Uşak'ın mavi kategoride yer almasının sırrı: Tarhana aşı!

Geçtiğimiz günlerde açıklanan koronavirüs risk tablosunda iller vaka durumlarına göre sıralanmıştı. Mavi kategorideki iller düşük riskli olarak yer alırken bu kategoride yer alan Uşak çevresine rağmen nasıl mavi oldu herkes bunu merak ediyordu. Uşak'ın tarhanacı babası Mustafa Yeldenli önde gelen lezzetlerinden olan tarhana çorbasının koronavirüse iyi geldiğini iddia etti.

Uşak'ın mavi kategoride yer almasının sırrı: Tarhana aşı!
Uşak'ın mavi kategoride yer almasının sırrı: Tarhana aşı!
GİRİŞ 05.03.2021 11:47 GÜNCELLEME 05.03.2021 12:22
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz günlerde açıklanan koronavirüs risk haritasında Uşak, Batı ve Ege Bölgesi’nde mavi olan tek il olarak göze çarptı. Uşak’ın mavi olma sırrının tedbirlere uyma ve çalışmalara bağlayan Mehmet Çakın, tarhana çorbasının da bu konuda etkisi olduğunu söylemişti. 3 Mart Çarşamba günü ise, Uşak AK Parti Milletvekili Doktor İsmail Güneş’te Türkiye Büyük Millet Meclis (TBMM) salonunda tarhana çorbasının  içerisindeki malzemeleri anlatarak, korona virüse iyi geldiğini açıklamış ve sonrasında meclis yemekhanesinde tarhana çorbası dağıttırmıştı.

Koronavirüs bu köye hiç uğramadı! Bu başarının sırrı...Uşak'ın mavi olmasının sırrı tarhana çorbası

Bu gelişmelerin ardından Uşak’ta Tarhanacı Baba olarak da bilinen 83 yaşındaki Mustafa Yeldenli, açıklamalarda bulundu. Yeldenli’de tarhana çorbasının virüse iyi geldiğini iddia ederek, tarhanaya şuanda çorba denildiğini, kendilerinin gençlik zamanında ise tarhana aşısı olarak bilindiğini ifade etti. Yeldenli, “ Tarhanaya geç kalındı. Ben isterdim ki daha önce keşfedilsin. Tarhana çorbasının koronaya iyi geldiği doğru. Çünkü tarhana çorbası bugün deniliyor, biz yaşımız icabı tarhana aşı derdik. Tarhana aşı yemeden sokağa çıkmazdık. Evlerimizde tarhana aşı devamlı olurdu. Önce tarhana aşı yerdik daha sonra diğer yemekleri yerdik. Bugün tarhana aşının konuşulmasına ben çok memnun oluyorum. Çünkü gördüğünüz gibi 6 bölgeden Uşak, masmavi çıktı. Bunun nedeni de Uşak’ta ki idarecilerimizin tam olarak sıkı çalışması ve vatandaşların tarhana çorbasından vazgeçmemesinden” şeklinde konuştu. Ayrıca, Uşak genelinde de tarhana çorbasına talebin arttığı görülürken, ulusal medya üzerinden çıkan haberler sonrasında da şehir dışları ve yurt dışlarında da taleplerin olduğu öğrenildi. 

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 9
 • Mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  Çıktı köylü kurnazı. Uşak tarhanası diye piyasada satılan ürünlerin içeriği undan ibaret. evde yapılanlar ise gerçek manada bir tarhana. Uşak'ın nüfusu düşük ve hareketli bir il değil zaten. Yoksa sizi tarhana deryasında yüzseniz bile covid bırakmaz.
  Cevapla
 • Demir Ersoy 3 yıl önce Şikayet Et
  Corona ya iyi gelen şeyler sadece maske mesafe aşı temizlik gerisini boş verin
  Cevapla
 • ümit*korku 3 yıl önce Şikayet Et
  yapma dayı, içtiğimiz tarhanayı da zam furyasına dahil ettin be
  Cevapla
 • Atalay 3 yıl önce Şikayet Et
  Bırakın reklam islerini. Hani o etrafta düzeni saglamak icin sokaklarda gezen vali kadin vali varya. Hepimizin eleştirdiği.. İste bu iş onun eseri.
  Cevapla
 • makiato 3 yıl önce Şikayet Et
  bak oğlum yapmayın böyle..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail resmi televizyonu: "İsrail ordusu Refah'a çok yakında girmeye hazırlanıyor"
TBMM’de bir araya geldiler! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özel ile görüşme tarihini duyurdu