TYB'den GÖP'e şükran plaketi

Ulusal ve yerel düzeyde 93 meslek örgütünün oluşturduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu’na (GÖP) Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından şükran plaketi verildi.

TYB'den GÖP'e şükran plaketi
TYB'den GÖP'e şükran plaketi
GİRİŞ 26.05.2011 12:32 GÜNCELLEME 26.05.2011 12:32

Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) tarafından verilen “Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri” önceki akşam Taxim Hill Hotel’de gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Bugüne kadar 95 gazetecinin davasını izleyen, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması, gazetecilerin özgür bırakılması için 3 yürüyüş ve Gazetecilere Özgürlük Kongresi düzenleyen, Gazetecilere Özgürlük Platformu’na, TYB tarafından şükran plaketi sunuldu. Plaketi, GÖP adına GÖP Dönem Başkanı ve Basın Enstitüsü Derneği Başkanı Ferai Tınç, Türkiye Yayıncılar Birliği Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Ragıp Zarakolu’nun elinden aldı. Ödül törenine TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGS Başkanı Ercan İpekçi, Basın Enstitüsü Derneği Yönetim Kurulu üyesi Kadri Gürsel, Basın Konseyi Genel Sekreteri Hasan Sınar da katıldı.

Törende GÖP adına plaketi alan Ferai Tınç, şöyle konuştu:

“TYB Türkiye’de yıllardan beri düşünce ve basın özgürlüğü için mücadele eden bir örgüttür. O nedenle TYB’nin bu ödülünü çok değerli ve anlamlı buluyorum. Çünkü yazdıkları, düşünceleri, yaptıkları haberler nedeniyle işsiz kalan, ağır cezalarla karşı karşıya bulunan, hapis cezalarına çarptırılan, iddianameleri bile yazılmadan hapishanelerde bekleyen meslektaşlarımızın yalnız olmadığını kanıtlamıştır.”

Türkiye’de farklı görüşlerden basın kuruluşlarının ilk kez basın özgürlüğü temelinde birleştiğini vurgulayan Tınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu da bir alkıştır. GÖP adına aldığım bu ödülü böyle kabul ediyorum ve çok teşekkür ediyorum. Eğer Türkiye’de terörist damgası vurularak cezaevlerine atılan gazeteci sayısı böylesine tırmanışa geçmeseydi, eğer gazeteciler işten atılsınlar, köşeleri kapatılsın diye patronlar kıskaç altına bu kadar ağır bir biçimde alınmasaydı, eğer gazeteciler, düşünenler, düşünce özgürlüğünü savunanlar, yayıncılar hakkında açılan davalar onbinleri bulmasaydı bu kadar kolay bir biçimde 93 meslek örgütünün bir araya gelmesi mümkün olmayacaktı. Bu örgütlerin kendisi gibi düşünmeyenlerin de basın özgürlüğünü, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmakta gösterdikleri kararlılık için GÖP’e teşekkür etmek istiyorum. Demokrasi gerçekten kendimiz gibi düşünmeyenlerin de özgürlüklerini, düşünce özgürlüklerini korumak, savunmak ve onun arkasında durmaktır. Hele bizim gazeteciler için basın özgürlüğü, düşünce özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez temellerinden biridir ve biz gazetecilere de yüklenen görev bu demokrasi mücadelesinin ön saflarında bulunmak ve halkın gerçekleri öğrenme hakkına gereğini sorumluluklarını taşımaktır. Ben GÖP adına aldığım bu ödülü Türk basın tarihinde ilk, mütevazi fakat parlak bir örnek olan GÖP adına TGC Basın Müzesi’ne iletmek istiyorum.”

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Emeklilerin kafası karıştı: Maaş zammı nasıl uygulanacak?
Bahçeli'den Erdoğan açıklaması: Sonuna kadar yanına olacağız