Aydınlık'ın kuruluşunda Yahudi parmağı

Yıllardır sansasyonel haberleri ile gündeme gelen, sık sık yabancı istihbarat servisleriyle ilişkisi olduğu öne sürülen Aydınlık Dergisi'nin kuruluşundaki Yahudi parmağı belgelendi. İşte Aydınlık'ın bilinmeyen yanları:

Aydınlık'ın kuruluşunda Yahudi parmağı
Aydınlık'ın kuruluşunda Yahudi parmağı
GİRİŞ 23.12.2009 19:54 GÜNCELLEME 23.12.2009 19:54
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Uzun süredir “Türk Solu” üzerinde araştırmalar yapan İlhami Yangın tarafından yazılan ve Bilgeoğuz Yayınları tarafından basılan “Osmanlı'da Sosyalizm” adlıkitap çalışmasında, Şefik Hüsnü'nün kurucusu olduğu Aydınlık Dergisi ve İşçi Partisi'nin bilinmeyen yönleri mercek altına alınıyor.

Osmanlı'da Sosyalizm adlı eserde verilen bilgilere göre, İstanbul'daki ilk komünist örgütlenme Dobruca Yahudilerinden Simon Ginsberg'in oğlu olan Roland Ginsberg tarafından gerçekleştirildi. Roland Ginsberg, aynı zamanda merkezi Almanya'nın Berlin şehrinde olan Yahudi İttihadı'nın mümessiliydi.

Roland Ginsberg'in İstanbul'daki faaliyetlerine Şefik Hüsnü yardımcı olmuştu. Her ne kadar kaynaklarda Şefik Hüsnü'nün Yahudi dönmesi olduğu iddia ediliyorsa da, İlhami Yangın kaleme aldığı Osmanlı'da Sosyalizm adlı eserde, Şefik Hüsnü'nün gerçekte dönme olmayıp “safkan” Yahudi olduğunu belgelerle ispat ediyor.

Şefik Hüsnü ve Roland Ginsberg bir yandan İstanbul'daki komünistleri yasadışı olarak örgütlemeye uğraşırken, diğer yandan da legal bir sosyalist parti kurmaya gayret gösterdiler. Bu çalışmalar neticesine Eylül 1919’da Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası (bugün Ergenekon’dan tutuklu Doğu Perinçek'in lideri olduğu İşçi Partisi) kuruldu.

Kurulan Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Partisi'nin başına Şefik Hüsnü geçti. Roland Ginsberg ve Şefik Hüsnü legal faaliyet gösteren bu partiyi kurmadan önce Türkiye Komünist Fırkası'nı İstanbul'da gizlice kurmuş ve örgütlemişlerdi. Böylelikle legal yönüyle Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası olarak çalışmalar yapan parti, illegal olarak da Türkiye Komünist Fırkası olarak faaliyet gösteriyordu.

Legal faaliyet gösteren Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Partisi'nin görüşlerini yaymak amacıyla 1 Haziran 1921 tarihinde  Aydınlık Dergisi'nin ilk sayısı yayınlandı. Aydınlık Dergisi de, partinin yaptığı gibi, görünürde Sosyalistti; ancak gerçekte komünist yayınlar yapıyordu.

Aydınlık Dergisi'nin kuruluşu için gerekli olan parayı Roland Ginsberg'in mümessili olduğu merkezi Berlin'de bulunan Yahudi İttihadı sağlamıştı.

Yahudi sermayesinin Şefik Hüsnü'ye bunlardan başka da çok ciddi paralar aktardığı Osmanlı'da Sosyalizm adlı eserde belgeleniyor.

Osmanlı’da Sosyalizm adlı eserde, Aydınlık Dergisi'nin kurulma aşamasından sonra da Yahudi desteğinin devam ettiğini görüyoruz. Yazar İlhami Yangın’ın iddiasına göre, Şamisi adında bir Yahudi aracılığıyla, sadece Aydınlık dergisinin neşriyatı için Şefik Hüsnü'ye ayda bin dolar para veriliyordu.

HABER 7

YORUMLAR 12
 • erdal islam 11 yıl önce Şikayet Et
  .... garip garip yorumlar yazılıyor bazen sanırım bunların çoğu bilgisizlikten ve gündemi takip etmemekten kaynaklı hatırlarmısınız gazze olayları sonrası ve sayın başbakanın davostaki restinden sonra israil dışişleri bakanı şöyle bir demeç verdi kendi basınınabiz türkiyede türkiyeden daha güçlüyüz?!bunlar işte...
  Cevapla
 • mehmet tok 11 yıl önce Şikayet Et
  baglanti. ateist yahudiler masonlari destekler, masonlar ergenekonu destekler, ergenekon pkk yi.
  Cevapla
 • Sehzade 11 yıl önce Şikayet Et
  MEDYA. Turkiyede medyasini ele gecirmek, turkiyenin controlunu ele gecirmek demektir. Bir devleti tolere etmek medyadan gecer. Bir milleti ayartmakta, duzeltmekte medyadan gecer. Bu konuda kimseye firsat vermemek gerek.
  Cevapla
 • hakan27 11 yıl önce Şikayet Et
  Zaten Belli Değilmiydi. Bunca ülkemizi karıştıranların ve arkasında sahtekar Atatürkçü kişileri ön plana sürerek yahudi ve de ingiliz parmağının olduğu.Allah bunların şerrinden ülkemizi ve milletimizi korusun.
  Cevapla
 • murat ethem 11 yıl önce Şikayet Et
  TÜRKİYEDE OLAN BÜYÜK OLAYLARIN ÇOĞUNDA YAHUDİ PARMAĞI VARDIR. Nilden Fırata kadar olan bereketli toprakların Allah tarafından İsrailoğullarına vaat edildiği inancı yahudilerin temel inancır. Bu inanca sahip olanların hedefine ulaşmak için her yolu mübah görecekleri muhakaktır. Bu sapık inancın taraftarları olan siyonist yahudilerin tek umudu, dört ülke topraklarına dağılmış kürtlerden istifade etmektir. bu noktada demokratik açılım hayati bir önem taşıyor. Eğer kürt sorunundan kaynaklı (-ki bu sorunun aktörleri de yahudilerdir) sorunlar halledilirse planları tutmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Cumhurbaşkanı Erdoğan karar verdi: 2022 sonuna kadar yüzde 50 uzaktan çalışacaklar