Ezber bozan açıklama: Korona 6 metreden bile bulaşabiliyor!

Koronavirüs salgınının başından beri 1.5 metre sosyal mesafe kuralına hepimiz aşina olduk. Fakat Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı sosyal mesafeyle ilgili çarpıcı bir açıklamada bulundu. ''Virüs, 6 metreden fazla mesafeden bulaşabilir'' diyerek tüm bilinenleri yok etti.

GİRİŞ 19.12.2020 11:25 GÜNCELLEME 19.12.2020 13:12
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgının başından beri herkesin bildiği ve aşina olduğu bilgilerden biri kişiler arası en az 1.5 metre sosyal mesafe kuralıdır. Salgının dozunun her geçen gün artmasıyla mesafeleri de arttırmak önemli hale geldi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı bu konuda önemli açıklamalar yaptı: "Çok yüksek sesle konuşan insanlar maske de takmıyorsa, 6 metreden de daha fazla mesafeden damlacık yoluyla virüs bulaştırma ihtimali var" dedi.

Ev içi temasta tehlike daha büyük

 

 

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüste bulaşın özellikle ev içi temas yoluyla gerçekleştiğine dikkat çekti. Doç. Dr. Savaşçı, ev içinde maske kullanımının olmadığına vurgu yaparak,

"Şubat ayından beri koronavirüs ile ciddi mücadele ediyoruz. Bu süreçte herhangi bir antikor pozitifliğim olmadı. Bunun da nedeni, 2 metrelik sosyal mesafeye dikkat etmemiz, maske kullanmamız ve el hijyenimize dikkat etmemiz. Bütün damlacık yoluyla bulaşan enfeksiyonlarda özellikle 2 metre mesafe bakmak lazım. Kapalı ortamlarda 15 dakikadan fazla sürede virüs taşıyan birisiyle maskesiz olarak bir arada bulunursanız, bulaş gerçekleşebilir. Burada etkileyici faktörler de var; ortam hiç havalandırılmıyorsa, taşıyıcı kişiler o ortamlara belli süre gelip virüs bulaştırdılarsa, özellikle ses tonu yüksek olan insanların yüksek sele konuşması da damlacık yoluyla damlacıkların uzak mesafelere virüsün taşınmasına neden olabilir.

Yüksek sesle konuşan insanların bulaştırma ihtimali daha fazla

''Özellikle çok yüksek sesle konuşan insanlar maske de takmıyorsa, 6 metreden de daha fazla mesafeden damlacık yoluyla virüs bulaştırma ihtimali var. Maskenin koruyuculuğu vardır. Ortamda iki kişi de maske takarsa, yüzde 90'ın üzerinde koruyuculuk olacaktır. Virüs taşıyan birisi de olsa maske taktığı sürece tabii 2 metre mesafeyle yüzde 90’ın üzerinde koruyuculuk gerçekleşiyor"
ifadelerini kullandı. 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 4
 • Ecz.rdvan 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar artık boş laf ülkemizde geçen yıl, 50 bine yakın insan grip ve zatürreden vefat etmiştir. Coronoda 15 bin civarında bu rakam. Yeter milleti paranoyak yaptığınız iyice sürekli korku pompaladiginız 10 aydır yetti artık.
  Cevapla
 • G kara 3 yıl önce Şikayet Et
  Bende inanmıyordum ama babam koranaya yakalandı Gigerler kötü 3 haftadır yoğun bakımda,,, İnanamayanıda inandırıyor bu corona Dikkat edelim inş
  Cevapla
 • Afatsum 3 yıl önce Şikayet Et
  Yakında kanatlanıp uçacak
  Cevapla
 • Ay ve Yıldız 3 yıl önce Şikayet Et
  Verin korkuyu oh ne ala
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail Meclisi onayladı! Skandal BM kararı! Resmen iptal edildi
Türkiye'ye yatırım yapmayan Alman otomobil devlerine büyük şok