Kurtulmuş: Yeni anayasa acilen şart!

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Milleti sadece bir oy verme mekanizması haline dönüştüren, 12 Eylül anayasasının kaldırılıp çöp tenekesine atılmasını öngörüyoruz'' dedi.

Kurtulmuş: Yeni anayasa acilen şart!
Kurtulmuş: Yeni anayasa acilen şart!
GİRİŞ 27.05.2011 12:54 GÜNCELLEME 27.05.2011 12:54
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Milleti sadece bir oy verme mekanizması haline dönüştüren, aslında millet egemenliğini bütünüyle rafa kaldıran, 12 Eylül anayasasının kaldırılıp çöp tenekesine atılmasını öngörüyoruz'' dedi.

Kurtulmuş, Atatürk Bulvarı'nda esnafı ziyaret etti.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, ''Bugün 27 Mayıs ihtilalinin yıl dönümü. Ne diyeceksiniz?'' sorusu üzerine Adnan Menderes'i, Fatin Rüştü Zorlu'yu ve Hasan Polatkan'ı rahmetle andıklarını ifade etti.

Kurtulmuş, üzerinden 51 yıl geçmesine rağmen 27 Mayıs ihtilalinin karanlık tablosunun, karanlık günlerinin hafızalarda canlı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Rahmetli Menderes ve arkadaşlarının aziz hatırası her yıl milletin kalbinde, zihninde yer etmiştir, yaşamaktadır. Milletin gönlüne taht kuranlar, milletin hayrına olan hizmetleri yapanlar, asla bu millet tarafından unutulmuyor. Ama o dönemin anlı şanlı genelkurmay başkanından, ihtilal komutanına, mahkeme başkanlarına kadar olan bir sürü ismi bugün insanlar hatırlamıyor. O gün belki o güçle haksız yere bu milletin ensesinde boza pişirdiler. Ama bugün hiç kimse onları hatırlamıyor. Menderes için her gün her evde hayır duası edilmektedir.''

-''DARBELERİ RAFA KALDIRAN ANAYASA''-

Türkiye'nin acilen yeni bir anayasa yapması gerektiğine dikkati çeken Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''Anayasayı kapalı kapılar ardında, siyasi partilerin anayasası şeklinde değil, halkın anayasası şeklinde yapmak durumundadır. Anayasa meclisinin kurulmasını öneriyoruz. Milleti sadece bir oy verme mekanizması haline dönüştüren, aslında millet egemenliğini bütünüyle rafa kaldıran, 12 Eylül anayasasının kaldırılıp çöp tenekesine atılmasını, 12 Eylül siyasi sisteminin çöp tenekesine atılmasını öngörüyoruz. Ancak böylece Türkiye'de demokratikleşme olur. Sadece, 27 Mayıs'ı, 28 Şubat'ı kınamakla olmaz. Bunları yapanları kınıyoruz, fakat siyasetin de öyle bir yapı kurması gerekir ki, hiçbir grup ve hiçbir genelkurmay yetkilisinin bir daha askeri ihtilal yapmayı aklının ucundan dahi geçiremeyeceği bir şekilde sistemin demokratikleşmesi lazım.

Bu anlamda gerekli değişikliklerinin hepsinin yapılması gerekiyor. İleri demokrasiyi kurmamız gerekir ki, bir daha ihtilalciler, bir daha millete kan kusturmak isteyen kara zihniyetliler kendilerine zemin bulamasınlar, adım atamasınlar. Sorumluluk bütünüyle siyasetin elindedir. Millet siyasilere bu yetkiyi vermiştir. Çoktan yapılmış olmalıydı. Madem geç kalınmıştır, HAS Parti yeni Türkiye'nin yeni sayfasını açıyor.''

Derinkuyu ilçesinde halka hitap eden Kurtulmuş, HAS Parti'nin seçime çok kısa bir süre kalmasına rağmen, tüm il ve ilçelerde yapılanmasını tamamladığını ve gittikleri her yerde büyük bir ilgiyle karşılandıklarını belirtti.

İşsizliğin önemli bir sorun olduğunu, sürekli arttığını dile getiren Kurtulmuş, esnafın ve çiftçinin de zorluklar altında oluğunu söyledi.

KAYNAK: ANKA
YORUMLAR 10
 • robin 13 yıl önce Şikayet Et
  SENDEN YÜZ KAT BİLGİLİDİR ONA ŞÜPHEM YOK MEHMET ALİ KARDEŞ. ama benden değil
  Cevapla
 • robin 13 yıl önce Şikayet Et
  NUMAN ABİ. mehmet ali kardeş numan abi dedik ne diyelim daha nasıl bir saygı bekliyorsun eğilip ayağını mı öpelim ayrıca bu ülkede profesör olan herkezi aynı kefeye koymam arkadaş profesör olmak için üniversitede dayın olsun yeter başka şarta gerek yok ben yüksek lisans yaptım nice profesörler gördüm
  Cevapla
 • Ramazan TUREL 13 yıl önce Şikayet Et
  adaletsiz kalkınma istemiyoruz. İnsanların işsiz ve yoksul bırakılarak yardıma muhtaç hale getirildiği, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan, güçlü olanın ayakta kaldığı, küçük balıkların büyük balıklar tarafından yutulduğu sömürü düzenine son verecek olan Has Parti olduğu için Has Parti diyoruz.
  Cevapla
 • Faruk Emre 13 yıl önce Şikayet Et
  Yeni Anasaya Lazım İse. Güçlü bir devlet için güçlü hükümet lazımdır. Sp'li ve Has'lı olanların bir seferliğine oylarını Ak Partiye vermeleri gerekir.
  Cevapla
 • Mehmet Ali 13 yıl önce Şikayet Et
  Numan abi dediğin babanın oğlu küçük robin!. Numan abi Tayyip amca diye yorum yazarak düzeysiz bir imaj çizmeye gerek yok. Ne yazıyosanız seviyenizle yazın, başkalarını küçün gören edala yazarak saygınlık kazanmıyorsunuz. O Numan abi diye aklınca hafife alarak yorum yazdığın insan senden yüz kat daha bilgili, daha kültürlü, daha tecrübeli. Hiçbirşey bilmiyorsan haddini bil diye bir söz var, hatırlatırım!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Muğla'da 4,7 büyüklüğünde deprem!
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ÜLKE TV'de! Mekke'den canlı yayın