UNESCO listesine giren ilk cami

Kültür Bakanı Günay'ın dünyanın en büyük mozaik müzesini tanıtmak için Gaziantep'e yaptığı geziye ucube tartışmaları damga vurdu. Gergin atmosferi Selimiye Camii'yle ilgili verdiği müjde dağıttı.

UNESCO listesine giren ilk cami
UNESCO listesine giren ilk cami
GİRİŞ 27.05.2011 19:01 GÜNCELLEME 27.05.2011 19:01
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Ucube tartışması Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın peşini bırakmıyor. Dünyanın en büyük mozaik müzesini tanıtmak için gittiği Gaziantep'teki gezinin bile öne çıkan konularından biri Kars'taki heykel ve Başbakan'ın yaptığı açıklamalar oldu.

Söz mozaik, Çanakkale'ye dev Hektor heykeli derken yine geldi ucube konusunda kilitlendi. Başlangıçta tartışmanın iki tarafını bir araya getirecek bir ara yol bulmaya çalışan Bakan Günay'ın artık konuya pek tahammülü kalmadığı rahatlıkla gözlenebiliyor.

Gazetecilerin kendisine yönelttiği soruların dönüp dolaşıp aynı konuya gelmesinden sıkılsa da yine de cevaplıyor: "Ucube meselesi büyük bir talihsizlik. Ancak tartışmaların odağında sadece estetik yok. Farklı tepkiler var." 

Başbakan'ın son Kars ziyaretinde okuduğu Nahçıvan Meclis Başkanı'ndan gelen teşekkür yazısını işaret ediyor: "Tepkiler sadece Türkiye'den değil, komşu devletlerin de dahli var."

Ucube tartışmalarının odağında kalmaktan şikayetçi olduğunu bir kez daha vurgulayan Günay'a göre ortada bir haksızlık var. Bakan, bu haksızlığı gözler önüne serebilmek için de Ankara'daki çalışmalarından örnek verdi: "Ankara'da başta Nazım Hikmet, Cahit Külebi ve Muzaffer Sarısözen olmak üzere 20 tane heykel yerleştirdik. Heykeller depolarda çürüyordu biz bunları halka kazandırdık."

KÜLTÜREL MİRAS MÜJDESİ
Konu değişip de söz kültürel mirasa gelince tanıdığımız Ertuğrul Günay geri geliyor. Heyecanı, önce mimiklerine sonra sesine yansıyor.

Bir müjde vermek istediğini söylüyor ve ilk kez açıklıyor: "UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesine Türkiye'den sürpriz bir eser giriyor. İlk kez bir camii, kültür mirasına alınacak."

Heyecanını paylaştığımızı görünce merakımızı daha da tırmandırmak için sözü uzatıyor. En sonunda açıklıyor: Selimiye Camii...

Ancak Günay'ın heyecanını anlatmak için verdiği örnek en az Selimiye kadar gazetecilik damarımızı tahrik ediyor. Sonuçlardan emin olduğundan mıdır yoksa önem sıralamasından mı bilinmez. Selimiye ile ilgili açıklamaya verdiği önemi "Seçim sonuçlarından daha heyecanla bekliyorum" sözleriyle ifade ediyor.

UNESCO yeni listeyi 19 Haziran'da açıklayacak. Yani seçimlerden bir hafta sonra. Bakan seçimleri değil asıl açıklamayı beklediğini vurguluyor tekrar sözleri ise dikkat çekici: "Bu beni daha fazla mutlu ediyor."

Sohbet seçimlere gelmişken İzmir'i soruyoruz, galiba o da İzmirliler'i heyecanlandırmak istiyor:
"İzmir'i Doğu Akdeniz'in Barcelona'sı yapmak istiyorum..."

Türkiye'nin tarihi ve kültürel mirası eşsiz bir eser daha kazandı. Hem de dünyada bir benzeri daha yok. Ya da daha doğru bir ifade ile en yakın rakibinden bile büyük: Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi...

Şu an ziyarete açık dünyanın en büyük mozaik müzesi Tunus'ta. Ancak dün Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın basına gezdirdiği müze 9 Haziran'da Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıldığında Tunus'taki Bardo Ulusal Müzesi, tahtını Gaziantep'e bırakacak.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, daha fazla sayıda antik eser ve metrekare hesabıyla Tunus'taki rakibinden daha büyük boyutta mozaiklere sahip.

Bakan Günay, ülkenin kültür mirasına ve turizm potansiyeline katkıda bulunmak için açtıkları kültür merkezlerinden bahsederken söz ülkenin en tartışmalı kültür merkezine geldi.
İstanbul'daki Atatürk Kültür Merkezi.

Kültür ve Turizm Bakanı, Atatürk Kültür Merkezi için dünya çapında bir proje önerdikleri sırada yaşanılan polemiği hatırlattı.

Projenin parçaları olan Boğaz manzaralı bir teras için "Kültür Merkezi zenginlere peşkeş çekilecek" eleştirilerini dile getiren Bakan Günay,  "Altta gençlerin buluşabileceği bir merkez yapmak istedik, bunu da eleştirdiler ve dava açanlar aleyhimize kullandı" serzenişinde bulundu.

AKM'nin yenilenmesi sürecinde yaşanılanlar Bakan'a göre "Türkiye'nin unutulmaz bir gericilik öyküsü."

Günay gericilik öyküsüne ise şu sözlerle açıklık getirdi: "Hayalet gibi ortalıkta dolaşan bir gericilik var. Bu yeniye, iyiye hatta daha iyiye karşı bir kampanya. Kötücül bir kampanya. Türkiye gelişme sürecinde ve çok güzel işler yapılıyor. Ancak bu zihniyet her işi baltalamaya çalışıyor. Atatürk Kültür Merkezi için önerilen 90 milyon TL'lik muhteşem bir proje kurban oldu."

AKM'de çalışan sanatçıların sadece kendilerine ait bir binaya dair istekleri hatırlatıldığında ise Günay sinirlendi:

"Türkiye'yi mahveden yaklaşım bu işte. Bazıları imtiyazlarını ve protokol alanlarını sürdürmek istiyorlar."

Bakan imtiyaz isteyenleri somutlaştırmaktan da geri kalmadı: "Bu imtiyaz arayışı bazen yargıç, bazen Türk Silahlı Kuvvetleri, bazen de sanatçı olarak karşımıza çıkıyor."

İmtiyaz isteyen kesimler konusunda adres veren Bakan Günay, bunun toplumsal bir hastalık olduğunun da altını çizdi: "İmtiyaz, ayrıcalık, öncelik arayışı en küçük memurdan başlıyor.  En tepeye kadar devam ediyor."

Bakanlığı sırasında bu anlayışla sık sık karşılaştığını dile getiren Günay, önüne gelen projelerle ilgili anılarını da paylaştı: "Bir bina inşa ediyoruz. Bana hemen buraya bir protokol salonu yapalım teklifi geliyor. Reddediyorum çünkü benim veya başkalarının böyle bir ayrıcalığa ihtiyacı yok. Halkla paylaşabileceğimiz yerlere ihtiyacımız var..."

DÜNYANIN EN BÜYÜK MOZAİK MÜZESİ
Zeugma’da arkeolojik araştırmalar 1931 yılında başladı. 2000 yılında ortaya çıkan eserler kazı alanını dünyanın ilgi odağı haline getirdi. Kazılarda çıkan ikiz villalar Poseidon ve Euphrates’te yüzlerce metrekare taban mozaiği, duvar resmi, Mars heykeli ve pek çok küçük eser bulundu.

2005’te ise eserlerin Gaziantep Müze Müdürlüğü’nün yanındaki binanın müzeye dönüştürülerek sergilenmesi projesi ortaya çıktı. 2010’da tamamlanan müzede şu an bin 450 metrekare mozaik, 140 metrekare duvar resmi, 4 Roma Dönemi çeşmesi, 20 sütun, 4 kireç taşından yapılmış heykel, bronz Mars Heykeli, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçalar sergileniyor.

Müze 9 Haziran'da Başbakan Erdoğan tarafından hizmete açılacak.

NTVMSNBC

YORUMLAR 2
  • Erdal OKUTAN 13 yıl önce Şikayet Et
    BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM. YAZIKLAR OLSUN , YAZIKLAR OLSUN , YAZIKLAR OLSUN... Bizim milletimiz ne kadar ahmak olmuş , hiç mi bişeyi görmez , koskocaman Ayasofya Camiini müze diye kabullendirmeye çalışırlarken şimdide , Ecdadımızın en büyük mimari şaheseri Selimiye Camiini , dünyanın en büyük mozaik müzesi diye kabullendirmeye çalışıyorlar , vekillerimiz ve bakanlarımızda seviniyor UNESCO listesine girdi diye , bre ahmak yöneticiler , o mabedlerin mevlanın katındaki yerimi , avrupanın katındaki yerimi önemli , yazıklar olsun ki size mevlanın koskoca camilerine müze dedittirebiliyorsunuz , Mevlam tez zamanda başımıza imamımız Mehdi a.s ı ve Osmanlı Sultanımızı sultan eylesin İNŞALLAH!!!
    Cevapla
  • Burak KAYA 13 yıl önce Şikayet Et
    YANLIŞ BİLGİ. dünyada unecso listesinde yer alan ilk cami bu değildir.hatta türkiyeden başka camiler bile var listede.mesela divriği ulu cami unesco koruma listesindedir.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fidan'dan Ukrayna-Rusya savaşı uyarısı: Küresel riskleri var, ağırlığımızı kullanacağız!
Bahçeli grup toplantısı sonrası rahatsızlandı!