Dursun Çiçek gözlerime bakamadı

Gizli Tanık Efe yaptığı açıklamada “Duruşmada hakimler ‘Erzincan’a gelen Dursun Çiçek salonda bulunan sanık mı?’ diye sordu. Yüzüne bakarak ‘evet’ dedim. Çiçek gözlerini kaçırdı” dedi.

Dursun Çiçek gözlerime bakamadı
Dursun Çiçek gözlerime bakamadı
GİRİŞ 26.05.2011 14:36 GÜNCELLEME 26.05.2011 14:36
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Helin Şahin'in haberi

Demokrasiye Müdadahe Eylem Planı’yla ilgili Ergenekon davasında ifade veren Erzincan Ergenekon davası gizli tanığı Efe, iki gün boyunca 400’ü aşkın soruya ayrıntılı cevaplar verdi. Mahkeme salonunda sanıkların yüzüne şahit olduğu olayları anlattığını belirten Efe, en büyük gerilimin Kemah baskını ile ilgili anlattıkları üzerine yaşandığını söyledi.

Ben bakarken başını yana çevirdi

Şu an Anadolu’nun bir şehrinde yakın koruma altında bulunan Gizli Tanık Efe, STAR’a konuştu. Efe, duruşma salonunda herkesin karşısına açık kimliğiyle çıktığını ve somut gerçekleri aktardığının altını çizdi. Açık bir şekilde mahkeme salonunda verdiği ifadenin ardından Mahkeme Heyeti tarafından “Erzincan’a gelen Dursun Çiçek bu salondaki sanık mı” diye sorulduğunu anlatan Efe “Ben de Dursun Çiçek’e dönerek gözlerine baktım ve ‘bu’ dedim. Ancak o bana bakamadı, başını hafif çevirdi” dedi.

Şehidin söylediklerini anlattım

Albay Çiçek’le zaman zaman tartışmaya giren Gizli Tanık Efe, gerilimin en fazla tırmandığı olayı da şöyle anlattı: “En büyük tartışma Kemah şehitleriyle ilgiliydi. Kemah’taki  9 şehitten Mithat Şamdanlı şehit olmadan bir saat önce bana ‘Savcı Bey ben bir daha çocuğumu göremeyeceğim’ demişti. Ben bunu söyleyince sanıklar ve avukatları bağırmaya başladılar. Ortam gergindi.”

Efe, Silivri’de verdiği ifadede çarpıcı olaylar anlatmıştı. İşte bazı satır başları:

Cihaner ‘terör artmalı’ diyordu

2009’da 3. Ordu Komutanlığı’nda Balyoz’dan daha büyük bir seminer yapıldı ve darbe için yapılacaklar kararlaştırıldı.

Bu seminere Albay Çiçek de katıldı.

Jandarma’daki özel odada darbeye zemin hazırlamak amacıyla üniversitede Türk-Kürt kavgası çıkartmaları için ülkücü ve Kürt öğrenci liderlerine talimatlar verildi.

Cihaner sık sık “terör eylemleri daha da artmalı diyordu. İrtica planını Erzincan’da hayata geçirmeye çalıştı.

Beni İlhan Cihaner’e eski HSYK Başkanvekili Kadir Özbek gönderdi.

Cihaner, Başbakan’ı yasadışı dinletti.

Akrabası da o eylemlerin içinde

Gizli Tanık Efe’nin ifadelerinde 12 Eylül darbesi öncesi yaşanan gelişmelere benzer bir atmosferin yaratılması için dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in korkunç yöntemler uyguladığı yer aldı. Cihaner’in, Ülkücü gençlere Kürt gençleri, Kürt ve solcu gençlere ise ülkücülerin taşlatılması çağrısı yaptığı Gizli Tanık Efe’nin ifadelerinde yer alırken, bir ayrıntı göze çarptı. Anılan eylemlere Cihaner’in akrabası üniversite öğrencisi Enver A.’nın da bizzat katıldığı ortaya çıktı.

Gazeteci Kemal Özdemir’in “Ergenekon Fay Hattında Erzincan” adlı kitabında, bir başka ayrıntı göze çarptı. Kitapta, Erzincan’daki eylemlere katılan öğrenciler arasında eski Başsavcı İlhanCihaner’in akrabasının da olduğu ifade edildi. İstanbul’da DHKP-C örgütünden eğitim aldığı iddia edilen Enver A.’nın, Cihaner’in akrabası olduğu ve kaos ortamı yaratılması amaçlanan eylemlere katıldığı öne sürüldü. Enver A.’nın, Erzincan’da Cihaner’i sık sık ziyaret ettiği de ifade edildi.

Cihaner’in akrabası Enver A.’nın, gösteriler nedeniyle Erzincan Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alındığı belirtilirken, Enver A.’nın polise verdiği ifadede Başsavcı Cihaner’le akraba olduğu bilgisini verdiği öğrenildi. STAR ANKARA

Tek savunması ‘iftira’ demek oldu

CHP Denizli 2. sıra milletvekili adayı Erzincan Ergenekon sanığı İlhan Cihaner, Gizli Tanık Efe’nin ifadelerinin ‘iftira’ olduğunu iddia etti. Savcı olduğunu söyleyen Gizli Tanık Efe ile samimi olmasının statü gereği mümkün olmadığını savunan İlhan Cihaner, Efe tüm bunları biliyorsa neden soruşturma açmadığını sordu. Cihaner, kendisi hakkındaki açıklamaları nedeniyle Şamil Tayyar’a dava açacağını söyledi.

Star

KAYNAK: CİHAN
YORUMLAR 3
 • NECATİ DEMİR 13 yıl önce Şikayet Et
  Nerede aczimendiler?. buharlaştımı? bir tvde gördünüzmü? refahyol için komplo kurulurda, AKP için kurulmazmı? kurulur.
  Cevapla
 • MAHMUT ŞEVKET PAŞA 13 yıl önce Şikayet Et
  yalan bunlar. başbakanı izinsiz nasıl dinletmiş anlamak mumkun değil bilen varsa yazarsa mutlu olup öğrenirim.erzincan savcısı bunu erzincandanmı yapıyormuş.
  Cevapla
 • 1299 13 yıl önce Şikayet Et
  Allah kahretsin Askerimize hakkıyla sahip çıkmayanları! Allah kahretsin masum insanlara komplolar planlayanları!. Ve Allah razı olsun Sn Savcı Efe gibi Vatansever, cesur insanlardan.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Aslan, EURO 2024'te orta saha avında! İki isim canlı izlendi
İşgalci İsrail'in işkencesi Gazzeli Bedir'in gözlerine yansıdı: Zaten ben de öleceğim