15 yıldır düşmeyen tansiyon hayatını kararttı! Sebebi ortaya çıktı

Sivas'ta yaşayan 51 yaşındaki Necmettin Uğur 15 yıldır nedeni bilinmeyen yüksek tansiyonla mücadele ediyordu. Yüksek tansiyon Uğur'un hayatını kararttı. bunun yüzünden felç ve kalp krizi geçirdi, böbreğine takılan stentle sağlığına kavuştu

15 yıldır düşmeyen tansiyon hayatını kararttı! Sebebi ortaya çıktı
15 yıldır düşmeyen tansiyon hayatını kararttı! Sebebi ortaya çıktı
GİRİŞ 23.12.2021 17:43 GÜNCELLEME 23.12.2021 17:43
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Sivas’ın Suşehri ilçesinde yaşayan 51 yaşındaki Necmettin Uğur, 15 yıldır yüksek tansiyon hastalığıyla mücadele etti. 15 yıl önce yüksek tansiyona bağlı felç geçirdi, birkaç kez kalp krizi geçirdi, by-pass oldu kalp damarları değişti. Ancak tansiyonu bir türlü düşmedi. Yapılan tüm müdahale ve tetkiklere rağmen yüksek tansiyonunun nedeni bir türlü bulunamadı. Geçtiğimiz hafta ise geçirdiği rahatsızlık sonucu Sivas Medicana Hastanesinde tedavi altına alındı. Burada böbreğine çekilen ultrasonda bir damarın tıkalı olduğu anlaşıldı. Hastanede damara takılan stent ile Uğur sağlığına kavuştu. 15 yıldır çektiği çile son buldu.

Uzmanı uyardı: Diyabet kontrol edilmezse ciddi hastalıklara yol açabilirUzmanı uyardı: Diyabet kontrol edilmezse ciddi hastalıklara yol açabilir

20'NİN ALTINA İNMEYEN TANSİYON 13'LERE GERİLEDİ

Necmettin Uğur, yıllardır büyük tansiyonunun 20’nin altına inmediğini ancak operasyondan sonra tansiyonunun 13’e gerilediğini ifade edip  “Suşehri’nde hastalandım Medicana’ya sevk ettiler. Ultrasonla benim böbreğimde tıkalı bir damar buldular. Böbreğime stent takıldı. Stent takıldıktan sonra yürürken tıkanmamaya, yorulmamaya ve bütün ihtiyaçlarımı görmeye başladım. Allah razı olsun, operasyondan sonra bir sıkıntı yaşamadım. Tansiyonum 20’lerden aşağıya inmiyordu şimdi küçük 9 büyük 13-14’ü geçmiyor. Allah’ın izniyle tansiyon işi bitti. Yüksek tansiyonla yaşamaya alışmıştık ama beni mahvetmiş. Hocam dedi ki ‘senin kalbin yüzde 25 çalışıyor, şimdiye kadar bu tansiyon seni mahvetmiş’. Tansiyon bizi dövmüş bizde hiç kimseye söylememişiz. Şimdi durumum çok iyi, huzurum var. Bundan sonra bir sıkıntımız olmayacak inşallah” dedi. 
 
BÖBREKTEKİ TIKALI DAMAR FELÇ VE KALP KRİZİNE NEDEN OLMUŞ

Tanısı ile hastanın sağlığına kavuşmasına vesile olan Sivas Medicana Hastanesi  Kardiyoloji Uzmanı Doktor İsmail Erdoğu, böbrekte tespit edilemeyen tıkalı damar yüzünden hastanın felç ve kalp krizi geçirdiğini belirtip, “51 yaşındaki erkek hastamız yaklaşık 15 yıldır çok yüksek tansiyonla mücadele etmiş. Yüksek tansiyondan dolayı bir dönem felç geçirmiş. Sonrasında da bir kalp krizi nedeniyle bypass olmak zorunda kalmıştı. Buna rağmen tansiyonu çok yüksek devam etti. Buna hasta da alışmış. Yani 24’e 12 değerler onun için normaldi. Ancak hastamızın gözden kaçmış bir rahatsızlığı söz konusuydu. Uzun yıllar böbrek damarları tıkalı olduğu için hem yüksek tansiyona neden olmuş hem de onun felç geçirmesine neden olmuş. Daha sonra kalp krizi ve bypass olmasına neden olmuş” dedi. 
 
YAŞANANLAR NORMAL DEĞİLDİ 

Uygulanan tedavilere rağmen hastanın tansiyonunun bir türlü düşmemesinin normal olmadığını belirtip, “Hastamız By-pass’ tan sonra ciddi nefes darlıkları yaşadı. Damar tıkanıklığı şüphesiyle geldi ama baktığımızda aşırı yüksek tansiyona bağlı ve kalbinde yetmezlik olduğunu gördük. Tetkiklerini biraz daha detaylandırdık. Çünkü bir insanın tansiyon ilacı kullanırken tansiyonunun 20’lerde gitmesi normal bir şey değil. Gördüğümüz kadarıyla ultrasonlarda sonra anjiyosunu yaparak böbrek damarında çok ciddi bir darlık tespit ettik. Biz böbrek damarını anjiyo da stent ile açtık. Hemen sonrasında hastada tansiyonlarında ciddi düzelmeler meydana geldi. Bugün ki kontrollerinde hastamızın tansiyonları 140’a 70’ler civarında.  Hasta bunda böbrek damarlarının açılmasıyla beraber ilaçlardan çok daha ciddi faydalar görecek. Zannediyorum çok daha kısa bir süre içinde hem tansiyonu düşmüş olacak hem de bazı ilaçlarını kesebileceğiz.” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Öbürü 2 yıl önce Şikayet Et
    Allah razı olsun demiş.Eğer stent te bi sıkıntı çıkarsa yakarım bu hastaneyi dememiş.Bunlar güzel şeyler..Gecmis olsun amcaya
    Cevapla
  • Kul insan 2 yıl önce Şikayet Et
    Allah'ımız cc Eş Şafi şifa versin tüm Ehli iman kardeşlerimize. Tansiyona kabak suyu iyi gelir diye okudum. Denemek bedava.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
DEM Parti İBB adayı Beştaş'tan Özgür Özel'in sözlerine tepki: CHP'den alacağımız var
İran ile Mısır'dan tarihi hamle! Anlaşma sağlandı! Yıllar sonra...