Zeytin yaprağı çayı faydaları nelerdir? Zeytin yaprağı çayı nasıl yapışır?

Binlerce yıldır hem sağlık hem de güzellik sektöründe kullanılan zeytin, birçok hastalığın tedavi edilmesinde de başvurulur. Zeytin yaprağının faydası zeytinyağı gibi yaygın olarak bilinmese de hastalıklara karşı faydası bulunur. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan zeytin yaprakları hızlı ve sağlıklı kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Peki zeytin yaprağı nasıl kurutulur?

Zeytin yaprağı çayı faydaları nelerdir? Zeytin yaprağı çayı nasıl yapışır?
Zeytin yaprağı çayı faydaları nelerdir? Zeytin yaprağı çayı nasıl yapışır?
GİRİŞ 24.03.2021 08:58 GÜNCELLEME 24.03.2021 09:00
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Doğanın en büyük mucizelerinden biri olarak kabul edilen zeytin, en eski şifa kaynakları arasında kabul edilmektedir. Özellikle Akdeniz uygarlıklarının sabah akşam yemeklerinde tükettikleri, hastalandıklarında ilaç niyetine kullandıkları zeytin, zeytinyağı ve zeytin yaprakları günümüze kadar ulaşmış ve hala şifa kaynağı olarak tüketilmektedir. Akdeniz insanının uzun yıllar sağlıklı yaşamalarının ve ciltlerinin güzel kalmasının en büyük nedenlerinden biri zeytin, zeytinyağı ve zeytin yaprağını çok fazla kullanılmasından olduğu kabul edilmektedir. Zeytin yaprağı çok fazla bilinmese de en az zeytinyağı kadar faydalı olduğu kabul edilmektedir.

ZEYTİN YAPRAĞI FAYDALARI NELERDİR?

Dünyanın en faydalı bitkilerinden biri olan zeytin, doğanın mucizesi olarak kabul edilmektedir. Birçok hastalığın tedavi edilmesinde kullanılan ve düzenli tüketilmesi halinde pek çok sağlık sorununun meydana gelmesini engellemektedir. Özellikle zeytin yaprağının düzenli olarak tüketilmesi hem bağışıklık sisteminin güçlenmesine hem de metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlamaktadır. Zeytin yaprağı faydaları şöyledir:

- Zeytin yaprağı, vücuttaki toksinlerin ve enfeksiyonların arınmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. 

- Vücudun toksin ve iltihaptan arınmasıyla iç organlar daha düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar.

- Hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır. 

- Uzun süre tok tutarak daha çabuk kilo vermeye yardımcı olur. 

- Stresi azaltarak kişinin rahatlamasını ve sakinleşmesini sağlamaktadır. 

- Kızarıklık, yara, kesik, böcek ve sinek ısırığı gibi yaraların tedavi süresini hızlandırır.

- Yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkili olan zeytin yaprağı, kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltmaktadır. 

- Vücudun farklı yerlerinde çıkan mantarın geçmesinde etkilidir. Çay gibi demlenen zeytin yaprakları soğuduktan sonra mantarlı bölgeye sürülür ve kaşıntı ve kızarıklığı hafifletmektedir. 

- Güçlü bir antioksidan kaynağı olan zeytin yaprağı, kanser hücreleriyle savaşarak sağlıklı hücrelerin çoğalmasına yardımcı olmaktadır. Kanserin hızla yayılmasına engel olmaktadır. 

ZEYTİN YAPRAĞI ZAYIFLATIR MI?

Her gün düzenli olarak zeytin yaprağı çayı tüketmek, uzun süre tokluk hissi vererek daha çabuk zayıflamayı sağlamaktadır. Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak sindirim kabızlıktan kaynaklı şişkinliğin hafiflemesini sağlamaktadır. Dengesiz ve sağlıksız beslenmekten kaynaklı olarak vücutta biriken ödemin atılmasına da yardımcı olmaktadır. Her gün ara öğünlerden birinde düzenli olarak zeytin yaprağı çayının tüketilmesi beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. 

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Oldukça basit bir şekilde hazırlanan zeytin yaprağı çayı, diğer birçok bitki çayının demlenme yöntemi ile demlenmektedir. 1 fincan zeytin yaprağı çayı için kaynayan 1 bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş zeytin yaprakları eklenir ve 10 dakika kadar demlenmesi bekledikten sonra içilebilir. Günde 1-2 fincan kadar tüketilmesi önerilmektedir. 

ZEYTİN YAPRAĞI KULLANIM ALANLARI

Vücudun farklı yerlerinde meydana gelen mantar, uçuk, yara, kesik, sinek ve böcek ısırıklarına karşı zeytin yaprağı çayı temiz bir pamuğa sürüldükten sonra yaralı bölgeye uygulanır ve bu işlem ciltteki problem tamamen geçene kadar devam ettirilir. Aktarlardan temin edilen zeytin yaprağı yağı ise doğal ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Özellikle baş ağrısı için alın ve şakaklara zeytin yaprağı yağı ile masaj yapılması önerilmektedir. 

ZEYTİN YAPRAĞI ZARARLARI

Herhangi kronik bir rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullanan kişilerin her ihtimale karşı doktorlarına danışmadan zeytin yaprağı çayını tüketmemeleri tavsiye edilir. Zeytin yaprağı çayının rahatlatıcı ve kas gevşetici bir etkisi olduğundan dolayı hamile kadınların düşük riskine karşı uzak durması gerekmektedir. 

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Hasan 4 ay önce Şikayet Et
  6 ay kullandım 110 kilodan 90 kiloya kadar düştüm lakin birakinca yine ayni kiloya geldim :))) 3 ayda böbrek ağrısı çektim
  Cevapla
 • Damla 3 ay önce Şikayet Et
  Böbrek ağrısı mi yaptı
  Cevapla
 • kenan 4 ay önce Şikayet Et
  grip nezle korona ya en etkin zeytin yaprağı çayı
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bankalar emekliler için yarışa girdi! 1750 TL veren var
Erdoğan'dan kabinedeki revizyon sonrası ilk açıklama! Çirkin sözlere tepki: Be ahlaksız..