Soğuk havalarda iç ısıtıyor, şifa veriyor: Çorbayı pulbiber,limon ve sirke ile tüketin!

Kış aylarında soğuyan havalar ve koronavirüsün etkisiyle sağlığımıza ekstra dikkat eder olduk. Hasta olmamak için yaptığımız en temel şey sağlıklı beslenme oluyor. Sağlıklı beslenmenin temel şartı ise sıcak çorba içmek ve çorbaya pulbiber, limon ve sirke eklemektir.

Soğuk havalarda iç ısıtıyor, şifa veriyor: Çorbayı pulbiber,limon ve sirke ile tüketin!
Soğuk havalarda iç ısıtıyor, şifa veriyor: Çorbayı pulbiber,limon ve sirke ile tüketin!
GİRİŞ 07.12.2020 13:50 GÜNCELLEME 14.12.2020 13:39
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Kış aylarında havaların soğuması ve hastalıkların artmasıyla sağlıklı beslenmeye daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Buna ek olarak bu kış birde dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını hastalıkların daha da ağır ve uzun sürmesine neden oluyor. Özellikle kışın içilen çorbalara eklenen pulbiber, limon ve sirke bağışıklığı arttırıyor.

Çorbaya eklenen limon ve pulbiber bağışıklığı arttırıyor!

Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Gizem Gençyürek, Türk mutfağında oldukça önem taşıyan, kış sofralarının vazgeçilmezi çorbalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

''Beslenme programlarında sıkça yer alan çorbanın ekmek yerine geçen karbonhidrat grubu bir besin olduğunu belirterek kilo kaybı veya kilo kontrolü sağlamaya yönelik programlarımızda da yer verdiğimiz çorba, özellikle içerik bakımından sebze ve kuru baklagiller ağırlıklı pişirildiğinde liften zengin bir hale gelerek bağırsakları çalıştırır, metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını kolaylaştırır. Kilo kaybı sağlarken kontrolsüz yeme davranışlarının önüne geçmeyi hedefleriz ve bu aşamada çorba bizim en önemli yardımcımızdır.''

Ana öğünlerde tüketilen 1 kase çorba doygunluk hissi sağlıyor

Ana öğünlerde  tüketilen 1 kase çorbanın doygunluk hissi vererek gereğinden fazla yemek yemenin önüne geçtiğini ifade eden Dyt. Gençyürek, şöyle devam etti:

''Sindirime de yardımcı olmasıyla ana öğünlerde başlangıç olarak tüketildiği gibi sabahları bazen kahvaltı öğünü olarak tüketilebilir. Metabolizmayı uyandırma özelliği ile kahvaltı için bir alternatif olabilir. Ancak hem tokluk hissiyatı vermesi hem de lif açısından zengin olarak kilo vermeye yardımcı olması açısından çorbanın içeriği çok önemlidir. Mevsim sebzeleri, kuru baklagiller, bulgur, esmer pirinç gibi tahıllar, sağlıklı ve az miktardaki yağ ve baharat içeriğiyle diyetimizde gönül rahatlığıyla yer alabilecek olan çorbaları fazla miktarda ve hayvansal yağ ekleyerek, pirinç, makarna, erişte, şehriye ve beyaz unu ekleyerek tehlikeli hale getirmemeliyiz.''


Çorbayı ana öğün olarak tüketmek için...

Dyt. Gençyürek, çorbanın başlangıç, tek başına bir ana öğün veya alternatif olarak ara öğün olarak da tüketilebildiğine değinerek, şu bilgileri verdi:

“Aslında bu çorbanın içeriğiyle alakalıdır. İçeriğine giren malzemeler besinsel açıdan hem kaliteli protein hem kaliteli yağ hem de kaliteli karbonhidrat kaynağı içeriyorsa çorbayı tek başına bir öğün olarak tüketebiliriz. Örneğin; tavuklu/etli bulgur ve mevsim sebzeleri içeren bir çorba tek başına ana öğün olarak tüketilebilir. Daha hafif, sadece mevsim sebzelerinden oluşan veya yoğurttan oluşan bir çorba başlangıç çorbası veya ara öğün olarak tüketilebilir. Pul biber içerdiği kapsaisin maddesi ve limon ise bağırsakları çalıştırıcı özelliği ile kilo kaybına yardımcıdır. Ayrıca içerdikleri C vitamini ile bağışıklık güçlendirmeye yardımcıdır. Bu nedenle çorbalara eklenen limon, sirke ve pul biber hem metabolizmayı hızlandırıp, bağırsakların çalışmasına katkı sağlayarak kilo kaybını destekler hem de özellikle koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bu günlerde bağışıklığımızı güçlendirmeye dolayısıyla vücut direncini artırmaya yardımcıdır.”

YORUMLAR 4
 • Kudüsbizim 2 yıl önce Şikayet Et
  Allaha ki mutfağımız bu hususta zengin. Yapanların ellerine sağlık. Kelle paça, işkembe, ezo gelin, mercimek, yoğurt çorbası vs. Her biri, bir şifa kaynağı.
  Cevapla
 • mdmrcn 3 yıl önce Şikayet Et
  içelim
  Cevapla
 • Ferdi Demir 3 yıl önce Şikayet Et
  Çorbacı ları kapattık ki..
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Kelle paça için diyen Prof. Canan Karatay'a bin laf sayanlar şimdi "soğuk algınlığı" için sirke, pul biber mi kullansın ? Bence kullanmasınlar, gitsinler kimyasalları içsinler.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Fatih Altaylı yine çirkinleşti: Bence onları uyutsunlar!
Rusya'dan sürpriz 'Taliban' hamlesi!