Sigara satışına yeni düzenleme yolda

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Dumansız hava sahası projesi ve bakanlığın çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sigara satışına yeni düzenleme yolda
Sigara satışına yeni düzenleme yolda
GİRİŞ 26.08.2016 14:14 GÜNCELLEME 26.08.2016 17:27
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin sigara konusundaki çalışmalarının dünyaya örnek gösterildiğini vurgulayan Akdağ, "Üzülerek ifade etmeliyim ki son 2-3 senedir özellikle gençler arasındaki sigara içme oranı artmaya başladı. Buna üzülüyoruz ama umutsuz değiliz. Yeni bir kampanya yapmak zamanı gelmiş demektir. Belli aralarla bu konunun üstüne yoğunluklu olarak gitmemiz gerekiyor. Önümüzde iki ana kampanya dönemi olacak. Bunlardan birisi şişmanlık ve hareketsizlik, öbürü tekrar sigara." ifadelerini kullandı.

Sigara satışına yeni düzenleme yolda

Bakan Akdağ, "Sigara paketleri konusunda bir değişiklik olacak mı?" sorusu üzerine ise şunları kaydetti:

"Kara paket, siyah paket ve düz paket dediğimiz uygulama çalışmalarını devam ettiriyoruz. İtiraz edenler var ama benim gücüm yeterse bunu mutlaka uygulamak gerektiğine inanıyorum. Başta Avustralya olmak üzere, bundan çok fayda görmüş ülkeler var. Paketlerin üzerinde küçücük ancak zorla görebileceğiniz biçimde marka ismi var. Onun dışında paket tamamen sigaranın zararlarından bahseden bir paket. Markalar kendilerini albenili bir biçimde ortaya koyamıyorlar. Bu bir cazibe unsuru olmaktan çıkıyor.

İkincisi de açıkça doğrudan görünür yerlerde sigara satılmasın istemiyoruz. Şu anda dikkat ederseniz mevcut kanunumuz vitrinden görülebilecek bir yere sigara konulmasına mani. Marketler ve buna benzer satış yerlerinde çıkış noktalarına sizin para ödeyeceğiniz noktaya onu cazip bir biçimde raflara yerleştiriyorlar. Bunu da oradan kaldırıp bir dolabın içerisine görünmeyen bir yere konarak buradan satılması hususunda iki önemli değişikliği de şu anda çalışıyoruz. Hükümetimizin içindeki tarafları da bu hususta ikna etmek suretiyle ben bunları gerçekleştirmeye çalışacağım."

Sanatçılar ve sporcular devreye girecek

Fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi amacıyla yapılacak çalışmalara da değinen Akdağ, önlerindeki en önemli projenin şişmanlık ve hareketsizliğin azaltılması için yapılacak çalışmalar olduğunu söyledi. Bu kampanyaların bir bütünlük içerisinde devam edeceğini aktaran Akdağ, bu konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüştüklerini dile getirdi.

"Kilomu deklare edeceğim"

Sağlık Bakanı olarak kendisinin de bu kampanyaya katılacağını ifade eden Akdağ, "Kilomu deklare edeceğim. Ben de kamuoyuna bunu ilan edeceğim. Ne kadar kilo düşeceğimi, günde kaç adımı düzenli yürüyeceğimi, ne kadar fiziksel aktivitede egzersizde bulunacağımı. Başta biz topluma örnek olmalıyız. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz." dedi. 

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • İbrahim 5 yıl önce Şikayet Et
  Sigara ve tütün mamülleri bakkal, market gibi yerlerde satılmasın. Tütün ve alkol mamulleri satış yerlerinde T.C numarasıyla ve belirli bir miktarda satışı yapılsın. Tütün ve alkol alımı yapanların bu ürünlere bağlı rahatsızlıklarında alacağı ilaçlar daha pahalı olsun. Bu satış yerlerinin de yaptığı satışlar ne kadar çok artarsa vergisi de katlanarak artsın ki o işi yapmak cazip olmasın. Şu anda en güzel kar sigarada diye tüm marketler mutlaka sigara satışı yapmak istiyorlar.
  Cevapla
 • Harun Gulen 5 yıl önce Şikayet Et
  Sigara en once kurtulunmasi gereken belalardan, cunki zararli etkileri hemen cikmadigi icin, yavas yavas insan gucten duserken , kendi asil kapasitesinin asagilarina milimetre milimetre inerken farketmiyor, sonra bir gun geliyor BOOOOM ve cogu durumda cok gec. Gencken anlasilmiyor. Akabinde saglik sistemine buyuk bir yuk. Kisisel zarar olmaktan cikip toplumsal bir yara halini aliyor. Halbuki o kisi belki 20 sene daha hizmet edecekti su veya bu sekilde. Hem kendisi hem toplum kaybetti.
  Cevapla
 • spor 5 yıl önce Şikayet Et
  Sigara kapalı alandan açık alanlara çıktı.ailesi sigara içmeyen genç, çocuk en çok örnek aldığı öğretmeni okulda odasında siğara içen öğretmeni görmüyordu.şimdi öğretmen okul bahçesinde olmadı.okul bahçe kapısında çoçuk parkları keza kahvaneler eskiden kapalı alanlarda içen varken bukadar gençler siğaraya özendirilmiyordu .bençe açık alanda sigara yasaklanmalı sigara içenler için kapalı alanlar oluşturulup.sigara içme alanları için havalandırmalara filitre zorunluluğu getirilmeli.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Dünya bu haberi bekliyordu! BioNTech aşısının 3. doz etkinlik oranı açıklandı
Abdullah Ağar: MOSSAD'a karşı dünyada böyle bir operasyon yok