Merkez Bankası faiz kararı bugün saat kaçta açıklanacak? Faizler düşecek mi, sabit mi kalacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklayacağı Şubat ayı faiz kararı için gözler Para Politikası Kurulu toplantısına çevrildi. Peki Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Merkez Bankası faizleri düşürecek mi?

Merkez Bankası faiz kararı bugün saat kaçta açıklanacak? Faizler düşecek mi, sabit mi kalacak?
Merkez Bankası faiz kararı bugün saat kaçta açıklanacak? Faizler düşecek mi, sabit mi kalacak?
GİRİŞ 17.02.2022 11:56 GÜNCELLEME 17.02.2022 11:57
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 17 Şubat perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısında faiz kararını açıklayacak. Küresel bazda faizlerin artması ile Merkez Bankası’nın alacağı karar piyasaları doğrudan etkileyecek. Peki faizler düşecek mi?

FED toplantısı ne zaman? FED Şubat faiz kararı ne yönde olacak?FED toplantısı ne zaman? FED Şubat faiz kararı ne yönde olacak?

MERKEZ BANKASI ŞUBAT AYI TOPLANTISI NE ZAMAN?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 17 Şubat 2022 Perşembe günü saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak. 

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?

FAİZLER DÜŞECEK Mİ?

Piyasalar Merkez Bankası’nın faizi yüzde 14 seviyesinde sabit tutmasını beklerken banka en son Aralık ayındaki toplantıda politika faizinde değişiklik yapmıştı.

Eylül ayında faiz indirim döngüsüne başlayan Merkez Bankası, Eylül’den Aralık ayına kadar 500 baz puan indirerek politika faizini yüzde 19 seviyesinden yüzde 14’e kadar çekmişti. Aralık ayından bu yana faizi sabit tutan Merkez Bankası’nın önümüzdeki toplantıda da politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

YABANCI BANKALARIN FAİZ BEKLENTİSİ

Deutsche Bank, yayımladığı bir araştırma raporunda Merkez Bankası’nın politika faizini Şubat ayındaki toplantıda sabit bırakacağını fakat piyasa koşullarının TCMB’yi ilk çeyreğin sonlarına doğru faiz artırımına zorlayacağını düşündüklerini belirtti.

Unicredit, politika faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulmasını beklediğini ve Merkez Bankası’nın bu yıl faizleri daha da indirmeyi deneyebileceğini söyledi.

Societe Generale de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra ziyaretinde Türk lirasının istikrara kavuşmasına yaptığı vurgunun altını çizerek Merkez Bankası’nın politika faizini ve gelecek aylarda da bir faiz indirimi olmayacağını düşündüğünü dile getirdi.

MERKEZ BANKASI 2022 FAİZ KARARI TARİHLERİ 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 2022 yılının kalanına ilişkin açıkladığı faiz kararı tarihleri ise şöyle:

 1. 17 Mart 2022

 2. 14 Nisan 2022

 3. 26 Mayıs 2022

 4. 23 Haziran 2022

 5. 21 Temmuz 2022

 6. 18 Ağustos 2022

 7. 22 Eylül 2022

 8. 20 Ekim 2022

 9. 24 Kasım 2022

 10. 22 Aralık 2022

YORUMLAR 3
 • ihtiyar 2 yıl önce Şikayet Et
  Faiz kararı kadar başka şeyler de var, sadece faiz'e yüklenmemek lazım. üretilmeyeni üretecek sanayiciye kurulum için destek paketi verilebilir. piyasaya can suyu olacak yatırımlar teşvik edilebilir, bunlarda da yerli malı kullanımı şartı getirilebilir. Döviz erimesini etkileyecek olan kalemlere +/- kota - destek uygulanabilir.
  Cevapla
 • arif abi 2 yıl önce Şikayet Et
  aman doları artırmayın. her şey bize katlamalı yansıyor. Reel faiz de istenildiği gibi düşmüyorsa yapılan doları artırmaktan başka bir işe yaramıyor. dolar tahvili var demeyin. O da devletin sırtına yük.
  Cevapla
 • ramazan 2 yıl önce Şikayet Et
  umarım en kısa sürede. eski seviyeleri getirebiliriz. üretim artar, üretilen ürünler önce halka makul fiyatlarla verilir. sonra ihracat yapılır. ülkemizde üretilen bir çok ürün ihraç edildiginden dolayı 2-3 kat fiyata tezgahlarda satılır olmuş. rabbim tez zamanda kurtarsın şu faiz belasından. küresel çeteyle de baş edebilecek kaynaklar saglasın bizlere.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İBB'nin töreninde peygamberlere hakaret! İmamoğlu sırıtarak karşılık verdi
İşte Türkiye ile Yunanistan'ın askeri güç karşılaştırması