Diyarbakır'da petrol sızıntısı! Ekipler alarma geçti

Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ait petrol arama sahasındaki boru hattından sızan ham petrol, Kamışlı Çayı’na aktı. Ekiplerin bölgedeki temizlik çalışmaları sürüyor.

Diyarbakır'da petrol sızıntısı! Ekipler alarma geçti
Diyarbakır'da petrol sızıntısı! Ekipler alarma geçti
GİRİŞ 30.03.2024 20:28 GÜNCELLEME 30.03.2024 23:57
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Hazro ilçesine bağlı kırsal İncekavak Mahallesi’nde, TPAO’nun petrol arama faaliyeti yaptığı sahada, petrol boru hattında dün akşam saatlerinde sızıntı meydana geldi.

Sızan petrol, Silvan ilçesinden de geçen Kamışlı Çay’ına karıştı.

Şirket yetkililerince sahada onarım ve temizleme çalışmaları başlatıldı.

Petrolün Dicle Nehri’ne ve çevreye yayılmaması için set oluşturuldu. Ekiplerin bölgedeki temizlik çalışmaları sürüyor.

"İŞ MAKİNESİ PETROL BORU HATTINA ZARAR VERDİ"

Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ait petrol arama sahasındaki boru hattından sızan ham petrol ile ilgili TPAO’dan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, bölgedeki özel bir su hattı projesi çalışması sırasında yapılan kazıda iş makinesinin boru hattına zarar verdiği belirtilerek, şöyle denildi:

"Diyarbakır'ın Hazro İlçesi ile Çaytepe (Katin) Köyü arasında gerçekleştirilen özel bir su hattı projesi kapsamında yapılan kazı çalışmaları esnasında, iş makinelerinin petrol hattına zarar vermesi sonucunda bir sızıntı meydana gelmiştir. Hızlı bir şekilde harekete geçilmiş olup, petrol akışı derhal kesilmiş ve sızan petrolün çevreye yayılmasını engellemek amacıyla 3 farklı noktada hendekler açılarak petrol toplanmıştır. Toplanan petrol, tankerler aracılığıyla üretim istasyonlarına nakledilmekte ve çevreye herhangi bir zarar vermesi önlenmektedir. Dereye sızan petrolün kontrol altına alınması için Çevre ve İş Güvenliği ekiplerimiz tarafından gerekli önlemler alınmış ve temizlik çalışmaları hızla devam etmektedir. Çevre temizliğinin en geç 3 gün içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Bu süreçte çevre hassasiyeti ve kamu güvenliği en üst düzeyde tutulmakta olup sızan petrol için gerekli önlemlerin alındığını belirtmek isteriz."

KAYNAK: DHA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 19
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  İş makinesi ne iş vermeyin zarar ne kadar
  Cevapla
 • Hasanlar 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiyenin bütün işleri yarım yamalak.
  Cevapla
 • Dadaştan 1 ay önce Şikayet Et
  Hırsızlık yoksa, cahillik ve dikkatsizlik.
  Cevapla
 • eşref 1 ay önce Şikayet Et
  Emredersiniz hemen yapalım
  Cevapla
 • Abdulbari 1 ay önce Şikayet Et
  pkk ve destekcileri boru hattini patlatmis ama durmak yok yola devam insaAllah elbet sorumlular bulunur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Aziz Yıldırım, Mourinho'nun geliş tarihini duyurdu!
Türkiye'ye yatırım yapmayan Alman otomobil devlerine büyük şok