Mide ekşimesine ne iyi gelir? Sürekli mide ekşimesi yaşayanlar...

Mide ekşimesi, beslenme alışkanlıklarından kaynaklı olarak görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle ambalajlı ve zararlı gıda tüketimi alışkanlığı olan kişilerde görülmektedir. Öğünlerde yer verilen gıdalara dikkat edildiği takdirde geçebilen bir hastalık olduğu için kişilerin kendi kendilerini tedavi etmeleri mümkündür. İşte mide ekşimesine iyi gelen gıdalar

Mide ekşimesine ne iyi gelir? Sürekli mide ekşimesi yaşayanlar...
Mide ekşimesine ne iyi gelir? Sürekli mide ekşimesi yaşayanlar...
GİRİŞ 31.03.2020 09:09 GÜNCELLEME 31.03.2020 09:09
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Mide ekşimesi, genellikle sağlıksız beslenmeden kaynaklı görülen bir problemdir. Ağır yağlı gıdalar ve abur cubur yedikten sonra gıdaların midede uzun süre kalmasına ve sindirim sisteminin bozulmasına neden olduğu için mide ekşimesine neden olan en temel sebeplerden biridir. Mide ekşimesi, zararlı besinlerin tüketilmesinin sonrasında eğilme, kalkma gibi ani hareketler yapıldığında mide ve yemek borusu arasında bulunan kapakcığa baskı yapılması sonucu kişiyi rahatsız edici bir şekilde kendini gösterir. Mide ekşimesi, hayati bir tehlike barındırmayan ancak beslenme alışkanlıklarına dikkat edildiğinde geçebilen bir rahatsızlıktır. Özellikle çay, kahve, alkol, asitli içeceklerden uzak durulmasına dikkat edilmelidir. Günlük yaşantıda herkesin yaşayabileceği bu rahatsızlığı yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle tedavi edilebilir. 

 

MİDE EKŞİMESİ BELİRTİLERİ 

 

Yanlış beslenmeden kaynaklı meydana gelen mide ekşimesi, bazı belirtilerle kendini göstererek kişileri huzursuz ederek yaşam kalitesini düşürür. Mide ekşimesinin genel belirtileri şöyledir:

- Ağız kokusu
- Göğüste yanma
- Ağıza acı su gelmesi
- Şişkinlik
- Geğirme
- Mide ağrısı
- Yemek yedikten sonra mide ve yemek borusunda yanma

MİDE EKŞİMESİ TEDAVİSİ

Mide ekşimesi belirtilerinin olduğu kişiler ilk olarak beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmelidirler. Mide hassasiyeti varsa ona göre yaşayıp beslenmeyi alışkanlık haline getirilmesi gerekir. Mide ekşimesine karşı atılması gereken ilk adım beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmektir. Bunun için bir uzmandan yardım almaya gerek olmadan kişilerin öğünlerinde yer verdikleri gıdaları gözden geçirmeleri yeterlidir. Mide ekşimesi yaşayan kişilerin uzak durması gereken gıdalar şöyledir:

- Asitli içecekler
- Çay, kahve, alkol
- Acı ve baharatlı yiyecekler
- Aşırı yağlı yemekler
- Soğan, sarımsak, domates
- Fazla sıcak ve soğuk yiyecek-içecekler 
- Ambalajlı ürünler, abur cubur (cips, çikolata vs)
- Uzak durulması gereken besinler dışında bir de öğünlerde aşırı yemek yemekten de uzak durulması gerekmektedir.

Tüm bu gıdalardan uzak durulması mide ekşimesine çözüm olmuyorsa doktora danışılması gerekmektedir. Özellikle hamileler doktora danışmadan mide koruyucu gibi ilaçları kullanmaması gerekir.

MİDE EKŞİMESİNE NE İYİ GELİR?

Mide, tüketilen gıdalara bağlı olarak farklı reaksiyonlar gösterdiği için yiyecek içecek tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Zararlı gıdalara hassasiyeti olan mide, çok çabuk zarar görmektedir. Uzak durulması gereken gıdalar dışında bir de tüketildiği takdirde mideye iyi gelecek olan bazı besinler bulunmaktadır. Mide ekşimesi yaşayan kişilerin tüketmesi tavsiye edilen gıdalar:

Ayran: Mide asit seviyesini kontrol eden ayran, mide ekşimesine iyi gelen besinlerin başında gelir.

Elma: Mide asidini dengeleyen elma, hem suyu içilebilir hem de sirkesi salatalarda vs kullanıldığında mide ekşimesini tedavi etmeye yardımcı olur.

Süt: Mide ağrısına çok faydalı olan süt, aynı zamanda mide ekşimesine de iyi gelmektedir.

Zencefil: Hem zencefilin kendisi hem de zencefil çayı mide asidinin dengelenmesine yardımcı olarak mide ekşimesine iyi gelen besinlerdir.

Badem: Mide ekşimesinin görülmesi durumunda birkaç tane badem yenmesi önerilmektedir.

Karbonat: Hazımsızlığa ve mide yanmasına iyi gelen karbonat, mide ekşimesine karşı da iyi gelmektedir. Bir su bardağına bir çay kaşığı karbonat ekleyerek tüketilebilir.

Muz: Muzu ezip püre haline getirdikten sonra tüketmek mide ekşimesine daha çabuk netice vermektedir. 

Bal: Birçok sağlık sorununa iyi gelen bal, günde bir kaşık kadar tüketildiğinde mide ekşimesine de iyi gelmektedir. 

Yulaf: Çok sağlıklı besinlerden biri olan yulaf, süt ya da yoğurtla karıştırılıp tüketildiğinde mide ekşimesinin geçmesine yardımcı olur.

Bun gıdalar dışında bir de asit özelliği düşük olan brokoli, havuç gibi besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 

YORUMLAR 8
 • ali 2 ay önce Şikayet Et
  soda iç yeter
  Cevapla
 • Parisli48 2 ay önce Şikayet Et
  Gavisvon için. Acı, tatlı, ekşi, Gazlı içecek , limon, çikolata, portakal yemeyin içmeyin. Yeter.
  Cevapla
 • Adanalı 2 ay önce Şikayet Et
  1 Adet salatalık yiyin sonuç mükemmel.
  Cevapla
 • TuncTunc 2 ay önce Şikayet Et
  Helikobater denilen virus var ise ne yaparsaniz yapin asla asla asla hic bur$ey fayda vermez.Doktora gidip 7 gün denilen tedavi görceksiniz ve hemen ondan sonra hayatiniz boyunca sabahlar ac karnina Pataprazol denilen hap kullacaksin..Ama dedigim eger helikobatrer var ise..Birde sakinmi sakin ne pahasina olursa olsun asla asla asla doktora gitmekten cenmeyin ve korkmayin o kaaa...
  Cevapla
 • CcC 2 ay önce Şikayet Et
  MİDE YANMASINA PATATES SUYU İÇİN 1 dakikaya hiç bir şey kalmıyor Patates i kabuğuyla beraber yıkayın sonra kabuğuyla beraber rendeleyin çıkan suyu için yemin ederim doğal ilaç
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tarihin en karanlık dönemlerinden birine ev sahipliği yaptı! Yeniden doğuyor
İmamoğlu 'kanım dondu' deyip iftira atmıştı, CHP'li Murat Ongun itiraf etti!