Sosyal medya yönetiminin dinamiği: Değişimlere açık olmak

Prof. Dr. Tolga Kara, sosyal medya kullanımı ve yönetimindeki değişim ve dönüşümün dinamiklerine dikkat çekerek; bu değişimin ekonomik ve endüstriyel boyutlarının gözden kaçmaması gerektiğini hatırlattı.

Sosyal medya yönetiminin dinamiği: Değişimlere açık olmak
Sosyal medya yönetiminin dinamiği: Değişimlere açık olmak
GİRİŞ 11.06.2024 15:44 GÜNCELLEME 11.06.2024 15:45

Doksanlı yılların sonlarından itibaren medya alanının dijital ortamlara yönelmesiyle birlikte dönüşüm süreci hızlı bir şekilde başladı. Dijitaldeki dönüşüm özellikle son günlerde kendini internet altyapısının da gelişimiyle sosyal medyada gösteriyor.

Prof. Dr. Tolga Kara, sosyal medya yönetimini ele aldığını yazısında, dijitale evrilen medya alanının önemli unsurlarından biri olan sosyal medyayı 'medya, kullanıcılara enformasyon, düşünce, ilgi ve bilgi paylaşım imkanı tanıyarak karşılıklı etkileşim yaratan çevrimiçi araçlar ve web siteleri için ortak kullanılan bir terim' olarak tanımlıyor. 

YENİ PAZAR ALANI

Sosyal medya, günümüzde önemli bir sosyal ve ekonomik etkiye sahiptir. Öyle ki; karşılıklı etkileşim ve iletişimin hakim olduğu bu ortamda ortaya çıkan sosyal medya ağları yeni iş modellerini etkinleştirerek ve yeni müşteri deneyimleri yaratarak iletişim endüstrisinde yeni pazarların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

SOSYAL MEDYADA 'PROFESYONELLER' GEREKİYOR

Kara, sosyal medyanın ekonomik ve endüstriyel gerçekliğine dikkat çekerken; "Sosyal medya alanı sadece okuyucu ve izleyicilerden oluşan değil üretici, satıcı, pazarlamacı, analizci gibi yeni gurupların ekonomik değer ürettiği bir alana dönüşmektedir. Günümüzün medya profesyonelleri içerik, ağ ve veri ekseninde geçmişteki meslektaşlarından farklı yetenek ve becerilere sahip olmak zorundadır. Dahası, dijital ağlardan topladıkları iş süreciyle ilgili tüm veriyi anlamlandırarak tüm süreci etkin biçimde sevk ve idare etmeleri; böylelikle içeriğin veriye göre yeniden tasarımı, üretimi, revizyonu ve hatta kişiselleştirilmesi, dijital mecraların performanslarına göre satış-pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi onlardan beklenmektedir." ifadelerini kullandı. 

Dijital dönüşümün etkisini her alanda göstermeye başlaması sosyal medyadaki dönüşümün de yapı taşı oldu. Yeni küresel pazarların ortaya çıkışı yeni medyayı büyüyen bir ekonomik alan haline getirmekte. Bu alanın değişimi ve yeni dinamiklerle ayakta tutulabilmesini gerektiğini belirten Kara, zamanın ruhuna hakim profesyonellerin yetişmesini gerekli olduğunu söylüyor.

 

Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Orban: Polonya, Slovakya ve Romanya’da üç büyük askeri üs inşa edilecek
Kene tehlikesi arttı: Sivas ve Erzincan'dan acı haber geldi!