Hastalıklara karşı koruyucu 5 kök sebze

Koronavirüs salgınına yakalanmamak için daha fazla çaba göstermemiz gereken şu günlerde sağlığımızı koruyucu besinler tüketerek bağışıklığımızı güçlendirmek çok önemli. Bağışıklık güçlendiren, hastalıklara karşı koruyan sebzelerin başında vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan kök sebzeler geliyor.

Hastalıklara karşı koruyucu 5 kök sebze
Hastalıklara karşı koruyucu 5 kök sebze
GİRİŞ 19.12.2020 10:52 GÜNCELLEME 19.12.2020 10:59

Kovid-19 hastalığından korunmak güç geçtikçe daha zor hale geliyor. İnsanlar bu salgından kendilerini korumak için çeşitli sebze, meyvelerle bağışıklığını güçlendirmeye özen gösteriyor. Kök sebzeler içeriğinde bulunan C, B2 ve E vitamini, folik asit, beta-karoten, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum mineralleri sayesinde antioksidan özellikler sergiler. Sağlıklı beslenen kişilerin en çok tükettiği besinler arasında yer alır. 

Hastalıklara karşı koruyucu 5 sebze

Havuç: İyi bir beta karoten kaynağı olup önemli düzeyde lif, C vitamini ve B6 vitamini ve potasyum içeren bir besindir. Salatalarda ve yemeklerde havuca yer verilerek zengin beta karoten içeriğinden faydalanılabilir.Kereviz: A, C ve K vitaminleri ile potasyum yönünden zengin içeriğe sahiptir. Kereviz ayrıca antioksidan özelliklere sahip bir flavonoid olan kuarsetin kaynağıdır. Kerevizin yoğun ve tuzlu tadını bastırabilmek için pişirilebilir veya taze bir atıştırmalık olarak çiğ tüketebilirsiniz. Kereviz antioksidanlar yönünden de zengin olup, bazı hastalıklara zemin hazırlayabilecek serbest radikaller adı verilen moleküllere karşı koyarak bağışıklığı destekler.

Sarımsak: Çiğ olarak salata ve soslara, pişirilmiş olarak yemeklere farklı aromalar katan bir kök sebzedir. Sağlığa oldukça faydalı olan ve yapısında yararlı birçok “organik kükürtlü bileşik ve çeşitli flavonoidler” bulunan sarımsağı düzenli olarak tüketmek, damar sertleşmesi, mide ve kalın bağırsak kanseri riskini azaltabildiği yönünde ciddi bilgi mevcuttur. Sarımsak zengin fitokimyasal içeriği sayesinde potansiyel bir kolesterol düşürücü ve kansere karşı koruma sağlayabilen bir besindir.

Soğan: Yüksek kükürt içeren aromatik bir sebze olan soğan kalp hastalığı ve kanserle mücadelede etkin rol oynayan önemli sebzelerdendir. Soğan aynı zamanda sağlıklı bağırsaklar için gerekli olan inülin, C vitamini, lif, folat ve manganez kaynağıdır. Bu besin öğeleri ve/veya besinlerin yapısında bulunan biyolojik aktif ögelerin hepsinin, birçok hastalıktan korunmada yararlı olduğu gösterilmiştir.Zencefil: Kendine has baharatlı kokusu ile tatlı ve tuzlu yemeklere de çok yakışan bir kök sebze olan zencefil mide bulantısı ve baş dönmesine iyi gelir. Zencefil ayrıca C vitamini, magnezyum ve potasyum da içerir. Bu bileşimi nedeniyle bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğu düşünülürken değişik sistemlerimizde görülen ağrıların azaltılmasında da etkili olabileceği düşünülüyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Rusya, Ukrayna'nın komuta merkezini vurdu! Flaş 'İskender' detayı
600 yıllık tarih! Osmanlı Devleti'nin yönettiği topraklar: Bu ülkelerde Osmanlı izi var...