RTÜK, dizideki gayri ahlaki görüntülere 'dur' dedi

Dizileri, kuşak programlarını ve haber yapımlarını mercek altına alan RTÜK, yayıncılık ilkelerini ihlal eden kanallara ağır yaptırımlar uyguladı.

RTÜK, dizideki gayri ahlaki görüntülere 'dur' dedi
RTÜK, dizideki gayri ahlaki görüntülere 'dur' dedi
GİRİŞ 17.11.2023 18:12 GÜNCELLEME 17.11.2023 18:12
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

“Hudutsuz Sevda” isimli diziye ilişkin hazırlanan izleme raporunu istişare eden Üst Kurul, kadına yönelik şiddet sahneleri nedeniyle yayıncı FOX hakkında idari para cezası müeyyidesi kararı aldı.

İzleyicilerden çokça şikâyet alan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın tepkisini çeken ve RTÜK’e incelenmesi için müracaatta bulunduğu  “Sakla Beni” dizisi de Üst Kurul gündemindeydi.

Star ekranlarında yayınlanan yapımda çocuk karakterlerin arasında geçen diyalogların gayri ahlaki olarak izleyicilere aktarılması yasa ihlali olarak değerlendirildi. RTÜK, yayıncı kuruluşa üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uyguladı.

KUŞAK PROGRAMLARI İÇİN YAPTIRIM KARARI

“Didem Arslan Yılmaz'la Vazgeçme” isimli gündüz kuşağı programında bir cinayetin ele alınması sırasında yayınlanmaması gereken görüntülerin ekrana yansıtılması ve olaya ilişkin yapılan perdesiz konuşmalar RTÜK’ün radarına takıldı. Yasa ihlali yapan SHOW TV’ye üst sınırdan idari para cezası verildi.

TELE 1 İÇİN 3 RAPOR

Toplantıda RTÜK Üyeleri, Tele 1’in “18 Dakika” programının üç ayrı bölümü için hazırlanan raporları ele aldı.

Merdan Yanardağ’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı ve hükümetini kastederek “yani demokratik yollardan bu zorbalık rejiminin, bu patrimonyal sultanizm denilen benim İslamofaşist demeyi tercih ettiğim yani dinci bir gericiliğe dayalı faşizan bir rejimdir benim tanımladığım, tarif ettiğim” şeklindeki açıklamaları RTÜK engeline takıldı.

Yine Yanardağ’ın ecdadı, Osmanlı İmparatorluğu’nu ve Osmanlı Padişahlarını hedef alan hakaret dolu demeçleri Üst Kurul tarafından yaptırıma uğratıldı.

Yanardağ’ın Ak Parti Milletvekili Osman Gökçek’e hakaret eden sözleri de yasalara aykırı bulundu.

Yayıncılık ilkelerinin sıralandığı 6112 sayılı Kanun’u ihlal eden Tele 1’e çeşitli oranlarda üst sınırdan  idari para cezası müeyyideleri uygulandı.

HALK TV DE YASAYI İHLAL ETTİ

Halk TV’de yayınlanan “Nasıl Olacak” isimli yapımda, yıllardır kararlı bir biçimde terörle mücadele eden Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bazı terör örgütlerini kolladığı şeklinde akıllara ziyan açıklamalar üzerine RTÜK harekete geçti. Yayındaki ifadelerin kabul edilemez olduğunu değerlendiren Üst Kurul, yayıncı kanal hakkında üst sınırdan idari para cezası yaptırımı kararı verdi.

Üst Kurul’da Sinan Ateş cinayetinin ele alındığı “Kayda Geçsin” programı hakkındaki rapor da görüşüldü. Programda hiçbir bilgi veya belgeye dayanmaksızın Ülkü Ocaklarını ve yönetimini töhmet altında bırakıcı, davanın seyrini etkilemeye yönelik sözler, RTÜK Üyelerince yayıncılık ilkelerinin ihlali olarak görüldü.

6112 sayılı Kanun'da geçen "Suçlu olduğu yargı kararı ile kesinleşmedikçe hiç kimse suçlu ilân edilemez veya suçluymuş gibi gösterilemez; yargıya intikal eden konularda yargılama süresince, haber niteliğidışında yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkiler nitelikte olamaz." hükmünü ihlâl eden Halk TV’ye üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uygulandı.

CUMHURBAŞKANI'NA İFTİRAYA CEZA

KRT’de programcı Zafer Arapkirli’nin açıklamalarıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na aleni olarak iftira atması ve hakaret etmesi de RTÜK toplantısında yayıncılık ilkelerinin ihlali olarak görüldü. Programı yayınlayan KRT’ye üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uygulandı.

Flash Haber kanalında Fatih Ertürk’ün sunduğu “Başkentte Gündem” programını inceleyen RTÜK, sunucunun, ”milleti hırsızlığa özendiriyorsunuz. Samimi söylüyorum bakın. "Çal" diyorsunuz ya. "Bizim gibi yap" diyorsunuz. Herkes böyle değil ama. Herkes böyle değil. Herkes yetim hakkına el uzatmıyor. Herkes beytülmala el uzatmıyor. Allah'tan korkuyor, kuldan utanıyor” şeklindeki mesnetsiz sözlerini yayıncılık ilkesi ihlali sayan Üst Kurul, yayıncı kuruluşa üst sınırdan idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Şahin’den yaptırım açıklaması.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Üst Kurul’un son toplantısında alınan kararları değerlendirdi. Özellikle dizi filmlerle ilgili kurumların ve vatandaş bildirimlerinin arttığına dikkat çeken Şahin, ilgili kurumların, vatandaşların talep ve beklentileri doğrultusunda dramatik yapımları titizlikle incelediklerini söyledi.

Şahin, milli ve manevi değerlerimize aykırı, kadın ve çocuk istismarı içeren, şiddetin normalleştirildiği dizilere artık herkesin olduğu gibi Üst Kurulun da tahammülünün kalmadığını ifade etti.

Şahin’in açıklamasındaki dikkat çeken satır başları şöyle:

“RTÜK olarak diziler konusunda yaptırımı geri planda tutmaktan vazgeçtik. Yayıncılık ilkelerini ihlal eden dizileri yayınlayanlara taviz vermeyeceğiz. Çünkü özellikle çocuk ve gençlerimizi olumsuz etkileyen içerikler tahammül sınırlarını çok aştı.  Artık daha sıkı denetimler yapacağız. Üzülerek söylüyorum bilhassa dizi filmlerle alakalı ikili diyalog sürecini tercih etmeden yaptırım gücümüzü ön planda tutacağız. İyi niyetli ikazlarımızın karşılık bulmadığını maalesef gördük. İzleme ve değerlendirme dairemize talimatı verdim. Yanlış yapanın gözünün yaşına bakılmayacak. Yanlışta ısrar eden, şiddeti kanıksatıcı içerikler üreten, milli güvenliği tehdit eden yayınlara asla ve asla izin veremeyiz. Bundan sonra izleme raporlarımızı sıklıkla Üst Kurul gündemine taşımakta kararlıyız. Her beyanımda dediğim gibi kırmızı çizgilerimiz açık. Dizi filmlerle ilgili bundan sonra uyarı gereği duymadan yasadan kaynaklanan yaptırım gücümüzü çekinmeden kullanacağız. Dizilerdeki kadın ve çocuk istismarı görüntüleri çizgiyi çok ama çok aştı. Yepyeni bir döneme giriyoruz. Tüm yapımcılarımızın toplumsal hassasiyetlere ve RTÜK kurullarına uygun olarak daha dikkatli olmaları kendi hayırlarına olacaktır.”

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 27
 • metin 4 ay önce Şikayet Et
  Üst sınır dan ceza mı dediniz.Yani ne demek üst sınır.Bunu milletin bilmesinde bir beis mi var ki miktar yazılmıyor.Tahminim gülünç rakamlar olduğu için yazılmıyor.Fındık fıstık parası olduğu için yazılmıyor.
  Cevapla
 • İsmail 4 ay önce Şikayet Et
  Sayın RTÜK; Diriliş-Kuruluş Osman-Alparslan Büyük Selçuklu-Eşkiya dünyaya Hükümdar olmaz-Ben bu Cihana Sığmazam-... vs dizilerde, katliam gibi ölümler-Kurşun temaslarında, kelle kesmelerde kan fışkırtmalar-... vs ler '' ..özellikle çocuk ve gençlerimizi olumsuz etkileyen içerikler...'' bu kategori de değerlendirilmiyorlar.... Bu çifte standart olmuyor mu?
  Cevapla
 • ALUCURALI 4 ay önce Şikayet Et
  O kadar boş bırakılan bi kurum haline geldi malsef isdeyen isdediği gibi mesajını yayınlıyolar heleki ahlaksız diziler başta cuma akşamı yayınlalalnan star tv deki dizi ayıp yazık
  Cevapla
 • azimli 4 ay önce Şikayet Et
  aklın şimdiye kadar neredeydi rütükkkkkk
  Cevapla
 • FDopa 4 ay önce Şikayet Et
  gayri ahlaki derken? Ahlaki değerleri var mıydı ki? Toplumda ahlak bitti bitiyor... Nedenbu kadar evlilik dışı ilişki var? Neden her hafta gayri meşru bebek ile ilgili öldürdü terk etti haberleri çıkıyor? Neden ev sahibi ile kiracı bir birine giriryor? Neden Ticaret yapanlar birilerini hep kandırıyor ? NedenPiyasada fırsatçılar var? Neden stokçular var? Neden? Ciddi bi ahlak sorunu var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Barış Alper Yılmaz şov yaptı! Galatasaray liderliğini sürdürdü
İsrail'in saldırı kararına İran'dan jet yanıt: Daha güçlü yanıt veririz!