Omicron varyantıyla ilgili korkutan gerçek: Sinsi ilerliyor, tat-koku kaybı yapmıyor

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüsün omicron varyantında bazı semptomların değiştiğini belirterek daha sinsi ilerlediğini ve tat-koku kaybı yapmadığını ifade etti

Omicron varyantıyla ilgili korkutan gerçek: Sinsi ilerliyor, tat-koku kaybı yapmıyor
Omicron varyantıyla ilgili korkutan gerçek: Sinsi ilerliyor, tat-koku kaybı yapmıyor
GİRİŞ 22.12.2021 11:54 GÜNCELLEME 22.12.2021 12:18
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, 'Omicron' varyantına ilişkin DHA’ya değerlendirmelerde bulundu. Doç. Dr. Savaşçı, mRNA aşılarının da 6 aydan sonra koruyuculuğunun düştüğünü belirterek, "Dolayısıyla bizim ülkemizde de 30 yaş üzerine de mutlaka 3'üncü doz mRNA aşılarının hak tanınmasını gerçekleştirmemiz gerekiyor. 5-11 yaş arası çocukların da aşılanma programına hızlıca alınması lazım. Ara tatilde de antikor oluşturup daha sonraki dönemlerde daha rahat eğitim ve iş hayatımız ile günlük hayatımıza devam etmemiz için bu çok önemli çünkü seyrin nasıl gideceğini bilmiyoruz. Ölüm vakalarımız bu şekilde devam ederse 'Omicron' varyantı ile de bu sayı katlanmaya devam ederse günlük 500-1000'i bulan ispatlı-ispatsız vakalar olarak ölüm vakalarımız gerçekleşebilir. Bu aylık neredeyse 25 bin vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilir. Bir de akciğer dokusunda, nörolojik hastalıklar, böbrek yetmezliği, kalp hasarı gibi birçok sistemi etkileyen bir hastalık. Dolayısıyla bu hastalığı hiç geçirmemek veya en azından hafif düzeyde akciğer tutulumu olmadan aşı ile korunarak geçirmek önemli olacaktır" dedi.

3. doz aşı kimlere yapılacak? Sinovac olanlara 4. doz aşı hakkı...3. doz aşı kimlere yapılacak? Sinovac olanlara 4. doz aşı hakkı...

OMİCRON'DA YÜZDE 7 ORANINDA YOĞUN BAKIMA YATIŞ

Doç. Dr. Savaşçı, 'Omicron' varyantının hafif seyrederek, hakim varyant olması durumunda pandeminin bitip bitmeyeceğine ilişkin "Tedbirli yaklaşmakta her zaman fayda vardır. 'Omicron' vakalarında ölüm yok değil; Afrika'da da hayatını kaybeden var, İngiltere'de de var. Onun dışında 'Omicron' varyantında yüzde 7 oranında yoğun bakıma yatış var. 'Yüzde 7 oranında' demek aslında; vaka sayıları günlük eğer 40 bin, 100 bin, 200 bin olunca ciddi bir sayı oluyor. Yoğun bakıma yatanlarda da yüzde 30-40 kayıp olunca ölüm vakaları aslında katlanarak artmış oluyor. Dolayısıyla her şey bitmiş değil. Keşke virüs tamamen etkisini kaybetse hafif bir grip gibi geçse ama şu an bunları konuşmak için çok erken. Asla tedbirleri elden bırakmayacağız. Hastanemizde de ne yazık ki 'Delta' varyantından hayatını kaybedenler devam etmekte, 'Omicron’da da vaka sayıları artarsa hem hastane iş yükünü hem de sağlık çalışanlarının emek yükünü artıracaktır. Ülkemize de ekonomik ve sosyal anlamda ciddi bir yük getirecektir. Dolayısıyla vatandaşlarımızın bu günlerde dikkat etmesi gereken husus; 3’üncü, 4’üncü doz aşılarını olmaya, hiç aşı olmayanların da hızlıca aşılanması ve aşılanmaya her yaş grubunda geçmeliyiz" diye konuştu.

BU KİŞİLER MUTLAKA PCR TESTİ YAPTIRSIN

Doç. Dr. Savaşçı, 'Omicron' varyantında bazı semptomlarda değişiklik olduğuna dikkat çekerek, "Halkımız şuna çok dikkat etmeli; koku, tat kaybı biraz belirti gibiydi. Ne yazık ki yeni varyant biraz daha sinsi. Koku, tat kaybını çok yapmıyor. Koku, tat alabiliyorsunuz; ama birden öksürük, ateş, solunum sıkıntısı ile seyredebilir. Gribal belirtiler, baş ağrısı, kas ağrısı, öksürük, solunum sıkıntısı, ateşi olan kişiler mutlaka PCR testini yaptırsınlar. Gerekli kan testi, tomografi ve akciğer filmi ile tanı konulup eğer destek tedavileri de gerekiyorsa mutlaka hastaneye yatarak takip edilmeleri gerekiyor" dedi. 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 5
 • Hasan MERAL 2 yıl önce Şikayet Et
  Yoğurt gören ben hıyarım diye koşuyor.
  Cevapla
 • MİKİ 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunun yaşı küçük bu ne bülüü ak saçlı doktora sorun gerçekleri
  Cevapla
 • ertn 2 yıl önce Şikayet Et
  miki fare vardı çizgi film
  Cevapla
 • maylo 2 yıl önce Şikayet Et
  ne o hocam yine silahşörlüğe başlamışsın...patronların öyle istedi anlaşılan....
  Cevapla
 • özcan 2 yıl önce Şikayet Et
  iyi de hocam, bu dediklerin 100 yıldız zatüre tedavisi olarak uygulanmaktaydı ve bu semptomlar vardı.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek: Cari açıktaki düşüş orta vadeli programımızın çalıştığını gösteriyor
Başkan Erdoğan 'Terör devleti İsrail' deyip rest çekti: Bütün dünya bilsin, idrak etsin