrik vermiyor. Geçici işlerle elektriğe bir çözüm bulamadılar. Yönetim kurulu başkanı var söylüyoruz durumu çözüm yok. 1 milyon 800 bin lira para yatırılması lazım, 600 adet daire var burada, bir sene önce daire başına 6 bin lira para alındı, bireysel elektriğe geçilecek diye. Yaptıkları iş sadece 6'şar bin lira daire başına para aldılar, evlere gelip evdeki sigortaları söküp ucuz bir sigorta taktılar" şeklinde tepki gösterdi.

KAYNAK: DHA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 23
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Bu şehir planlama imar nasıl iş 600 dairelik site nedir? Şehir kurmuşlar böyle mimari böyle planlama olmaz. Site mantığı kamu sokaklarını yok eden müstakil şehirler haline getiriyor.
  Cevapla
 • Adil 4 ay önce Şikayet Et
  Suçlular karşısında çaresiz kalır mı devlet
  Cevapla
 • Site Devleti 4 ay önce Şikayet Et
  Eğer Türkiye Yüzyılı yaşanıyorsa, evet ! Kalır...
  Cevapla
 • feraset 4 ay önce Şikayet Et
  Maal esef stk ve bu gibi yönetim birimlerine talip olmanın arkasındaki temel eğilim bu gibi sebepler yatıyor.
  Cevapla
 • Allahdan korkun 4 ay önce Şikayet Et
  Allah mazlumun yanındadır , ey şehiri yöneten gaflet içinde olan zalimler , 2000 insanın bu durumunu ne kadar izleyeceksiniz, bu olay şehrin başındaki yöneticilerin acziyetinin iş bilmezliğinin sonucu değilmidir
  Cevapla
 • Ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  Tabi her yere çetelerin, mafyaların çökmesine müsaade eden devlet yöneticileri tamamen masum değil mi???!!!
  Cevapla
 • egemen türk 4 ay önce Şikayet Et
  devlet bence yumrugunu masaya vurmali,, esenyurt cok kötülesti....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TFF anlaşmayı duyurdu! Süper Lig'in yeni yayıncısı belli oldu
Küresel meseleler için yerel yaklaşımlar panelinde Başkan Altay'dan önemli mesajlar