Biberiye çayı faydaları nelerdir? Biberiye baş ağrısına iyi gelir mi?

Geleneksel tedavi yöntemlerinde en çok kullanılan biberiye, şiddetli ağrıların geçmesinde ve solunum yolu hastalıklarının iyileşmesinde sıkça başvurulmaktadır. Özellikle doğal yollarla vücuttan atılmasına yardımcı olan biberiye iç organların temizleyerek kansere karşı korumaktadır. Peki biberiye çayı sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur?

Biberiye çayı faydaları nelerdir? Biberiye baş ağrısına iyi gelir mi?
Biberiye çayı faydaları nelerdir? Biberiye baş ağrısına iyi gelir mi?
GİRİŞ 21.11.2022 09:22 GÜNCELLEME 21.11.2022 09:22
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Biberiye, Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetiştirilen, genellikle et yemeklerinde ve çorbalarda kullanılan baharattır. En yaygın bilinen özelliği ise ağrı kesici olmasıdır. Şifalı bitkiler arasında en çok tercih edilen biberiye, sinirleri yatıştırdığı ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Zengin besin değerlerine sahip olan biberiye, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır. Biberiye, baharat olarak kullanılmasının yanında yağı ve çayı da hazırlanabilmektedir. Yaraların iyileşmesinde, güneş lekelerinin geçmesine yardımcı olan biberiye yağı aynı zamanda şiddetli baş ağrısını hafifletmektedir. Biberiye çayı ise iltihap söktürücü özelliği sayesinde vücudu enfeksiyonlardan koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. 

Lavanta yağının faydaları nelerdir? Lavanta yağı nasıl kullanılır?

Biberiyenin Faydaları

Doğal bitkiler, insan bedeninin daha sağlıklı kalmasını sağlayarak hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır. Ancak bu bitkilerin düzenli ve ölçülü miktarda kullanılmasına dikkat etmek gerekmektedir. Biberiye de sağlıklı bitkilerin başında gelerek doğru tüketilmesi halinde kalp ve damar sağlığından sindirim sisteminin düzenli çalışmasına kadar pek çok hastalığa karşı önleyici etkiye sahiptir. Biberiyenin faydaları şöyledir:

 • Biberiyenin en yaygın bilinen faydası, ağrı kesici olmasıdır. Eklem ağrıları, baş ağrısı ve vücut kırgınlıklarına iyi gelmektedir. Biberiye çayı ve yağı, ağrıyı kısa sürede dindirmektedir. 

 • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan biberiye, kanser hücreleriyle savaşarak kanserin vücudun farklı yerlerine yayılmasına engel olmaktadır. 

 • Vücuttan iltihap ve enfeksiyonların atılmasına yardımcı olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. 

Okaliptüs faydaları nelerdir? Okaliptüs yağı nasıl kullanılır? Hangi hastalıklara iyi gelir?

 • Özellikle idrar söktürücü olması, vücudun toksinlerden daha kısa sürede arınmasını sağlamaktadır. İltihap ve enfeksiyonların idrar yoluyla atılmasını sağlayarak idrar yollarını da temizlemektedir. 

 • Antioksidan kaynağı besinler, zararlı alışkanlıklardan kaynaklı karaciğer ve akciğerlerde biriken toksinlerin arınmasına yardımcı olarak kanser riskini azaltmaktadır. 

 • Sinir sistemine iyi gelen biberiye çayı, sinirleri yatıştırarak sakinleştirici etkiye sahiptir.

 • Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının önlenmesinde kullanılmaktadır. 

 • Solunum yolu hastalıklarına karşı kullanılan biberiye yağı, solunum yollarında meydana gelen iltihapların giderilmesini sağlayarak nefes kalitesini arttırmaktadır. 

 • Biberiye yağının solunması, algıyı açarak verimliliği arttırmaktadır.

 • Zengin vitamin ve mineralleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır. 

Kekik yağının faydaları nelerdir? Boğaz ağrısına iyi gelen kekik yağı nasıl kullanılır?

 • Kronik baş ağrısı, migren, mide ağrısı ve adet sancılarının geçmesini sağlamaktadır. 

 • Antidepresan etkiye sahip olan biberiye, kişinin daha sakin ve dingin kalmasına yardımcı olmaktadır. 

 • Saç derisinde meydana gelen bakteri ve mikropların temizlenmesini sağlayarak saç dökülmesini kısmi olarak azaltmaktadır. Saçların daha canlı ve gür çıkmasını sağlamaktadır.  Kepeklenme gibi saç derisi problemlerini azaltarak saç derisi sağlığını korumaktadır. 

Biberiye Çayı Faydaları Nelerdir? 

Güçlü antioksidan kaynağı olan biberiye çayı, düzenli tüketilmesi halinde vücudu toksin ve iltihaplardan arındırarak iç organların sağlığını korumaktadır. Hazımsızlık problemini büyük oranda azaltan biberiye çayı, mide ağrılarını da dindirmektedir. Biberiye çayı, Alzheimer riskini azaltarak beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır. Solunum yolları fiziksel ve zihinsel yorgunluğu alarak kişinin dinlenmesine ve dinginleşmesini sağlamaktadır. 

Biberiye Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

Küçük bir parça zencefil
1 dal biberiye
1 çay kaşığı bal
1 su bardağı sıcak su

Hazırlanışı:

Kaynamış suyun içerisine zencefil ve biberiye eklenir 10 dakika bekletilir ve süzdükten sonra bal eklenerek tüketilebilir.

Hibiskus çayı faydaları nelerdir? Hibiskus çayı nasıl kullanılır?Hibiskus çayı faydaları nelerdir? Hibiskus çayı nasıl kullanılır?

Biberiye Çayı Zayıflatır Mı?

Biberiye çayı, metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakıcı etkiye sahip özellikleri sayesinde kilo olmaya engellemektedir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanında biberiye çayı ve düzenli egzersiz, kilo verme hızını arttırarak kısa sürede zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak biberiye çayı içmek, saha sağlıklı ve kalıcı kilo vermeyi sağlamaktadır. 

Biberiye Yağı Faydaları Nelerdir?

Solunum yolu hastalıklarına iyi gelen biberiye yağı, eklem ağrıların geçmesinde oldukça etkilidir. Kronik baş ağrılarının geçmesi için biberiye yağı ile şakaklara masaj yapılması ağrının hafiflemesini sağlayarak kişinin rahatlatmaktadır. Biberiye yağını kaynar suyun içine atıp buharını solumak, algıların açılmasını sağlayarak odaklanmayı arttırmaktadır. Saç diplerine uygulandığında ise saç derisinin bakterilerden arınmasını sağlamaktadır. Biberiye yağı, alkol ve sigara kullanımından kaynaklı ciğerlerde meydana gelen toksinlerin temizleyerek kanser hücrelerinin yayılmasını engellemektedir. 

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Biberiye yağını ağrı kesici olarak kullanmak için ağrıyan bölgeye direkt olarak masaj yaparak uygulanabilir. Ağrının daha kısa sürede geçmesi için ise nane yağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak ağrıyan bölgeye uygulanması tavsiye edilmektedir. 

Çam kozalağın faydaları nelerdir? Çam kozalağı astıma iyi gelir mi?Çam kozalağın faydaları nelerdir? Çam kozalağı astıma iyi gelir mi?

5 Gr Biberiye Besin Değerleri

Karbonhidrat (g) 7.66
Protein (g) 0.81
Yağ (g)
2.51
0.13
Lif (g) 2.91
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 8
Potasyum (mg) 157
Kalsiyum (mg) 211
Vitamin A (iu) 52
Vitamin C (mg) 0
Demir 4.84

YORUMLAR 2
 • yunus bjk 3 yıl önce Şikayet Et
  biberiye tansiyon problemi olan insanlar icin çok tehlikeli bir bitki. küçük ve büyük her iki tansiyon değerlerini ciddi anlamda yükseltebiliyor.
  Cevapla
 • Nizami Alem 2 yıl önce Şikayet Et
  Teşekkürler
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Emine Erdoğan, İsrail zulmünü uluslararası kadın dayanışmasının merkezine oturttu
Murat Kurum Pendik'te: 2.5 yıl içerisinde tamamlayarak hizmete sunacağız