Sıcak havalarda sakın susuz kalmayın! Çok ciddi sonuçları var

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Aydemir Efelerli yaz aylarında hareketsiz çalışanlar ve hamilelerin su tüketimine dikkat etmesi gerektiğini, aksi halde kalp, beyin ve akciğerlerde pıhtı oluşabileceğine dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Sıcak havalarda sakın susuz kalmayın! Çok ciddi sonuçları var
Sıcak havalarda sakın susuz kalmayın! Çok ciddi sonuçları var
GİRİŞ 19.08.2021 17:44 GÜNCELLEME 19.08.2021 17:44

Güneşin tepede ve sıcaklıkların 30 derecenin üzerine çıktığı yaz aylarında su tüketimi hayati önem taşıyor. Sıcak havalarda vücut terleme nedeniyle de yoğun su kaybediyor. Uzmanlar, özellikle sıcak yaz aylarında günlük en az 8-10 bardak su tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Yüksek sıcaklıkta hareketsiz çalışanlar ve hamilelerin daha büyük risk altında olduğuna değinen Acıbadem Eskişehir Hastanesi İç Hatalıkları Uzmanı Dr. Burcu Aydemir Efelerli, bu gruptakilerin su dengesine daha çok dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Almanya'dan geldi! Ağrılarına şifayı osteopati yönteminde bulduAlmanya'dan geldi! Ağrılarına şifayı osteopati yönteminde buldu


HAMİLELERDE VE HAREKETSİZ ÇALIŞAN KİŞİLERDE GÖRÜLÜYOR

Sıcak havalarda susuz kalmanın beyin, akciğer ve kalpte pıhtı atmasına neden olabileceğinin altını çizen Dr. Burcu Aydemir Efelerli, “Sıcak havalarda kalp, tansiyon ve beyinle ilgili hastalık yaşayanların dikkat etmesi gerekiyor. Güneşin vücuda en büyük olumsuz etkisi, vücuttaki su düzeninin bozulmasına yol açması. Güneşin olduğu alanlarda su kaybı olduğunda ve ağızdan su alımıyla desteklenmediğinde, tansiyonda ani düşmeler meydana gelebilir. Vücutta pıhtıya neden olabilir. Sıvı kaybı olduğunda oluşan pıhtı; beyinde serebrovasküler olaya sebep olabilir. Bu pıhtı akciğere ya da kalbe de gidebilir. Sıcaklık nedeniyle pıhtı oluşması hareketsiz çalışan kişiler ve gebelerde görülebilir. Dolayısıyla özellikle yaz aylarında, idrar çıkışı varsa sıvı alımına günde en az 8-10 su bardağı olacak şekilde dikkat etmek gerekir” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Koşarak yolun karşısına geçmeye çalışan kişiye otomobil çarptı
İran'dan, İsrail ve ABD'ye tehdit: Olacaklardan siz sorumlusunuz!