Maskne isimli akneler pandemide artışa geçti!

Koronavirüs pandemisi döneminde maskeler bizi virüsten korurken sürekli kullandığımız maskeler pek çok cilt sorununa neden oldu. Sıcak ve nemli havalarda maske kullanımı 'maskne' denilen aknelere yol açıyor..

Maskne isimli akneler pandemide artışa geçti!
Maskne isimli akneler pandemide artışa geçti!
GİRİŞ 20.08.2021 12:35 GÜNCELLEME 20.08.2021 12:38
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kovid-19'un hayatımıza girmesi ve yayılmasıyla birlikte, salgından etkilenmemek için koruyucu yüz maskesi takmak günlük rutinimizin bir parçası haline geldi. Maskeler bizi virüsten korurken, özellikle sıcak havalarda cilt sorunlarına da neden olabiliyor. Sıcak ve nemli havalarda maske kullanımı, akne, terleme, tahriş ve oluşturduğu yüksek nem nedeniyle ciltte pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Yapılabilecek birkaç önleyici tedbirle bu sorunların önüne geçmek mümkün. Oluşturduğu zorluklara rağmen COVID-19’dan korunmak için maske kullanımından vazgeçilmemesi gerektiğini söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yeşim Üstün Aksoy, maskelerin oluşturduğu olumsuzluklardan korunmak için önemli ipuçları verdi.

Uzmanından uyarı: Pandemide hareket azaldı, karaciğer yağlandı!Uzmanından uyarı: Pandemide hareket azaldı, karaciğer yağlandı!MASKE KAYNAKLI CİLT PROBLEMLERİNDEN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

Maske takarken makyaj yapmanın kapalı ve nemli kalan cilt yüzeyinde tabaka oluşturduğu uyarası yapan Yrd. Doç. Dr. Yeşim Üstün Aksoy, bu durumun gözeneklerin tıkanmasına neden olarak sivilce oluşumunu kolaylaştırdığını vurguladı. Yeşim Üstün Aksoy, “Özellikle sıcak havalarda terlemenin de artmasıyla maskelerin ciltteki teri hapsederek akne, gül hastalığı (rozasea), egzama (seboreik dermatit) gibi cilt rahatsızlıklarına neden olabiliyor” ifadesini kullanırken, maske kullanımına bağlı en sık karşılaşılan cilt sorununun ise ‘maskne’ adıyla bilinen akneler olduğunu söylüyor. Aksoy, çift maske kullanımının ciltte nemli ve havasız ortamı güçlendirerek maskne sorununu artırdığını da sözlerine ekliyor. 

KAPATICI YERİNE GÜNEŞ KREMİ

Günlük cilt bakımı ile güneş koruyucu krem ve nemlendirici kullanımının maskeye bağlı cilt sorunlarına karşı alınabilecek önlemlerin başında geldiğini söyleyen Aksoy, fondöten veya pudra gibi kapatıcılar yerine renkli güneş koruyucular tercih edilmesini öneriyor. Pandemi nedeniyle kullanılan maskelerin güneşten korumadığını da hatırlatan Aksoy, bu nedenle pandemi sürecinde de güneşe çıkarken mutlaka güneş koruyucu krem sürülmesi ve kremin emilmesi için sürüldükten yaklaşık bir saat sonra maske takılması gerektiğini vurguladı. 

Diyabet gözlerde erken katarakta yol açıyor!Diyabet gözlerde erken katarakta yol açıyor!


YAZIN GÜNLÜK CİLT BAKIM RUTİNİ NASIL OLMALIDIR?

Özellikle yaz aylarında, güneşten etkilenen cildimizi korumamız için, küçük ve basit öneriler veren Aksoy, “Cildimiz her akşam uygun bir temizleme jeli ile yıkanmalı, ardından nemlendirici krem ile nemlendirilmeli. Sabah kalkınca da yüzümüzü duru suyla yıkamalı ve güneş koruyucu kremimizi sürmeliyiz” dedi. Yaz aylarında leke ve lazer tedavilerinden de uzak durulması gerektiğini söyleyen Aksoy, leke tedavilerinin ciltte soyucu etkisinin cildi güneşe karşı savunmasız bıraktığını, bu durumun ise lekelenmeyi daha da kolay hale getirebildiğini söyledi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • hasso 2 yıl önce Şikayet Et
    bizde yok. günde 8 saat takıyom
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Çapkanlar suç örgütünün lüks yaşamı ortaya çıktı
Filistin başvuru yapmıştı! FIFA'dan İsrail adımı