Kırmızı et alerjisi nedir? Kırmızı et alerjisinin nedenler ve belirtileri nelerdir?

Kırmızı et alerjisi, nadiren ve her yaş grubundan görülebilen bir rahatsızlıktır. Kırmızı etin tüketilmesinden 3-4 saat sonra vücut normalin dışında ishal, kusma, kaşıntı ve kızarıklık gibi reaksiyonlar vermesi durumunda alerji testi yaptırılması önerilmektedir. Peki kırmızı et alerjisinin nedenleri nelerdir? İşte kırmızı et alerjisinin belirtileri...

Kırmızı et alerjisi nedir? Kırmızı et alerjisinin nedenler ve belirtileri nelerdir?
Kırmızı et alerjisi nedir? Kırmızı et alerjisinin nedenler ve belirtileri nelerdir?
GİRİŞ 29.07.2020 16:27 GÜNCELLEME 30.07.2020 13:32
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Herkes için zararsız olan bazı maddelerin vücutta bazı semptomlara neden olmasına alerji olarak açıklanmaktadır. Genellikle mevsim geçişlerinde birçok kişiyi rahatsız eden alerjik durumlar her yaş grubundan kişilerde görülebilmektedir. Nadiren de olsa da kırmızı et alerjisine de rastlanmaktadır. Kırımızı et alerjisi olan kişiler, kırmızı eti tüketmelerinin ardından vücutta kaşıntı, kızarıklık, burun tıkanıklığı ve mide bulantısı gibi semptomlar görülmektedir. 

Kavurma pişirme süresi: Sade dana kavurma tarifi ve kurbanlık et için püf noktalar...

KIRMIZI ET ALERJİ NEDİR? 

Son yıllarda yaygınlaşan kırmızı et alerjisi her yaş grubundan kişilerde görülmektedir. Kırmızı et alerjisi olan kişilerde aynı zamanda balık, süt, yoğurt, ördek, tavuk gibi hayvansal ürünlere de alerjisi olduğu da rastlanmaktadır. Kırmızı ete alerji olanlar eti tüketmeden önce daha iyi pişirilmesine dikkat etmesi tavsiye edilmektedir. Alerjisi olan kişilerin kırmızı eti tüketmelerinin ardından burun tıkanıklığı, vücutta kaşıntı, kızarıklık ve nefes darlığı gibi rahatsız edici sonuçlar meydana çıkarabilir. Kırmızı et alerjisi daha çok Karadeniz bölgesinde görülmektedir. 

 

 

Kırmızı et alerjisinin nedeni tam olarak bilinmese de kene ısırması ve parazit hastalıkları kırmızı et alerjisini tetiklediği tespit edilmiştir. Kene ısırması ve parazit hastalıklarının vücutta hayvansal ürün alerjisi gibi hasarlar bırakabilmektedir. Kırmızı et alerjisi ayrıca B Rh- kan grubu taşıyan kişilerde daha fazla görüldüğü de aktarılmaktadır.

KIRMIZI ET ALERJİSİ BELİRTİLERİ

Kırmızı et alerjisi, genellikle hayvansal ürün tüketilmesinin 3-4 saat sonrasında farklı semptomlarla görülmektedir. Kırımızı ette alerjiye neden olan madde ise protein ve mineraller değil, karbonhidratlardır. Kırmızı etin yenmesinden sonra görülebilecek olası semptomlar şöyledir:

- Burun akıntısı, tıkanması
- Hapşırık
- Karın ağrısı
- İshal
- Baş dönmesi, baygınlık
- Ciltte kaşıntı ve kızarıklık
- Nefes darlığı
- Kusma
- Tansiyon düşüklüğü

KIRMIZI ET TEDAVİSİ

Kırmızı et alerjisinin olup olmadığı gerekli testlerin yapılmasının ardından tespit edilebilir ve ona göre bir tedavi yolu izlenir. Tedavinin ilk ve en etkili kuralı ise kırmızı etten mümkün mertebe uzak durmaktır. Etin pişirilmesi alerjik özelliğini ortadan kaldırmadığından kırmızı ete alerji olan kişilerin etten tamamen uzak durmaya özen göstermeleri aktarılmaktadır. Alerjik reaksiyonlar ciddi rahatsızlıklar olduğundan dolayı kırmızı et tüketiminden uzak durulması gereklidir. Alerjiden dolayı meydana gelen bulguların tedavi edilmesi ve en aza indirilmesi için muhakkak bir uzmandan yardım alınması gereklidir.

YORUMLAR 3
 • Nihavend 1 yıl önce Şikayet Et
  Günümüzde yediğimiz etlerin hiçbiri doğal değil. Kullanılan yemler , antibiyotikler.......
  Cevapla
 • Türkçem 1 yıl önce Şikayet Et
  reaksiyon = TEPKİ
  Cevapla
 • Basri 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu zamanda kırmızı et alerji testi negatif çıkıyor. Asıl alerji hayvanlara verilen zararlı yem ve ilaçların sebep olmasıdır. Çünkü et için yapılan alerji testi ,saf katışıksız ilaçsız et için yapılıyor. Aynısı tavuk eti için geçerli.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Sincar tehlike altında: Terör örgütü PKK'dan 'ikinci Kandil' hamlesi
Son dakika: 1 Aralık koronavirüs tablosu açıklandı!