Kalbi koruyor, beyni geliştiriyor! Haftada 2 kez ton balığı yerseniz...

Prof. Dr. Emine Nur Tozan omega-3 ve protein bakımından en zengin kaynaklardan olan zeytinyağlı ton balığını haftada 2 kez tüketmenin öneminden bahsederek vücuda inanılmaz faydalarını sıraladı.

Kalbi koruyor, beyni geliştiriyor! Haftada 2 kez ton balığı yerseniz...
Kalbi koruyor, beyni geliştiriyor! Haftada 2 kez ton balığı yerseniz...
GİRİŞ 15.09.2021 15:23 GÜNCELLEME 15.09.2021 15:27
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Omega-3 ve protein bakımından en zengin kaynaklardan zeytinyağlı ton balığını haftada en az 2 kez tüketmek, çocukların zeka ve kas gelişiminden kalp sağlığı ve bağışıklıklarına büyük fayda sağlıyor. Bu faydalar için Hint ve Atlantik Okyanusu gibi derin ve temiz denizlerden sofralarımıza gelen sağlıklı ton balığını güvenilir ve kaliteli markalardan tüketmeye dikkat etmekte fayda var. Akdeniz mucizesi zeytinyağlı kolay açılan ton balığı kullanarak hazırlanan az kalorili mönüler, çocukların aynı zamanda kilo kontrolünde de önemli bir rol üstlenmeyi sürdürüyor.

Uzmanlar uyardı! C vitamini kanser hücrelerini öldürüyorUzmanlar uyardı! C vitamini kanser hücrelerini öldürüyor


Çocukların eğitiminde destekleyici

Yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zili çaldı. Çocukların heyecanla beklediği yeni okul döneminde ebeveynlere eskisinden daha fazla görev düşüyor. Pandeminin etkisinin devam ettiği bu günlerde, okul çağındaki çocuklar için doğru beslenmenin büyük önem taşıdığını belirten Prof. Dr. Emine Nur Tozan, Omega 3 başta olmak üzere magnezyum, fosfor, demir, gibi minerallerle, B12, A, D ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin olan ton balığının, çocukların eğitim döneminde destekleyici rol üstlendiğini söylüyor.

Ton balığı IQ seviyesini yükseltiyor

Düzenli olarak tüketilen ton balığının çocuklarda IQ seviyesinin yükselmesine olumlu katkı sağladığını belirten Tozan, “Bu gerçek, farklı araştırmalarla da kanıtlanmış durumda. Ton balığının içindeki Omega-3, dopamin ve serotonini dengeliyor ve beyin işlevlerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda Omega 3, hafızayı güçlendirici etkiye sahip. Özellikle okul öncesi dönemden itibaren düzenli olarak tüketilen ton balığı, çocukların IQ seviyesinin yükselmesine destek olurken, sosyal ve kişisel becerileri geliştirebilme, kas ve kemik yapısını güçlendirme gibi etkilere sahip bir besin olma özelliği de taşıyor. Omega 3 yağ asitleri sayesinde beyin fonksiyonlarını artıran ton balığı, göz sağlığı ve bağışıklığı güçlendirmede de önemli bir oyuncu” diyor.

Kalp sağlığını koruyor; bağışıklığı artırıyor.

Kalp ve kemik sağlığından cilt sağlığına, hafızadan göz sağlığına kadar yediden yetmişe herkes için mucizevi bir besin olan ton balığının bağışıklık dostu olduğunun altını çizen Tozan, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından haftada en az iki defa tüketilmesi gereken besinlerin başında gelen ton balığı, özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde bağışıklığı koruyucu bir besin olma özelliği taşıyor. Ancak her balığın aynı oranda bağışıklığı güçlendirmede fayda sunmadığını unutmamak lazım. Balık, ancak doğal ortamında yetiştiği zaman tam bir bağışıklık silahı görevi üstlenebiliyor. Çocuklar, eğitim dönemi boyunca uzun saatler sosyal ortam içinde bulunacakları için balık ve ton balığı tüketme alışkanlığının kazandırılması, bağışıklık sisteminin korumasının yanı sıra vücut direncini de artıracaktır. Bu dönemde ebeveynlerin doğru ve sağlıklı beslenmede itici güç olması büyük önem taşıyor” diye ekliyor.

Toplu taşımada geçirilen süreye dikkat, bronşit riski artıyor!Toplu taşımada geçirilen süreye dikkat, bronşit riski artıyor!


Derin denizlerden gelen cıvasız balıkları tercih edin

Çocukların gelişiminde önemli bir rol üstlenen ton balığını tüketirken, bazı önemli konulara dikkat etmek gerekiyor. Bunun başında ton balığının derin ve açık denizlerden gelmiş olması var. Hint ve Atlantik Okyanusu’nun tertemiz sularından sofralarımıza gelen katkısız ton balıkları, çiftlik balığı olmadığı gibi, en doğal Omega-3 kaynağı olarak ruh sağlığından bağışıklık ve metabolizmanın güçlenmesine kadar birçok fayda sunuyor. Aynı zamanda bu okyanuslarda yetişen ton balıklarının içeriğinde kesinlikle cıva bulunmuyor.  

Dünyanın birçok bölgesinde artık “çocuk obezitesi”nin mücadele gerektiren bir mesele haline dönüştüğünü de unutmamak gerekiyor. Bu nedenle, sağlıklı ton balığını güvenilir ve kaliteli markalardan tüketmeye dikkat etmekte fayda var. Akdeniz mucizesi zeytinyağlı kolay açılan ton balığı kullanarak hazırlanan az kalorili mönüler, çocukların aynı zamanda kilo kontrolünde de önemli bir rol üstlenmeyi sürdürüyor.

YORUMLAR 5
 • ama neden 4 ay önce Şikayet Et
  ne demek kolay açılan konservenin kapağı zor açılınca zararlımı oluyor
  Cevapla
 • 0210 4 ay önce Şikayet Et
  TABİİ DĞAL OLANI İŞLENMİŞ OLANI DEĞİL ONU DEMEYİ UNUTMUŞLARRR:-)sANIRIM
  Cevapla
 • Adresse 1 4 ay önce Şikayet Et
  dardanel ton, bu doktor ablamiza, kac para verdi .hani islenmis gidalar vucuda zararliydi?
  Cevapla
 • abc 4 ay önce Şikayet Et
  Alacak para bulursanız yersiniz. O eski güzel günlerdi, az da olsa alabiliyorduk.
  Cevapla
 • cba 4 ay önce Şikayet Et
  Haline sükret! Buggün aldigini da, yain kaybetsen ne diyceksin acaba?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
24 il için 'turuncu' 9 il için 'sarı' uyarı: Yoğun kara dikkat
CHP'li İBB yönetimi sınıfta kaldı! Tuzlama rakamları pes dedirtti