Buhar banyosu yapmanın faydaları nelerdir? Kekikli buhar banyosu nasıl uygulanır?

Buhar banyosu, cildi lekelerden arındıran, tıkanan gözeneklerin açılmasını sağlayan ve bununla birlikte cilde canlılık kazandıran en etkili cilt bakımı rutinlerindendir. Uygulanmasının ardından anında sonuç veren buhar banyosu, düzenli olarak yapılması halinde birçok cilt sorununun çözüme kavuşmasını sağlamaktadır. Peki elma sirkesi ile buhar banyosu yapmanın yararları nelerdir? İşte yüze buhar banyosunun faydaları..

Buhar banyosu yapmanın faydaları nelerdir? Kekikli buhar banyosu nasıl uygulanır?
Buhar banyosu yapmanın faydaları nelerdir? Kekikli buhar banyosu nasıl uygulanır?
GİRİŞ 20.02.2021 10:04 GÜNCELLEME 20.02.2021 10:04

Ciltte biriken kir, yağ ve makyaj kalıntılarının en pratik şekilde temizlenmesini sağlayan buhar banyosu, herkesin evinde kolay şekilde uygulayabileceği cilt bakım rutinidir. Özellikle düzenli olarak makyaj yapan, her gün dışarı çıkıp kire ve toza maruz kalan cildin canlanması ve yenilenmesi için uygulanması tavsiye edilir. Tıkanan gözenekleri açarak cildin daha canlı ve dinamik görünmesini sağlayan, bunu yaparken cilde hiçbir yan etkisi olmayan buhar banyosunu özellikle yağlı cilt tipine sahip kişilerin haftada 1-2 defa yapmaları uygun görülmektedir. Ciltteki kirlerin ve özellikle de siyah noktaların temizlenmesi için yapılan buhar banyosu, cildin daha parlak, canlı ve temiz görünmesini sağlamaktadır. 

Aloe vera faydaları nelerdir? Aloe vera ile cilt bakımı nasıl yapılır? Aloe vera jeli kullanımı

BUHAR BANYOSUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Yüze buhar banyosu uygulamak, cildin hiçbir kimyasala maruz kalmadan temizlenmesini ve arınmasını sağlamaktadır. Özellikle çevresel faktörlerden ve yeme-içme alışkanlıklarından meydana gelen siyah nokta ve sivilcelerin en doğal ve pratik şekilde geçmesini sağlamaktadır. Buhar banyosu ciltteki tüm kirin, makyaj kalıntısının arınmasını sağlarken stresten meydana gelen cansızlığı da almaktadır. Yüze buhar banyosu uygulamanın faydaları şöyledir:

Muzun faydaları nelerdir? Cilt bakımında muz nasıl kullanılır?

- Buhar banyosu, tıkanan gözeneklerin açılmasını sağlar, kir ve yağdan kaynaklı ciltte oluşan siyah noktaların temizlenmesini sağlamaktadır. 

- Cildi yağ, kir ve makyaj kalıntısından arındırarak cildin daha canlı görünmesine yardımcı olmaktadır. 

- Cildi arındıran buhar banyosu, cilt tonunu eşitler ve dinamik bir görüntü kazandırır. 

- Sivilce, gözeneklerin tıkanması ve ciltteki yağ oranının artmasından dolayı meydana gelmektedir. Gözeneklerin açılması ve cildin yağ dengesinin sağlanması sonucu sivilce oluşumu büyük oranda azalmaktadır. Her hafta düzenli olarak buhar banyosu yapmak, cildin günlük makyaj kalıntısından arınmasından ziyade akne oluşumunu engeller.

- Ciltteki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. 

- Cildi rahatlatır ve daha ferah bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. 

- Kan dolaşımının hızlanması kırışıklık oluşumunu geciktirerek kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır. 

Kırışıklık giderici maske: Evde hazırlanabilen doğal maskeler...

BUHAR BANYOSU NASIL YAPILIR?

Buhar banyosu, geniş bir kabın içerisine kaynayan suyu koyup yüzü kabın üzerine 10-15 dakika kadar tutarak bekletilir. Buhar banyosunun etkili olması için ise geniş bir havlu ile kafa kapatılarak buharın direkt olarak cilde temas etmesi hızlandırılmış olur. Buhar banyosunda cildin beslenmesi ve yenilenmesi için nane yağı, aloe vera yağı, taze nane, tuz gibi doğal ve besleyici ürünler de eklenebilir. Buhar banyosu yaptıktan sonra cildi besleyen maskelerin yapılması cilt bakımının tamamlanmış olur. Cildin neye ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak farklı maskelerin uygulanmasına dikkat etmek gerekmektedir. 

Doğal antioksidan sirkenin faydaları nelerdir? Sabah sirke içmek hangi hastalıklara iyi gelir?

Elma Sirkeli Buhar Banyosu: 1-2 litre kaynayan suyun içerisine yarım çay bardağı elma sirkesi konur. Buharın üzerine havlu ile kapanıp 10 dakika kadar beklenir. Bu işlem cilt lekelerinin temizlenmesini sağlar, sivilce oluşumunu engeller ve kirlerin arınmasını sağlar. Elma sirkesi ile yapılan cilt bakımı cildin yenilenmesine ve tazelenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte antioksidan özelliğe sahip olan elma sirkesi cildi toksinlerden arındırarak canlılık kazandırır. 

Kekik yağının faydaları nelerdir? Boğaz ağrısına iyi gelen kekik yağı nasıl kullanılır?

Kekikli Buhar Banyosu: 1-2 litre kaynayan suyun içerisine 1 çay kaşığı taze ve kuru kekik konur. Gözeneklerin açılmasına yardımcı olan bu yöntem, ciltteki siyah nokta ve makyaj kalıntılarının temizlenmesine yardımcı olur. Her hafta 10 dakika kekikli buhar banyosu yapmak, cildin zamanla daha genç ve dinamik görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu yöntem cildin renk tonunu eşitleyerek canlılık kazandırır. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
MSB açıkladı: İran, Türkiye'den talep etti! Akıncı İHA görevlendirildi
Türkiye'de satılan en ucuz elektrikli otomobiller: 1 milyon TL altında 3 model var