Akıncı'nın İran'daki rotası gündem olmuştu! Haber7 'Tebriz' detayını ortaya çıkardı

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin hayatını kaybettiği helikopter kazasının yerini belirlemek için hayati görev üstlenen Akıncı İHA'nın Tebriz rotası gündem olmuştu. Haber7, Akıncı'nın rotasıyla ilgili merak edilen sorunun cevabına ulaştı.

GİRİŞ 21.05.2024 18:03 GÜNCELLEME 22.05.2024 12:26
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

İran, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin kaza haberiyle sarsılmış durumda. Reisi, Azerbaycan sınırında Aras nehri üzerinde iki ülke tarafından ortaklaşa inşa edilen Kız Kalesi Barajının açılışını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptıktan sonra dönüş yolunda kaza geçirdi.

HELİKOPTERİN YERİNİ AKINCI TESPİT ETTİ

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve bazı yetkilileri taşıyan helikopterin düşmesinin ardından Türkiye, komşu ülkeye yardım elini uzattı. Olumsuz hava şartları nedeniyle helikopterlerin görev yapamadığı bölgeye Cumhurbaşkanlığı izniyle Akıncı İHA gönderildi. Akıncı İHA, 1 saat 45 dakika gibi kısa sürede Reisi'nin helikopterinin yerini tespit ederek İran makamlarına anlık bilgi verdi. Akıncı'nın verdiği koordinatlara giden İran kurtarma ekipleri, Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki heyetin cansız bedenine ulaştı. 

AKINCI NEDEN TEBRİZ ÜZERİNDEN GİTTİ

İran Cumhurbaşkanının uçağını tespit eden Akıncı dünyada en çok takip edilen hava aracı oldu. Anlık olarak 6 milyonu aşkın kişi Akıncı'nın arama çalışmalarını canlı olarak takip etti. Ancak Akıncı'nın İran hava sahasına girerken izlediği yol bazı sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çekti. Türk İHA'sının neden Tebriz üzerinden helikopterin düştüğü bölgeye doğru gittiği kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

İran'daki görevini başarıyla tamamlayıp,yurda dönen Akıncı İHA, Van'daki üssüne inmeden önce gökyüzünde ay yıldız çizdi.

VARIŞ NOKTASINDAN BAŞLAMAK İÇİN...

Haber7 merak edilen sorunun cevabına ulaştı.

Hava uzmanlarından edinilen bilgilere göre; Akıncı'nın kaza bölgesine Tebriz eyaleti üzerinden gitmesinin zamanlama açısından önemli olduğu vurgulanıyor.

Çünkü Reisi'yi taşıyan helikopterin varış rotasının Tebriz olduğuna dikkat çekiliyor.

Böylelikle Akıncı'nın "iniş" rotası Tebriz üzerinden başlayıp, helikopterin "kalkış" noktasına uzanacak şekilde çalışmalarını gerçekleştirdiği kaydediliyor.

Helikopterin düşüş bölgesinin bilinmemesi nedeniyle Akıncı'nın takip ettiği bu rotanın, en kısa süre içerisinde helikopterin kaza yerini tespit etmek amacıyla düzenlendiği ifade ediliyor.

Böylelikle Akıncı İHA, saat 23:30’da Batman’dan havalanarak saat 00.45’te kaza bölgesine ulaştı ve çalışmalara başladı. Saat 02:36’da kaza kırıma uğrayan helikopter ile görsel temas sağlanarak enkazın koordinatları İran makamlarına ulaştırıldı. Toplamda 15 saat süren arama çalışmalarına sonuçlandırılma bölümüne katılarak, kaza kırım noktasını 1 saat 36 dakikada tespit eden Akıncı İHA'nın bu hızında, rotayı "varış" noktası olan Tebriz'den başlatmasının etkili olduğu belirtiliyor.

KAYNAK: HABER7
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 24
 • Olmadı 4 hafta önce Şikayet Et
  Acılı bir günde ve olayda ay yıldız çizmek gerekmezdi. Hiç de şık olmadı.
  Cevapla
 • amca 4 hafta önce Şikayet Et
  1 saat 51 dakika. Ama yinede muhteşem ve benzersiz emsalsiz bir başarıdır. HELAL OLSUN!!!
  Cevapla
 • tatar ramazan 4 hafta önce Şikayet Et
  tebrize selam
  Cevapla
 • Mustafa 4 hafta önce Şikayet Et
  Maşaallah, Akıncı bir kez daha rüştünü ispat etti. Yerli İHA lara oyuncak diyen dangalakların kulakları çınlasın!
  Cevapla
 • Osman 4 hafta önce Şikayet Et
  Iran'ı Amerika zaten parçalayacak. Bu sefer bir koyup üç almalıyız.
  Cevapla
 • sami 4 hafta önce Şikayet Et
  rahmetli Özal da öyle demişti....3 ün yerine birini verdiler...ısrar edincede canından oldu...galiba...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yıllar sonra yeniden gündemde... Emekliler bayram öncesi yaşadığı bu şoku unutamadı
Diyanet'ten 'Hac kurası' tepkisi: Bu bizim kırmızı çizgimizdir!