3. doz aşı kimlere yapılacak? Sinovac olanlara 4. doz aşı hakkı...

2020 Mart ayında hayatımıza giren ve hala süren koronavirüs salgınıyla mücadele etmenin kuşkusuz en önemli yolu aşı olmaktır. Şimdilerde toplumun bazı kesimine 3'üncü hatta 4'üncü doz aşı hakkı tanımlandı. Peki 3. doz aşı kimlere yapılacak?

3. doz aşı kimlere yapılacak? Sinovac olanlara 4. doz aşı hakkı...
3. doz aşı kimlere yapılacak? Sinovac olanlara 4. doz aşı hakkı...
GİRİŞ 19.12.2021 11:38 GÜNCELLEME 19.12.2021 11:38
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

2019 yılı Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 2 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkileri sürüyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Omicron varyantı sonrası ise bilim insanlarının uyarıları da ciddileşmeye başladı. Bu noktada koronavirüsle mücadele etmek için şüphesiz alacağımız en önemli tedbir aşı olmak. Vatandaşların kimisi kendilerine aşı hakkı tanındıktan sonra isteğe bağlı Sinovac veya Biontech aşısı olmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın son açıklamasına göre şimdiye dek hatırlatma dozu yapılma süresi 3 AYA DÜŞÜRÜLDÜ. İsteyen kişiler randevularını alarak hatırlatma dozu aşılarını yaptırabilirler.

Soğuk algınlığı mı? İnfluenza (Grip) mi? COVID-19 mu? Belirtileri karıştırılabilirSoğuk algınlığı mı? İnfluenza (Grip) mi? COVID-19 mu? Belirtileri karıştırılabilir

HATIRLATMA DOZU NEDİR?

Üzerinden zaman geçen aşılamanın vücuttaki etkisini yitirmeye başlaması üzerine hatırlatma dozu adı verilen aşılama yapılır. Buna, pekiştirme dozu da denilebilir. Bu sayede, ilgili hastalığa karşı bağışıklık ve direnç yeniden kazanılır. Vücut tekrar yüksek bağışıklık oranına kavuşur.

3. DOZ AŞI KİMLERE YAPILACAK?

Bakan Koca'nın son açıklamasından sonra gözler kimlerin 3. doz aşı olabileceği sorusunun cevaplarına çevrildi. Buna göre 2 doz Biontech aşısı olan kişiler son aşılarını olmalarının üzerinden 3 ay geçtiği takdirde hatırlatma dozu olarak 3. dozu olabileceklerdir.

BioNTech aşısının yan etkileri nelerdir? BioNTech aşısı sonrası nelere dikkat edilir?BioNTech aşısının yan etkileri nelerdir? BioNTech aşısı sonrası nelere dikkat edilir?

3. DOZ AŞI NE ZAMAN YAPILMALI?

Biontech 3. doz aşı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasıyla beraber artık 3 ayda bir yapılabiliyor. Kovid-19’la bağlantılı yeni varyantların ortaya çıkması nedeniyle tez zamanda aşılamanın önemi vurgulanıyor. Özellikle, ülkemize yakın tarihte giriş yapan Omicron varyantının bulaş riski diğer türlere kıyasla daha yüksek. Bu nedenle, daha güçlü bir bağışıklık sistemi için aşılamanın önemi vurgulanıyor.

3 DOZ SİNOVAC OLANLARA 4.DOZ AŞI HAKKI

Aşılama sürecinin en başlarında Sinovac aşısı olan öncelikli grup yaşlılar ve kronik hastalara sürecin devamında 3. doz aşı hakkı tanınmıştı. 2 doz Sinovac olduktan sonra 3. doz tercihini yine Sinovac'tan yana kullananlara 4. doz hakkı sağlık çalışanı olması ve yurtdışına çıkması şartıyla yapılıyor. Ancak 2 doz Sinovac aşısının ardından 3'üncü doz aşısını Biontech olan kişilere 4'üncü doz aşı hakkı yine Biontech olarak tanımlanıyor.

3. DOZ AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Hatırlatma dozu aşısı randevusu için MHRS’nin mobil uygulaması veya internet adresini kullanabilirsiniz. Bunun haricinde e-Nabız aracılığıyla da randevu oluşturmak mümkün. Aşağıdaki adımları takip ederek, hatırlatma dozu randevunuzu kısa sürede hazırlayın:

 • E-Nabız hesabınıza girin.

 • Sol tarafta yer alan Covid-19 sekmesine tıklayın.

 • Aile Hekiminden veya Hastaneden randevu alın.

 • Aile Hekiminden randevu alacaksanız tarih belirlemeniz yeterli olacaktır.

 • Hastaneden randevu alabilmek için yer tercihinde bulunabilirsiniz.

AŞI RANDEVUSU ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN!

3. doz aşı randevusu nasıl alınır? Biontech hatırlatma aşısı için randevu ekranı3. doz aşı randevusu nasıl alınır? Biontech hatırlatma aşısı için randevu ekranı

KAÇ KİŞİ AŞI OLDU?

TOPLAM YAPILAN AŞI SAYISI

123.549.975

1. DOZ UYGULANAN KİŞİ SAYISI

123.549.975

2. DOZ UYGULANAN AŞI SAYISI

51.138.769


Ayrıca Türkiye'de uygulanan aşı sayısı her geçen saniye artmakta ve Sağlık Bakanlığı Kovid Aşısı Bilgilendirme Platformu'nda 2 dakikada bir güncellenmektedir.

GÜNCEL YAPILAN AŞI SAYISI İÇİN TIKLAYIN

TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS AŞILAMA TAKVİMİ

Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında yürütülen aşılama programında, inaktif ve mRNA aşılarının ilk iki dozu 4 hafta arayla yapılıyor. Vatandaş ilk iki dozunu hangi aşı türünden tercih ettiyse etsin 3. doz hatırlatma dozu aşısında aşı değişikliğine gidebiliyor yani istediğini olabiliyor. Ancak burada şuna dikkat etmek gerekiyor. 2 doz inaktif(Sinovac) ve 1 doz mRNA( Biontech) aşısı olmuş sağlık çalışanları ile yurt dışına çıkacak vatandaşlar 4. doz aşısını yaptırabiliyor.

OMİCRON VARYANTI NEDİR?

Güney Afrika kökenli yeni bir covid-19 varyantı olan Omicron diğer varyantlara göre bulaşma oranı daha yüksek olmasının yanında semptomları arasında, covid-19'dan farklı olarak tat ve koku kaybının bulunmadığı tespit edildi. omicron ilk kez Belçika'da ardından Almayan, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, İtalya, İsrail, Hong Kong, Güney Afrika, Danimarka, Avusturya, Japonya, Kanada, Nijerya, Norveç, Portekiz, Arabistan, Yunanistan, İspanya ve Avusturalya'da görüldü. Ülkemizde de geçtiğimiz günlerde ilk kez görülen Omicron varyantının belirtileri arasında şiddetli kas ve eklem ağrısı, kuru öksürük yer alıyor. Kovid-19'un diğer varyantlarından farklı olarak tat ve koku kaybı bu varyantta görülmüyor.

Omicron varyantı Türkiye'de görüldü mü?Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir? Omicron varyantı Türkiye'de görüldü mü?Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 5
 • mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben dün yaptırdım.
  Cevapla
 • Fatma 2 yıl önce Şikayet Et
  3 doz aşı oldukdan sonra ne kadar koruyuculuğu var hic bilgi verilmiyor
  Cevapla
 • mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  geleceği bilmeden ne söylenebilir ki? varyanta göre değişir
  Cevapla
 • Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Yanlış yönlendirmeyin vatandaşı randevu almadan sadece vatandaşlık numaramizla beklemeden aşı olunabiliyor. Sağlık kuruluşuna gidilmesi yeterli
  Cevapla
 • Yücel 2 yıl önce Şikayet Et
  Yanlış yönlendirmeyin vatandaşı. Saatlerce kuyrukta bekleyerek olabiliyorsunuz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Zirve yine yer değiştirdi! İşte Dünyanın en değerli şirketi...
Memduh Paşa Yalısı soygununda paraların bir kısmı bulundu