Yetişkinlerde kalça çıkığı tedavisi! Hangi bölüm bakar: Sonradan kalça çıkığı olur mu?

Yetişkinlerde görülen kalça çıkığı şikayetlerinde genellikle yere bastığında ağrıdan yakınmakta olup, yürüme veya diz çökme gibi durumlarda hareket kısıtlılığı yaşamaktadır. Gerek doğuştan oluşabilen gerekse gelişimsel olarak kaynaklanabilen kalça çıkığı tedavisi, belirtileri nelerdir? Çeşitli etmenlerden ötürü meydana gelebilen bu rahatsızlığa hastanelerde hangi bölüm bakar ve sonradan kalça çıkığı olur mu?

Yetişkinlerde kalça çıkığı tedavisi! Hangi bölüm bakar: Sonradan kalça çıkığı olur mu?
Yetişkinlerde kalça çıkığı tedavisi! Hangi bölüm bakar: Sonradan kalça çıkığı olur mu?
GİRİŞ 10.06.2020 17:02 GÜNCELLEME 10.06.2020 17:02

İnsan vücudunda bulunan kalçanın anatomik yapısı ve işleyişinin doğuştan yahut pek çok değişik faktörden kaynaklı olarak sonradan meydana gelen bozukluklar kalça çıkığı olarak ifade edilmektedir. Yetişkin/erişkin kimselerde oluşum gösteren kalça çıkıklığının en büyük etken ise düşme veya önemli bir kaza geçirip büyük bir travmayla karşılaşması halinde kendini göstermektedir. Peki, tedavisi uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmediği takdirde sinirlerin yaralanmasına sebebiyet veren ve bunun sonucunda ise kişilerde his kaybının yaşanmasına zemin hazırlayan kalça çıkığı nedir? Hastaların ağırlıklı olarak çok şiddetli bir ağrı ve hareket kısıtlılığı şikayetinden yakındığı kalça çıkığı belirtileri, nedenleri? İşte, birebir etki gösterecek kalça çıkığı tedavi yöntemleri...

KALÇA ÇIKIĞI NEDEN OLUR?

Kalça Çıkığı Neden Olur? Yetişkin/erişkin insanlarda kalça çıkıklığının meydana gelmesinin nedeni o kimsenin düşmesi yahut ciddi boyutta kaza yaşamasının ardından oluşan travma sonucunda karşılaşılmaktadır. Erişkin/yetişkin insanlarda kalça çıkıklığının oluşum göstermesinin en önemli belirtilerinden biri ise, bu kişilerin bir bacağının öteki bacak boyundan daha kısa olması durumunda kendini gösterecektir. Ağırlıklı olarak kalça çıkıklığı arkaya doğru çıkmakta olup, her ne kadar seyrek olarak görülse de bu tablo travmanın meydana gelme biçimine göre ön tarafta da yaşanabilmektedir. Şayet kalça çıkıklığı rahatsızlığı yaşayan erişkin/yetişkinlerde ön tarafa doğru oluşum gösterdiği takdirde bu kimselerin bacak boyunda uzama durumu görülecektir.

kalça çıkığı belirtileri nedenleri

KALÇA ÇIKIĞI NEDENLERİ…

Kalça Çıkığı Nedenleri? Yetişkin/erişkin kişilerde kalça çıkığı rahatsızlığı yaşanması halinde, ağrıların şiddetinin çok yüksek olması kaçınılmaz olacaktır. Eğer ki kalça çıkıklığı dikkate alınmayıp tedavisinin yapılmadığında o insanın sinirlerinin yaralanması gibi ciddi bir tablo meydana gelecektir, bu nedenle çeşitli şikayetlerden yakınan hastalar için için bir yeni olumsuz durum daha eklenip his kaybının oluşum göstermesine ortam hazırlayacaktır. Erişkin/yetişkin kimselerin kalça çıkıklığı sorunuyla karşılaşmalarının en önemli sebebi, vücudundaki kalça bölümü almış olduğu şiddetli darbe veya geçirdiği bir travma sonrasında kendini gösterecektir. Şayet bir kişi kalça çıkığı rahatsızlığından şüpheleniyorsa, vakit kaybetmeden ilgili sağlık kuruluşlarının ortopedi bölümüne başvurarak burada yer alan uzman hekimlere görünmesi gerekmektedir. Bu sebepten ötürü bir kişi bacağında ağrı ile karşılaşıyor, çok geç kalmadan hastaneye gitmeleri gerekmektedir.

kalça çıkığı tedavi yöntemleri

KALÇA ÇIKIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yetişkin/erişkinlerde görülen kalça çıkığı belirtileri şu şekildedir:

-Bacak bölgesinde yüksek şiddete bir ağrının meydana gelmesi,

-Kalça ve Kasık bölümünde oluşu gösteren önemle derecede bir ağrı hissedilmesi,

-Yürürken adım attığı ve diz çöktüğü zamanlarda bacak bölgesinde yaşanan aksama neticesinde zorluk yaşayarak hareket kısıtlılığının kendini göstermesi,

-Kimi insanların kalça bölümünde morarma meydana gelmesi ve deformasyonların yaşanması,

-Bazı kimselerde soğukluk hissinin artış göstermesi,

-Şayet kalça çıkığını yaşayan kişi obezite ise bu durumda yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle önemli derecede bir sürtünmenin oluşum göstermesi sonucunda, hissedilen ağrının çok daha şiddetlenmesine neden olacaktır.

KALÇA ÇIKIĞINA HANGİ BÖLÜM BAKAR?

*Ortopedi,

 *Travmatoloji Bölümü,

 *Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Poliklinikleri

KALÇA ÇIKIĞI TEDAVİSİ NEDİR?

Kalça Çıkığı Tedavisi Nedir? Kalça çıkıklığının meydana gelmesi halinde kişilerin bacakların boyunu ölçtürmesi lazım gelmektedir. Son dönemlerde hastaların yaşadığı bu şiddetli ağrıların biraz daha hafiflemesini sağlamak ve kalça çıkıklığından ötürü bacak boyunda uzama veya kısalma görülmesinin ardından öncelikle hastaya eşit olmayan ayaklarının aynı boya gelmesi açısından bir ayağın ötekinden daha büyük olan ortopedik bir ayakkabı kullanması için verilecektir.

Kalça çıkığında diğer bir tedavi yöntemi de, bacak boyunda meydana gelen kısalığın önüne geçebilmek için cerrahi yöntem uygulanacaktır. Kalça çıkıklığında son tedavi yöntemi de hastaya eklem protezi cerrahisi uygulanacaktır. Yerinden çıkan ve hastanın çeşitli şikayetler yaşamasına sebebiyet veren kalça kemiğini yeniden yerine koyup büyük sıkıntılar yaşatan ağrının ortadan kaldırılması ve bununla birlikte bacakların boyunu eşit hale getirmek amaçlanmaktadır.

Kalça Çıkığı Tedavi Yöntemleri? Eklem protezi ameliyatı esnasında cerrahın son derece dikkatli olması ve hastanı bacağının üzerinde yer alan sinirleri kesinlikle zedelememesi lazım gelmektedir. Bu ameliyata giren hastanın ameliyatın ardından 45 ila 60 gün boyunca yürüteç aracılığıyla yürümesi gerekmekte olup, ayağını zorlayacak hareketlerden kaçınması lazımdır. Ve eklem protezi ameliyatı olan hastanın eskisi gibi yürüyebilmesi için fizyoterapist ile beraber yürümesinin düzelmesi ve bacağın güç kazanması açısından egzersizlerde bulunmalıdır.

KALÇA ÇIKIĞI TEDAVİ YÖNTEMLERİ...

Kalça çıkığı, uyluk kemiğinin baş kısmının içinde bulunması gereken yerden ayrılması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Erken dönemde tedavi edilmezse, ayak kısalığı ve topallama gibi kalıcı sakatlıklara yol açabilir. Dr. Feridun Kunak, kalça çıkığının sebep olduğu ağrılar için etkili kür yapımını ekrana getirdi. İçerisinde zeytinyağı ve ceviz olan kalça çıkığı ağrıları için bitkisel kür tarifi veren Kunak, karışımı yirmi gün beklettikten sonra süzüp ağrıyan yere sürülmesini önerdi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Terör örgütü PKK yanlıları Almanya'da yürüyüş düzenledi
DSÖ'den beklenmedik Omicron varyantı açıklaması: Net bir kanıt yok...