Diyanet'in toplumdaki imajı ortaya çıktı!

Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili yapılan bir kamuoyu araştırmasında dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı. Yapılan anket çalışmasında toplumun Diyanet'e bakış açısının olumlu olduğu belirlendi.

Diyanet'in toplumdaki imajı ortaya çıktı!
Diyanet'in toplumdaki imajı ortaya çıktı!
GİRİŞ 03.05.2024 19:22 GÜNCELLEME 04.05.2024 13:37
Bu Habere 94 Yorum Yapılmış

Kamuoyu araştırma şirketi GENAR, Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili dikkat çeken bir kamuoyu araştırması gerçekleştirdi. Türkiye genelinde 27 ilde 18 yaş ve üzeri 2 bin 500 kişi ile yapılan ankette Diyanet’in toplumda olumlu bir algıya sahip olduğu ortaya çıktı.

DİYANET'İN FAALİYETLERİNİ YETERLİ BULANLARIN ORANI YÜZDE 65

Diyanet İşleri Başkanlığı ve hizmetlerinin toplumun yüzde 65’inde olumlu karşılandığı belirlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği hizmetlerin yeterliliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna cevap veren vatandaşların yüzde 9,2’si “Çok yeterli”, yüzde 37,8’i “Yeterli”, yüzde 26,2’si “Ne yeterli ne yetersiz”, yüzde 22,1’i “Yetersiz”, yüzde 4,7’si “Çok yetersiz” bulduğunu ifade etti.

VATANDAŞLARIN YÜZDE 65,8'İ DİYANET'İN İMAJINI OLUMLU BULUYOR

Araştırmada, Diyanet'in kamuoyu ve medyadaki imajının da iyi olduğu görüldü. Vatandaşların yüzde 65,8'i Diyanet'in imajını olumlu buldu.

“Sizce Diyanet kamuoyunda/medyada nasıl bir imaja sahiptir?” sorusuna vatandaşların yüzde 9,6’sı “Çok olumlu”, yüzde 40,6’sı “Olumlu”, yüzde 24,3’ü “Ne olumlu ne olumsuz”, yüzde 19,9’u “Olumlu değil”, yüzde 5,6’sı “Hiç olumlu değil” cevabını verdi.

YAŞ İLERLEDİKÇE ORAN ARTIYOR

Diyanet’in faaliyetlerini yeterli bulanların ve kamuoyu imajını olumlu bulanların oranı yaş ilerledikçe arttığı; eğitim durumu yükseldikçe düştüğü gözlemlendi. 

Yüksek okul ve üzeri eğitim görenlerin yüzde 55,6, lise mezunlarının yüzde 62,4, ortaokul mezunlarının yüzde 68,8 ve ilkokul mezunlarının 74,8'inin Diyanet'e olumlu baktığı tespit edildi. 

18-24 yaş aralığındaki katılımcıların yüzde 51,8, 25-34 yaş grubunun yüzde 62, 35-44 yaş grubunun yüzde 67,2, 45-54 yaş grubunun yüzde 70,8, 55-64 yaş grubunun yüzde 71,2 ve 65 yaş ve üzeri yaş grubunun yüzde 72,6'sı Diyanet'i olumlu bulduğunu beyan etti.

Cinsiyete göre ise kadınların yüzde 65,4'ü, erkeklerin yüzde 66'sı Diyanet için olumlu görüş bildirdi. 

KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 94
 • Hidayet Eren 1 ay önce Şikayet Et
  bakanliktan buyuk butceleri, ogretmenden iyi maaslari banka yoneticisinden ala arabalari var. Hep bunlar iyi calismanin gostergesi. Biz 42 sene iyi calismadan emekli olmusuz ki bu durumdayiz vesselam.
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Sen kimsin ki Diyanet İşleri ile kendini kıyaslıyorsun?
  Cevapla
 • Hüseyin 1 ay önce Şikayet Et
  Bir öğretmen olarak çevremde gördüğüm bütün imamların arabaları bizim arkadaşlarınkinden yukarı değil. Bazı insanların aklına din diyanet deyince nedense nasıl kusur eksik bulurum diye geliyor. Herhalde vicdan rahatlatma tekniği. Ya da dine düşmanlıklarını direk ifade edememeleri.
  Cevapla
 • Azrail 1 ay önce Şikayet Et
  Şu araba sorununu çözün. Lüksten uzak durun.Yetimin hakkını yemeyin.
  Cevapla
 • Cevdet Akyazıcı 1 ay önce Şikayet Et
  Diyanetin Hac ücretini nasıl hesapladığını merak ediyorum? ben 2001 yılında 1200 USD 'a Haccımı yaptım Şimdi 7500 USD. Hac sezonu için özellikle bir aylık bir rezervasyon yaptım 4 kişilik oda + diğer masraflar 2500 USD yi geçmiyor!!!!!!!!!!
  Cevapla
 • erdal 1 ay önce Şikayet Et
  65,8 nerden buldunuz.. ben topluyorum 50,2 çıkıyor..
  Cevapla
 • kararsızlarla 1 ay önce Şikayet Et
  kararsızlar dağıtılmış. 5 üzerinden 3,29 verilen puan, yüzde 65,8 yapıyor.
  Cevapla
 • Doğru Söyleyen 1 ay önce Şikayet Et
  Kral (çok üzülerek söylüyorum) üryan. Bu yorumu yayınlayamayacaksınız, sizde çok iyi biliyorsunuz. Diyanet düzelmeden bu toplumda Hiçbirşeyin düzelmesini beklemeyin.
  Cevapla
 • Doğru Söyleyen 1 ay önce Şikayet Et
  Tarık: Konu Diyanet, niye olayı MEB bağlıyorsun? Diyanetin son 14 yılda yaptı çok şeye vakıfım ve sözümün arkasındayım. Örnek, Diyanet sosyal medyanın neresinde var? Sosyal medyada Bir ton linç yiyorlar, cevap veren yok. Dip Başkanının adını bilen yok, arabasının markası bilmeyen yok. Bunları çok üzülerek dile getiriyorum
  Cevapla
 • Tarık 1 ay önce Şikayet Et
  Gençleri Diyanet mi yetiştiriyor yoksa Milli Eğitim mi? Ben öğretmenim sorun imamlarda değil öğretmenlerin de iyi model olmaları gerekiyor. Yani her alanda iyileşmek zorunlu. Bu arada diyanetin çalışmalarını beğeniyorum.
  Cevapla
 • Burhan 1 ay önce Şikayet Et
  Yayınlamışlar bak ön yargılı olma.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'de taşlar yerinden oynuyor! Koray Aydın'a sürpriz davet
Bir ikiyüzlülük daha: CHP'li başkana 'çakarlı lüks araç' tepkisi!