Merkez Bankası KPSS şartsız personel alımı devam ediyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Uzman Yardımcısı kadrosuna 150 kişilik personel alımı yapacağını duyurdu. Başvuru yapacak adayların en az dört yıllık eğitim veren Türkiye veya yurt dışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca tanınmış haberdeki tabloda belirtilmiş yükseköğretim kurumlarında eğitimini tamamlamış olması gerekmektedir. Peki Merkez Bankası başvuru şartları neler?

Merkez Bankası KPSS şartsız personel alımı devam ediyor!
Merkez Bankası KPSS şartsız personel alımı devam ediyor!
GİRİŞ 23.06.2022 13:25 GÜNCELLEME 23.06.2022 13:25
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası KPSS şartı olmadan personel alımı yapıyor. Başvuru yapacak adayların 1 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olmaları ayrıca 01.01.2018 tarihinden sonra yapılan; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) veya Elektronik Yabancı Dil Sınavından (e-YDS) en az 70 İngilizce puanı veya Test of English as a Foreign Language Internet-Based Test (TOEFL iBT) sınavından en az 84 puan veya Cambridge C1 Advanced sınavından (CAE) B ve üzeri veya Cambridge C2 Proficiency sınavından (CPE) C ve üzeri almış olmaları gerekmektedir. 

Alınacak Kişi Sayısı: Uzman Yardımcısı (150 kişi)

Çalışma Şekli: Tam zamanlı/Kadrolu

Çalışma Yeri: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (İstanbul) Şubeler

MERKEZ BANKASI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. 

 • Kamu haklarından yasaklı olmamak. 

 • Türk Ceza Kanunu’nun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süre hüküm giymemek ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak. 

 • Alım yapılacak kadronun gerektirdiği görevi devamlı olarak yapmasına engel olmayacak beden ve ruh sağlığına sahip olmak. 

 • Başka bir kuruluşa zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmamak, böyle bir yükümlülüğü varsa bunu Bankada çalışarak yerine getirmesi hususunda izin almış ya da bundan doğacak borcu ödemeyi kabul etmiş olmak.

BAŞVURU KOŞULLARI (14 HAZİRAN-4 TEMMUZ 2022)

 1. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına alınacak kişilerde aranan genel şartları taşımak. 01.01.1990 ve daha sonra doğmuş olmak. 

 2. 01.01.2020 tarihinden sonra yapılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işe alım sınavlarının komisyon mülakatı aşamasında elenmemiş olmak.

 3. En az dört yıllık eğitim veren Türkiye veya yurt dışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca tanınmış yükseköğretim kurumlarının aşağıdaki tabloda yer alan lisans veya yüksek lisans programlarında eğitimini tamamlamış veya 30.09.2022 tarihine kadar tamamlayacak olmak. (30.09.2022 tarihine kadar mezun olacak adayların mezun olacaklarını taahhüt eden imzalı dilekçe, transkript (not döküm belgesi) ve güncel öğrenci belgelerini sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

 4. 01.01.2018 tarihinden sonra yapılan; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) veya Elektronik Yabancı Dil Sınavından (e-YDS) en az 70 İngilizce puanı veya Test of English as a Foreign Language Internet-Based Test (TOEFL iBT) sınavından en az 84 puan veya Cambridge C1 Advanced sınavından (CAE) B ve üzeri veya Cambridge C2 Proficiency sınavından (CPE) C ve üzeri almış olmak.

 5. Başvuru tarihleri itibarıyla geçerli bir yabancı dil sınav puanına sahip olmayan adaylar, ilanda belirtilen yabancı dil sınavlarından yeterli puanı aldıklarını gösteren sınav sonuç belgelerini 24.07.2022 tarihi saat 10:00’a kadar isealim@tcmb.gov.tr adresine e-posta ile ibraz etmeleri halinde Genel Yetenek Sınavına katılabileceklerdir. Bu şekilde başvuru yapacak adayların başvuru sisteminde yabancı dil belgesi yerine, 24.07.2022 tarihi saat 10:00’a kadar sınav sonuç belgelerini ibraz edeceklerine dair imzalı dilekçelerini yüklemeleri gerekmektedir.

GENEL YETENEK TEST SINAVI

Genel yetenek sınavı 23-24 Temmuz 2022 tarihleri arasında test yöntemiyle yapılacaktır. Genel yetenek sınav puanına göre yapılacak olan sıralama sonucunda aşağıdaki tabloda belirtilen sayıda aday (son adayla aynı puanı alan adaylar da dâhil) yazılı meslek sınavına çağırılacaktır.

YAZILI MESLEK SINAVI

Başvuru koşullarını taşıyan adaylar aşağıdaki tabloda yer alan gruplardan bir grup seçerek başvuru yapacaklardır. Yazılı meslek sınavı 13-14 Ağustos 2022 tarihleri arasında aşağıdaki tabloda belirtilen konulardan klasik yöntemle yapılacaktır. Yazılı meslek sınavı ortalaması 50 puan ve üzerinde olan aşağıdaki tabloda belirtilen sayıda aday (son adayla aynı puanı alan adaylar da dâhil) komisyon mülakatına çağrılacaktır. 

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Başvurular, 04.07.2022 tarihi saat 17.30’a kadar Merkez Bankası internet sitesi insan kaynakları sayfasından (insankaynaklari.tcmb.gov.tr), aşağıdaki belgelerin yüklenmesi suretiyle elektronik yolla yapılacaktır.

Şahsen veya posta ile yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır.

 1. Fotoğraf

 2. Diploma veya Geçici Mezuniyet Belgesi veya 30.09.2022 tarihine kadar mezun olacak adayların mezun olacaklarını taahhüt eden imzalı dilekçe, transkript (not döküm belgesi) ve güncel öğrenci belgesi

 3. Yabancı Dil Belgesi (YDS, E-YDS, TOEFL iBT, CAE veya CPE veya 24.07.2022 tarihi saat 10:00’a kadar sınav sonuç belgesinin ibraz edileceğine dair imzalı dilekçe)

 4. Özgeçmiş (Türkçe) 

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık
YORUMLAR 1
 • Birisi 2 hafta önce Şikayet Et
  Kimlerden selam yada kart getirmesi gerek onu da açıklayın da millet perişan olmasın
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Danimarka'da AVM'de silahlı saldırı: Çok sayıda ölü ve yaralı var
HDP kongresinde büyük skandal! Soruşturma başlatıldı