Türk uzmanlar dedektif gibi çalıştı! Tarihi kitabe ana vatanına geri döndü

Hollanda'da satışa sunulan ve Türkiye'den yasa dışı yollarla çıkarıldığı belirlenen Şile Bozgoca Camii'ne ait tarihi kitabe, Türk uzmanların dedektif gibi yaptığı delillendirme çalışmasının ardından ana vatanına geri getirildi.

Türk uzmanlar dedektif gibi çalıştı! Tarihi kitabe ana vatanına geri döndü
Türk uzmanlar dedektif gibi çalıştı! Tarihi kitabe ana vatanına geri döndü
GİRİŞ 30.09.2022 18:40 GÜNCELLEME 30.09.2022 18:40
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neval Konuk Halaçoğlu'nun ihbarı üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları tarafından yapılan incelemede, eylül 2021'de Hollanda'daki bir müzayede evinde bir cami kitabesinin satışa çıkarılacağı tespit edildi. Üzerinde 'Şile Kazasının Bozgoca Kariyesinin El Hacı İbrahim Zade Hurşit Bey'in Camii Şerifi Hayratıdır' yazısı bulunan kitabenin, Türkiye'den yasa dışı yollarla çıkarıldığı tespit edildi ve bu durum Hollanda makamlarına iletildi.

Hollanda adli makamlarının kitabeye el koyabilmesi için Şile Cumhuriyet Başsavcılığınca adli yardımlaşma talebi dosyası hazırlandı. Dosya, Adalet Bakanlığınca Hollanda savcılık makamına gönderildi. Dosyada, Türkiye'den kültür varlıklarının çıkışının 19'uncu yüzyılın sonundan beri yasak olduğu, bu tür eserlerin yerlerinden koparılmalarının suç sayıldığı vurgulandı.DEDEKTİF GİBİ ÇALIŞTILAR

El koyma işleminin tamamlanabilmesi için destekleyici delillendirme çalışması da yapıldı. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi uzmanları Şile'de görüşmeler gerçekleştirdi. Yapılan araştırma ve görüşmelerde yazıtta adı geçen Hurşit Bey'in Şile'de yaşayıp, burada defnedildiği, ailesinin halen Şile'de yaşamakta olduğu belgelendi.

Bozgoca Köyü'nün yaşlı sakinleri de 1960'lı yıllarda söz konusu yazıtı köyde gördüklerine ilişkin uzmanlara bilgi verdi. Köy sakinlerinin beyanları, arşiv bilgileri, belediye arşivinden alınan ikamet ve defin belgeleri de Hollanda adli makamlarına sunulan dosyada yer aldı.

TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ

Türkiye'nin hazırladığı dosya doğrultusunda Hollanda adli makamlarınca kitabeye el konuldu. Eser, mayıs ayında Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliğine teslim edilmesinin ardından iade edildi.  Türkiye'ye iadesi sağlanan kitabe, Türk Hava Yolları'na ait uçakla sabaha karşı İstanbul Havalimanı'na getirildi. Havalimanının Gümrük Müdürlüğünde gerekli işlemleri yapılan kitabe, sergilenmek üzere Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ne götürüldü.ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Şile Bozgoca Camii'ne ait tarihi yazıtı Hollanda'dan ülkemize getirdik. Desteklerini esirgemeyen tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederiz. Tarihi mirasımız İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzemizde ziyaretçilerini bekliyor. Camiiyi yaptıran Hurşid Bey'i de rahmetle anıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, 20 Eylül 2021'de sosyal medya hesabından, satışa konulan kitabeyi müzayededen satın aldıklarını ve İstanbul Kent Müzesi'nde sergileyecekleri açıklamasını yapmıştı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun da bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimleriyle Türkiye'nin Hollanda Büyükelçiliğince 16 Eylül'de nota verildiğini, eserin çalıntı olduğunun ilan edildiğini, satışın durdurulmasının ve eserin iadesinin istendiğini açıklamıştı.

KAYNAK: DHA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 35
 • İcişleribak. 2 ay önce Şikayet Et
  Sn bakanım, insanlar farklı farklı numaralardan aranarak, filim ,dizi, ve reklamlarda oynatılacağı vadiyle kandırılıyor arz ederim
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Böyle bir iğrençlik olamaz artık ya. Ülkemizi mülteci deposu yaptıkları yetmiyor, doğada geri dönüşümü mümkün olmayan çöplerini ülkemize atıp doğamızı kirlettikleri yetmiyor, topraklarımıza siyanür pompaladıkları yetmiyor üstüne tarihi eserlerimize göz dikiyor kansızlar
  Cevapla
 • vatandash 2 ay önce Şikayet Et
  sen ne ayaksin ? hayirdir.. ?!
  Cevapla
 • ibrahim 2 ay önce Şikayet Et
  Bu vb suçlulara ödül değil de vatana ihanetten idamı uygularsın bir daha çöp bile çıkmaz..
  Cevapla
 • erkan68 2 ay önce Şikayet Et
  Bu avrupalilir tam bir hirsizmis.AB yerine HB olmasi lazimmis.
  Cevapla
 • Osmanlı 2 ay önce Şikayet Et
  Tebrik ediyorum bulanları
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya devlerini buluşturan zirve: 400 milyar dolar pazarda Türkiye'den daha iyisi yok
Yunanistan kendisiyle dalga geçti: Türklere alay konusu olduk