Tuluyhan Uğurlu'dan Bursa'da Zaman

Ünlü Piyanist Tuluyhan Uğurlu, müzik ve görüntülerle sunacağı “Bursa’da Zaman” isimli eserinde Bursa’yı anlatacak. Uğurlu'ya Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı eşlik edecek.

Tuluyhan Uğurlu'dan Bursa'da Zaman
Tuluyhan Uğurlu'dan Bursa'da Zaman
GİRİŞ 27.05.2011 11:09 GÜNCELLEME 27.05.2011 11:09

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, müzik ve görüntülerle Bursa’yı anlattığı “Bursa’da Zaman” isimli eserini 1 Haziran Çarşamba akşamı saat 20.45’de Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde ilk kez seslendirecek.

Bursa’nın fethinin anlatıldığı bölümde Uğurlu sahneyi Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ile paylaşacak ve piyano ile mehteran fethin coşkusunu birlikte anlatacaklar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği konserde Tuluyhan Uğurlu’ya kaval, yaylı tambur, viyola, elektro gitar, kontrbas ve vurmalı enstrümanlardan oluşan kendi müzik topluluğu eşlik edecek.

Tuluyhan Uğurlu, İstanbul üzerine yazdığı iki eserin ardından Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa için yepyeni bir proje üretti. Müzik ve görüntülerle Bursa’nın dünü, bugünü, yarını ve tüm değerlerinin anlatıldığı “Bursa’da Zaman” isimli eser, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile 1 Haziran Çarşamba günü saat 20.45’te Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde ilk kez seslendirilecek.

Adını Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Bursa’da Zaman” isimli şiirinden alan ve Tanpınar’ın dizeleriyle başlayan konserin bölümleri şöyle:

Bursa’da Zaman Tarihi ve Mitolojisi ile Bursa Gemlik’ten Uzanan Zeytin Dalı İşgal Yıllarında Bursa Cumhuriyet’in Ekonomik Işığı Bursa’nın Gönül Sultanları Kabına Sığamayan Kent

Konserde Bursa’nın Osmanlılar tarafından alınışı Tuluyhan Uğurlu’nun piyanosu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın birlikte seslendireceği bir bölümde anlatılacak.

300’ün üzerinde fotoğrafla hazırlanan ve kısa metinlerle desteklenen görsel sunumda, Bursa’nın tarihi, mitolojisi, Osmanlı dönemi, Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki girişimci ruhu ve 2000’lerde üç milyona yaklaşan nüfusu ve Türkiye ekonomisine yön veren iş gücü ile kabına sığamayan kentin öyküsü…

Geçtiğimiz aylarda Bursa’nın hikâyesini Brüksel’deki Bursa Tanıtım Günlerinde anlatan Tuluyhan Uğurlu maddi ve manevi dünya arasındaki uçurumu ustalıkla birleştirmeyi bilen Bursa’nın her zaman kendisini çok yakından etkilediğini söylüyor. Uğurlu, Bursa için yepyeni bir proje oluşturmanın öneminin farkında… Eserde tarihi, felsefesi kadar ekonomiye bakışı ve gelecekte Marmara’nın yıldızı olmaya hazır konumu ile Bursa anlatılıyor.

Program: 01 Haziran Çarşamba

Saat: 20.45

Yer: Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Salonu

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Fırat Kalkanı ve Pençe Kilit bölgesinde 7 terörist etkisiz hale getirildi
Türkiye için tehlike çanları çalıyor! Rakamlar endişe verici