Türkiye'nin hamlesi dengeleri değiştirecek! Dünya denklemi açısından yeni bir milat

Cumhurbaşkanı’nın Irak’ı ziyaret etmesinin yankıları sürüyor. Tarihi ziyaret dünya medasında ses getirirken, 'bölgenin oyun kurucu aktörüyüz' mesajı verildiği belirtildi.

GİRİŞ 24.04.2024 09:20 GÜNCELLEME 24.04.2024 09:58
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak çıkarması uluslararası medyada bölgede oynanan oyunlara karşı bir meydan okuma olarak yorumlandı. Çin, Körfez ve Rusya başta olmak üzere uluslararası medya ziyareti, Erdoğan’ın sergilediği cesur ve tarihî adım olarak nitelendirdi.

YENİ BİR SAYFA AÇILDI

Hürmüzlü, Türkiye’nin PKK ile mücadelesinde yeni bir sayfa açıldığını kaydederek “Irak yönetimine çok net ve kendi menfaatleri doğrultusunda teklifler sunuldu. Türk tarafı, Iraklılara ‘sınırımızda herhangi bir terör oluşumu değil Irak askeri görmek istiyoruz’ dedi.Esas sürpriz Kalkınma Yolu Projesi ile ilgiliydi. Katar ve BAE’li Bakanlar Sayın Cumhurbaşkanı’mız ile eş zamanlı olarak Bağdat’a geldi ve dörtlü mutabakat imzalandı. Bu gerçek anlamda bir diplomasi başarısıdır. Irak artık belirli kısır döngülere mahkûm olmayacak. Türkiye’de gerçek anlamda enerji merkezi olma yolunda çok büyük bir adım daha attı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani himayesinde Irak, Türkiye, Katar ve BAE arasında, Kalkınma Yolu Projesi'nde işbirliğine ilişkin 4'lü mutabakat zaptı Bağdat'taki Hükümet Sarayı'nda imzalandı. İmza töreninde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Irak Ulaştırma Bakanı Rezzak Muhaybis, Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Casim bin Seyf es-Sulayti ile BAE Enerji ve Altyapı Bakanı Süheyl Muhammed el-Mezrui de hazır bulundu.

IRAK GÖZ YUMACAK

Orta Doğu denklemini en iyi bilen isimlerden Erşat Hürmüzlü’ye göre bugüne dek PKK konusunda en küçük bir adım atmayan Irak kısa sürede çok farklı bir tutum içerisine girdi. Geri dönüşü olmayan PKK operasyonuna göz yumacaklar ve sonrasında Türkiye’nin hem kalkınma yolu güzergâhındaki güvenlik merkezli rolünü hem de Irak-Suriye sınır hattındaki terör geçişgenliği konusundaki hassasiyetini daha makul düzeyde değerlendirecek. Erdoğan ziyaretinin ardından Bağdat yönetimi, PKK elebaşlarının ülkeden çıkması talebinde bulanacak ve örgütün kuzeyde işgal ettiği yerleri boşaltmasını isteyecek.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 26
 • Analist 4 hafta önce Şikayet Et
  Bence hiç sarsan bir şey yok.. Türkiye yi adam yerine koyan bile yok..
  Cevapla
 • insanlık 4 hafta önce Şikayet Et
  Bundan böyle artık herkes yerini bilecek. Türkiye yüzyılı diye boşuna demiyoruz.
  Cevapla
 • çepni türkmen 4 hafta önce Şikayet Et
  PKK ve diğer terör örgütlerini Avrupa ve Amerika'nın güdümünden çıkartıp terör örgütü kapsamında iyiliği olarak da aldırmalıyız bunun için politikalar geliştirmeliyiz bunlardan biri Irak'taki kalkınma yolu projesi projelerimizin ekonomik ayağı olduğu zaman batı bizim politikalarımızı ister istemez destekleyecektir çünkü onların varı yoğu paradır ekonomidir
  Cevapla
 • Dadas Tahsin 4 hafta önce Şikayet Et
  Reisi sevmeyenler de biliyor nasil bir büyük lider oldugunu.Lakin hazimsizlik iste,nankörlük. Kendilerini aydin sayan tayfa yönetim,irade nedir bilmiyor.Icraat yok.show yapiyorlar koltuk sevdalilar.Bir Bayraktar geldi 3 senede bunlari mum gibi söndürdü. Aydin böyle olmali.vatana hizmetle.Icraatla,akilla. Lafla degil. Seni cok seviyoruz be Reis.Rabbim sana uzun ömürler versin.
  Cevapla
 • Vatandaş 4 hafta önce Şikayet Et
  Cumhurbaşkanım seni çok seviyoruz iyi ki bizim devlet başkanımızsınız. Çok iyi bir lidersiniz, Allah size sağlık versin başımızdan eksik etmesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Aziz Yıldırım adaylıktan çekilme şartını açıkladı!
Avrupa'nın en iyi takımları güncellendi: Türkiye'den de 2 takım var