Daha güçlü bağışıklık sistemi için 'renkli' beslenme önerileri: Havuç, portakal, kereviz...

Koronavirüs ve grip gibi hastalıklarla mücadelenin temel savaşçısı şüphesiz güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin temel ölçütü ise sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşegül Savsa 3 ana 3 ara öğünle beslenmenin öneminden bahsederken 'renkli beslenin' diye de ekledi.

Daha güçlü bağışıklık sistemi için 'renkli' beslenme önerileri: Havuç, portakal, kereviz...
Daha güçlü bağışıklık sistemi için 'renkli' beslenme önerileri: Havuç, portakal, kereviz...
GİRİŞ 25.03.2021 16:10 GÜNCELLEME 25.03.2021 16:16

1 yılı aşkın süredir mücadele ettiğimiz koronavirüs salgınıyla mücadelede bağışıklık sisteminin güçlü olmasının önemi oldukça büyük. Tekden Hastanesi Beslenme Diyet Uzmanı Ayşegül Savsa, yaptığı açıklamada, kış aylarında beslenmeye daha çok dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi. Bu dönemde soğuk algınlığı, grip gibi pek çok hastalık ile karşı karşıya kalınabildiğini belirten Savsa, "Bu döneme koronavirüs de eklendi. Bağışıklık sistemi bu dönemde önemli bir faktör. Bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için sağlıklı ve dengeli beslenmemiz gerekiyor. Mutlaka 3 ana ve 3 ara öğün yapılmalı. Günlük su tüketimi kış aylarında düşüyor. Su tüketimini arttırabilmek için çubuk tarçın, karanfil ve maydanoz sapları gibi aroma verici takviyeler ile su tüketimini arttırabiliriz. Mutlaka renkli beslenmeliyiz. Renkli beslenmek derken havuç, portakal, kereviz gibi farkı besinleri bir araya getirip tükettiğimiz zaman bağışıklık sistemimiz güçlü olacaktır. Günlük 5-8 porsiyon sebze ve meyve tüketmeliyiz" dedi.

Pandemide kilo alanlar dikkat! Aç karnına bu besinleri yerseniz...

 

En az haftada 2 kez balık tüketin

Savsa, vücudun yeteri kadar besin ile güçlü olabileceğini belirterek, "Sağlıklı ve dengeli beslenerek, vücudumuzun alması gerektiği kadar besin alarak bağışıklık sistemimizi güçlü tutabiliriz. Soğuk havalarda evde kaldığımız için yüksek kalorili besinlerden kaçınmalıyız. Bu dönemlerde en önemli besin kaynaklarından olan balığı haftada en az 2 kere tüketmeliyiz. Kuru baklagil, bitkisel protein almak açısından haftada 2 kere muhakkak almamız gerekir. Probiyotik kış mevsiminde öğünlere, beslenme listelerine yoğurt ya da kefir olarak eklenmelidir. Akşam aile içi oturmalarında çiğ badem veya ceviz tüketilebilir" ifadesini kullandı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hemşire Selen Bilgin’in şüpheli ölümü! Doktor sevgilisi ile ilgili korkunç iddia
Renault yeni motorunu Türkiye'ye sattı! Otomotiv dünyası saşkın