Koronavirüsü yüzde 99.9 oranında öldürüyor! Bakır iyonlu maske artık Türkiye'de

Adana'da yaşayan medikal firma sahibi Mehmet Ceyhan uzun süren araştırmalar sonucu gerekli testlerden geçerek Avrupa Birliği ülkelerinde satışı onaylanan 'bakır iyonlu korona maskesi'ni Sağlık Bakanlığından onay alarak Türkiye'ye getirdi. Bu maskenin koronavirüsü yüzde 99.9 oranında öldürdüğü iddia ediliyor.

Koronavirüsü yüzde 99.9 oranında öldürüyor! Bakır iyonlu maske artık Türkiye'de
Koronavirüsü yüzde 99.9 oranında öldürüyor! Bakır iyonlu maske artık Türkiye'de
GİRİŞ 22.12.2020 10:51 GÜNCELLEME 22.12.2020 10:53
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Koronavirüsün ülkemiz ve tüm dünyaya kazandırdığı en temel alışkanlık şüphesiz maske kullanımı oldu. Hal böyle olunca koronadan koruyan dayanıklı maskeler bulmak da önemli hale geldi. Firma sahipleri de daha sağlıklı ve dayanıklı maske üretme arayışına girdiler. Nisan 2020 yılında Alman TUV SUD laboratuvarlarında yapılan test sürecinde onaylanan ve Avrupa Birliği’nde (AB) satışı onaylanan 'bakır iyonlu korona maskesi', Amerika ve Avrupa birliği ülkelerinden sonra Türk girişimciler tarafından Türkiye’ye getirildi. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu (UTS) sistemine kayıtlı olan maskenin, yurt dışında yapılan testler sonucu koronavirüsü yüzde 99.9 oranında öldürdüğü öne sürüldü.

​Koronavirüsü yüzde 99.9 oranında öldürüyor

Adana’da 10 yıldır medikal firma işleten Mehmet Ceyhan, bakır iyonlu maskenin Avrupa Birliği tarafından onaylandığını söyledi. Maskenin içerisinde bakır iyonları bulunduğunu söyleyen Ceyhan, maskenin içerisinde laboratuvar ortamında bakır partiküllerinin emdirildiğini belirtti. Ceyhan, "Bu maske 2020 yılı içerisinde Alman TUV SUD laboratuvarlarında zorlu bir testten geçti. Bu test süreci sonunda ise koronavirüsü bir dakika içerisinde öldürdüğü ispatlandı. Bu testlerin ardından bu maske Avrupa Birliği ülkelerinde satışa sunuldu” dedi.

Sağlık bakanlığı sistemine kayıtlı

Mehmet Ceyhan, koronavirüs döneminde çok fazla kalitesiz maskelerin piyasaya sürülmesinden sonra kaliteli maske arayışına girdiğini belirterek, “Araştırmalarımız sonucu yurt dışında kullanılan bu ürünü bulup, girişimlerde bulunarak Türkiye distribütörlüğünü aldık. Şu anda piyasada bulunan maskelerin Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu (UTS) sistemine kayıtlı olması gerekiyor. Belirli bir kalite sertifikası alınması gerekiyor. Bu ürünlerimizin de kalite sertifikaları ve UTS kayıtları mevcut" diye konuştu.

Maske, temas halinde virüsün Rna ve Dna'sını bozuyor

Maskenin virüs ve bakterilerle temas ettiğinde üzerinde bulunan bakır iyonları sayesinde virüs ve bakterilerin DNA ve RNA’sını bozduğunu söyleyen Ceyhan, "Bu nedenle herhangi bir virüs yada bakteri maskeye bulaştığında bakır iyonları ile tepkimeye girerek ölüyor. Bu maskenin virüsü bir dakika içerisinde öldürdüğü de araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır’’ ifadelerini kullandı.

1 ay kullanılabilir

Maskenin ömrünün, yırtık ve delik olmadığı sürece bir ay kullanılabileceğini aktaran Ceyhan suya karşı da dayanıklı olduğunu söyledi. Ceyhan, "Üzerindeki bu renk maskenin orijinal rengidir. Rengini ise bakır iyonlarından alıyor. Hiçbir şekilde bir boya kullanılması söz konusu değildir. Suya dayanıklı olan bu maske, ıslandığında yarım saat güneşte kurutularak tekrar kullanılabilir’’ dedi.

Bakteriler bakıra direnç gösteremez

Bakır iyonlarının yapılan laboratuvar çalışmalarında antiviral özelliği olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Can Şen, "Bakır iyonları temas ettiği yüzeylerde mikropları ve virüsü kısa sürede öldürebilir. Bu maksatla bakır içeren maddeler virüsten önce de üretilmiştir. Özellikle kapı kolları gibi ürünlerde bakırlardan yararlanılmıştır. Bakteriler bakıra uzun dönemde direnç gösteremiyorlar. Bakırlar anti mikrobiyal özelliği bakımından etkilidir" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 13
 • Termeli 3 yıl önce Şikayet Et
  Onun için mi avrupada virüsün yayılma hızı arttı? Bırakın bu avrupa malı sevdasını.
  Cevapla
 • ferhat06 3 yıl önce Şikayet Et
  virüsten ölmeyen bakırdan ölecek :)) Bakırın nasıl zehirli bir metal olduğunu bilmiyorlar mı bunlar ? Bakır kaplara aksesuar olsun diye kalay yapılmıyor..
  Cevapla
 • DERMİŞİM 3 yıl önce Şikayet Et
  velev ki doğru fiyatı ne onu neden yazmadınız o getirten medikal firma çok akıllıda almanyadaki testten geçmiş alman aptakmı hala yüksek oranda vaka sayıları
  Cevapla
 • Mert 3 yıl önce Şikayet Et
  İnanmayın arkadaşlar maskeler pahalılandı şimdine maskeninde markalaştırmaya çalışıyorlar plastik maske, çift katlı maske, üç katlı maske, türlü türlü maske türü çıkartarak birim yapmaya çalışıyorlar
  Cevapla
 • Osmanli tokadı 3 yıl önce Şikayet Et
  Bence bu maske hiç de guven vermiyor goruntubitibari ile
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süper Lig'in efsaneleri dibe vurdu!
Volkswagen Çin'de kan kaybetmeye devam ediyor