Koronavirüs sindirim sistemine büyük zarar veriyor! Önlemek için tüketilmesi gereken besinler..

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüse yakalananların sayısı her geçen gün artıyor. Hastalığa yakalananlar çeşitli şikayetlerle sağlık kuruluşlarına başvuruyor. Hastaların önemli bir çoğunluğu sindirim sistemi problemleri ve ishal şikayetiyle başvuruyor. Kovid-19 vücuttaki pek çok sistemle birlikte sindirim sistemini de olumsuz etkiliyor.

Koronavirüs sindirim sistemine büyük zarar veriyor! Önlemek için tüketilmesi gereken besinler..
Koronavirüs sindirim sistemine büyük zarar veriyor! Önlemek için tüketilmesi gereken besinler..
GİRİŞ 30.12.2020 17:30 GÜNCELLEME 30.12.2020 17:30

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan ve her geçen gün daha fazla kişinin yakalandığı koronavirüs hastalığı ilk olarak Aralık 2019'da Çin'de ortaya çıktı. O tarihten itibaren de hastalık şüphesiyle milyonlarca insan sağlık kuruluşlarına başvurdu. Bu kişilerin çoğunun ortak şikayeti sindirim sistemi problemleri ve ishal oluyor. Çünkü Covid-19’un vücuttaki pek çok sistem ile birlikte mide ve bağırsak sağlığına da olumsuz etkileri olabiliyor. Doç. Dr. Mustafa Kaplan, koronavirüsün yol açtığı sindirim sistemi sorunları hakkında bilgi verdi.

Koronavirüs vücut sistemlerini tek tek etkiliyor

Besinlerin vücutta parçalanması ve kullanılmayan kısımlarının dışarı atılmasını sağlayan sindirim sistemi bir organlar topluluğudur. Ağız, yutak, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüsü etkileyen sorunlar sindirim sistemi hastalıkladır.

Koronavirüsün neden olduğu enfeksiyon ise vücuttaki birçok sistemi etkileyen bir hastalıktır. Rahatsızlığın başında sadece nefes darlığı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş gibi solunum sistemini ilgilendiren bir enfeksiyon olarak görülse de sadece bu şekilde olmadığı zaman içinde anlaşılmıştır.

Virüs bağırsaklarda çoğalıyor

Koronavirüs vücuttaki en çok etkilediği sistemlerden birisi ise sindirim sistemidir. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak sindirim sisteminde ishal gelişebilmektedir. Bazı hastalar ishal şikayetleri ile sağlık kuruluşlarına başvurmakta, hatta bazı hastaların ishal belirtisi araştırılırken Covid olduğu ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalarda koranavirüsün bağırsaklarda çoğalma özelliği olduğu belirlenmiş, ince bağırsaklardaki emici yapıları ise bozduğu belirlenmiştir.

Virüsün, bağırsaklardaki besinlerle alınan aminoasit yapısının bozulmasına neden olduğu görülmüştür. Bu hastalarda başlangıç belirtisi olarak en sık görülen ve etkisi nerdeyse bir aya kadar, bazen de daha uzun süren koku ve tat kaybı da ortaya çıkmaktadır. Geçmeyen bulantı, kusma hissi, halsizlik şikayetlerinden yola çıkılarak ya kan testi ya da göğüs tomografisi çekilerek hastaların Covid-19 pozitif olduğu netleştirilmektedir.

İlaçların neden olabildiği şikayetler geçici 

Bilindiği gibi koronavirüsün neden olduğu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar, hastalığın şiddetini azaltmak için yüksek dozda başlanmakta ve bir haftaya kadar hastalara bu ilaç verilmeye devam edilmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda bu hastalığın en etkili tedavilerden birinin bu anti-viral ilaç olduğunu belirlenmiştir. İlacın en bilinen etkilerinden birisi de mide bağırsak şikayetlerini artırması ve karaciğer testlerinde çıkacak değerleri yükseltmesidir. Bu ilacı kullanan bazı hastalarda bu değerler 10 kata kadar artmakta ama genellikle hızlı bir şekilde düzelmektedir.

Hastaların 3’te 1’inde az da olsa karaciğer enzim yüksekliği görülmektedir, ancak karaciğer yetersizliği ve sarılığa neden olduğu kanıtlanmamıştır. Ayrıca koronavirüsün kendisi de ‘dispepsi’ denilen hazımsızlık ve mide ağrısına neden olabilmektedir. İyileşme sonrasında hastalarda pıhtı atma riski olabileceği için aspirin veya kan sulandırıcılar, bunlar da mideye bazen dokunabilmektedir.

Şiddetli şikayetlerle başvuran hastalara mide koruyucu ilaçlar verilmeli

Hastalığı atlatan kişiler; geçmeyen mide ağrısı, hazımsızlık, bulantı gibi şikayetlerle hastanelerin acil servislerine ve gastroenteroloji bölümlerine başvurmaktadır. Hastalara, bu durumun geçici olduğu belirtilmelidir.

Şikayetleri şiddetli olan hastalara ise mide koruyucu ilaçlar ve bağırsak hareketlerini düzenleyen ilaçlar verilmelidir. Bu rahatsızlık devam ediyorsa endoskopi yapılması tavsiye edilebilir. Kilo kaybı, ağızdan veya makattan kanama, boğazda takılma hissi, ailede mide kanseri hikayesi varsa endoskopiyi hemen olmaları önerilmelidir.

En önemlisi sağlıklı beslenmek

Hastalık boyunca doğru besinlerle dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Gün içinde bol su içilmeli, katkısız doğal besinler tüketmeye özen gösterilmelidir. Beslenme konusunda doktora danışılarak uygun bir planlama yapılabilir.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail'de yeni kriz! Hükümet dağılma noktasına geldi...
İstanbul motosiklet dehşeti! 6 yaşındaki çocuğa çarpıp kaçtı!