Nöroloji Uzmanı Dr. Suzan Üstün: Kovid-19’dan korunmak için hacamat tedavisi yapılabilir

Eski zamanlardan beri kullanılan ve geleneksel tedavi yöntemlerinden biri olan hacamat tedavisi birçok hastalığın tedavisinde sıkça kullanılıyor. Son zamanlarda dünyanın gündemini meşgul eden koronavirüs salgınında da olumlu etkisinin olduğu bilinen hacamat tedavisi halk arasında çok yaygın bir tedavi yöntemidir.

Nöroloji Uzmanı Dr. Suzan Üstün: Kovid-19’dan korunmak için hacamat tedavisi yapılabilir
Nöroloji Uzmanı Dr. Suzan Üstün: Kovid-19’dan korunmak için hacamat tedavisi yapılabilir
GİRİŞ 18.12.2020 17:04 GÜNCELLEME 18.12.2020 17:04

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerinden hacamatın tıbbi tedaviye destek olarak uygulandığını söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Suzan Üstün, "Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için düzenli olarak hacamat yaptıran kişiler kronik hastalıklara karşı korundukları gibi bakteri ve virüslere karşı da çok daha güçlü olurlar" dedi.

Hacamat birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor

Uzmanlar, bilimsel kanıtlara dayalı geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerinden biri olan ve cildin en üst tabakasına çizikler uygulanarak yapılan hacamat (kupa) tedavisinin tıbbi tedaviye destek olarak birçok hastalıkta tedavi edici etkisi olduğunu söylüyor. Son yıllarda hacamat tedavisinin önem kazandığını belirten Emsey Hospital Nöroloji uzmanı Dr. Suzan Üstün, "Kovid-19 salgınıyla mücadelede düzenli olarak hacamat yaptıran kişiler kronik hastalıklara karşı korundukları gibi virüse karşı çok daha güçlü bir savunma sistemine sahip oluyor" diye konuştu.

"Kovid-19'dan korunmak için uygulanabilir''

Dr. Üstün, "Negatif basınç ile kan, lenf ve hücreler arası sıvının dolaşımı artırılır. Böylece detoks yapılarak vücudun savunma sisteminin harekete geçmesi amaçlanır. Herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı kişilere yılda en az iki kez hacamat yaptırmaları önerilir. Hacamat, Kovid- 19’dan korunma amaçlı olarak yapılabilir. Ancak hastalığın geçirildiği sırada hacamat yapılması tedavide etkili değildir" ifadelerini kullandı.

"Birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor''

Kupa tedavisinin migren, romatizma, fibromiyalji, artrit ve sırt ağrısı gibi sağlık sorunlarında da etkili bir yöntem olduğunu söyleyen Dr. Üstün, “Modern tıp tarafından da desteklenen kupa tedavisi, günümüzde sertifikalı uzman hekimler tarafından klinik ortamlarda yapıldığında olumlu sonuçlar alınır” dedi.

Dr. Üstün, sözlerine şöyle devam etti:

"Pıhtılaşma bozukluğu hastalığı olanlar, yeni yapılan cerrahiye bağlı henüz kapanmamış yarası olanlar, ağır kalp hastalığı olanlar, varisli bölgeler, riskli gebelikler haricinde herkese kupa tedavisi uygulanabilir. Tedavinin uygulanabildiği diğer hastalıkları ise, omurgada kireçlenme, kemik erimesi veya omurga diski fıtık başlangıcına bağlı ağrılar, fibromiyalji, stres ve anksiyete, strese bağlı baş ağrısı, migren, kas kasılması nedeniyle oluşan sırt ağrısı, tendinopati (Kas kirişlerinde iltihaplanma), spor yaralanmaları, kas iltihaplanması, çene artropatisi (Çene kemiği ekleminde ağrı, şişlik nedeniyle ağız açmada ve çiğnemede zorluk olması), diş gıcırdatma hastalığı, post zoster nevralji, trigeminal nevralji, astım, bronşit, sinüzit, larenjit, bağırsak ve mide ile ilgili problemler (Kabızlık, bulantı kusma gibi), dolaşım sistemi bozuklukları şeklinde sıralayabiliriz."

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan Denizli'de kadın işçilerle buluştu: Cumhuriyet rekorunu kırdı
Türkiye'den 80 milyar dolarlık dev hamle! Yaptırımlar da durduramadı