Propolisin koronavirüs aşısının etkisini arttırdığına dair gerçek ortaya çıktı!

Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Müdürü ve Arı Mucizesi Akademisi Kurucu Yöneticisi Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, propolisin laboratuvar ortamında yapılan araştırmalara göre Covid-19 aşısının etkinliğini arttırma potansiyelinin olduğunu belirtti.

Propolisin koronavirüs aşısının etkisini arttırdığına dair gerçek ortaya çıktı!
Propolisin koronavirüs aşısının etkisini arttırdığına dair gerçek ortaya çıktı!
GİRİŞ 04.02.2021 14:55 GÜNCELLEME 04.02.2021 15:10
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi laboratuvarlarında yapılan araştırmalarda; doğada arıların kendi koloni, kovan ve nesillerini korumak için yine kendi vücutlarında enzimlerle işleyerek ürettikleri oluşturdukları propolisin bağışıklık sistemini güçlendirdiği için Covid-19 aşısının etkinliğini artırma potansiyelinin bulunduğu bildirildi. Ayrıca laboratuvar ortamında yapılan araştırmalarda, propolisin Covid-19 virüsüne karşı öldürücü etkisinin olduğu görülmüştür. Geçtiğimiz yıl içinde Covid-19 vakalarının dünyada ve Türkiye’de artmasıyla birçok araştırma yapıldı. Araştırmaların çoğu laboratuvar ortamında yapıldı ve Covid-19´a karşı antiviral etkinliği ispatlandı.  Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, bu araştırmaların etik ilkeler kapsamında mutlaka insanlar üzerinde de yapılması gerektiğini belirtmekle birlikte, “Şu aşamada yapılmış olan laboratuvar çalışmalarına göre; Arı Mucizesi propolisin Covid-19 virüsünü öldürücü özelliği bulunmaktadır” dedi.


 
“Propolis bağışıklık sisteminin aşırı çalışmasını düzenlemeye yardımcı olur”

Konuyu detaylandıran Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, bağışıklık sisteminin zayıflığı kadar aşırı çalışmasının da sorun oluşturduğuna dikkat çekerek, Covid-19 enfeksiyonunda aşırı çalışan veya düzensiz çalışan bağışıklık sisteminin akciğerlere zarar verdiğini ve buna sitokin fırtınası denildiğini belirtti. Covid-19 virüsü ile karşılaşan bir kimsenin eğer bağışıklık sistemi olması gerektiği gibi çalışmıyorsa ya da bir kısmının gücü azalmışsa, diğer kısım onu tolere etmek için harekete geçebilir. Bağışıklık sisteminde fazla çalışan hücreler kendi hücrelerimize zarar vermeye başlayabilir. Yani mikrop ve kendi hücremizi ayırt edemez bir hale gelir. Kendi hücrelerimize saldırmaya başlar. Yani, hastalığın ileri dönemlerinde pnömoni geliştiğinde bağışıklık sistemi akciğer hücrelerine saldırmaya başlayabilir ve ölüm aslında virüs kaynaklı değil, akciğer yetmezliğine bağlı olarak gerçekleşir. Propolis bu noktada, bağışıklık sisteminin aşırı çalışmasını düzenlemeye de yardımcı olur. Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, doğru yöntemlerle hazırlanmış bir propolisin, Covid-19 virüsüne karşı bir koruyucu etkinliği olacağını, hastalığı geçirmekte olan kişilerin de hastalığı daha hafif atlatmasına yardımcı olacağını, invitro araştırmalarda elde edilen bulgulara göre, bunun bilimsel kanıtları olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 6
 • yafes 1 yıl önce Şikayet Et
  herkes bir şey alma derdinde, biri bişe desede hemen alsa
  Cevapla
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Propolis in bu kadar parlatılması bu covid ortamında tesadüf değil. Arıcı arkadaşlar alıyor etilmi metilmi alkolü evin mutfağında propolis üretiyor. Alkolle olduğu için 15 damla suya damlat iç ondan sonra kafa güzel oluyor.eczanelerde satılanlarda dahil. Hepsinin denetimli biliminsanlarının nezaretinde faydalı olacak yöntemlerle üretilmesi gerekiyor. Hem tarım bakanlığının hemde tamamlayıcı tıp ve eczacılık fakültelerinin konuyu ele alıp. Saçma sapan yol ve yöntemlerle propolis diye neyi neyden nasıl hazırlandığı belirsiz ürünlerle vatandaş kandırılmasın
  Cevapla
 • Saffet 1 yıl önce Şikayet Et
  Ha şöyle! Bana böyle doğal, Allah'ın yarattıklarıyla gelin. Bir tek propolis değil, Allah binlerce bitki yaratmış, bu bitkiler üzerinde de araştırmalar yapılmalı.
  Cevapla
 • Trabzon uşağı 1 yıl önce Şikayet Et
  Iyi artık propolis fiyatları patlar
  Cevapla
 • Demir Ersoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben arıyım propolis gerçek ten muthiş bir ürün ben satmıyorum hısım akraba herkese bedava dağıtıyorum kendim ciklet sakızına karıştırıp çiğniyorum diş etleri için yada bir mercimek tanesi kadar ağzımda bekleterek eritiyorum dişlere yapışıyor uzun süre ağzınızda kalıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akşener'den Flaş İmamoğlu ve Yavaş çıkışı! CHP'den alacaklı hale geldik
Rusya Seçim Komisyonu, Ukrayna'daki referandum sonuçlarından "evet" çıktığını açıkladı