Uykuda düşme hissine ne denir? Uyurken düşme hissi neden olur?

Hepimiz uykuya dalarken veya derin uykudayken anlık bir düşme hissine kapılıp silkinmişizdir. Uykunun en derin anında yaşanan bu durumun sebebini herkes merak eder. Peki bilimsel karşılığı 'Hypnic Jerk' olan uykuda düşme hissi neden olur?

Uykuda düşme hissine ne denir? Uyurken düşme hissi neden olur?
Uykuda düşme hissine ne denir? Uyurken düşme hissi neden olur?
GİRİŞ 22.01.2022 13:24 GÜNCELLEME 22.01.2022 13:24

Pek çok kişi gününün stresli ve yoğun geçmesinin ardından başını yastığa koyarak anında uykuya dalmak ister. Ama bazı geceler başını yastığa koyar koymaz anlık bir düşme hissiyle irkilip uyanır. Hemen herkesin yaşadığı ancak nedenini çoğu zaman sorgulamadığı bu durumun bilimsel bir karşılığı elbette vardır. Uykuda düşme hissinin bilimsel karşılığı 'hypnic Jerk' nedir, nedenleri nelerdir?

Yemek yedikten sonra sakın bunları yapmayın! Yemek yedikten sonra sakın bunları yapmayın!

Uykuda düşme hissine ne denir?

UYKUDA DÜŞME HİSSİNE NE DENİR?

Uykuya geçtiğimiz ve dalmaya çalıştığımız sırada vücudumuzda gerçekleşen en temel tepkiler kasların gevşemesi ve vücut sıcaklığının düşmesidir. Uykuda görülen ani sıçramaların ve düşme hissinin sebebi de kasların gevşemesi sırasında beynin anlık kontrolünü yitirmesidir. Eğer uykuda sık sık düşme hissi yaşıyorsanız gün içinde tükettiğiniz kafeini azaltmanız gerekebilir. Zira yapılan çalışmalar kafeinin bu konuda tetikleyici bir unsur olduğunu gösteriyor.

ATALARIMIZDAN YADİGAR

Araştırmacıların bir kısmı uykuda düşme hissinin daha da eskilere dayandığını söyleyerek bize atalarımızdan yadigar olduğunu söylüyor. En ilkel dönemlerde insanların kendini korumak için ağaç tepelerinde uyuması ve düşüp zarar görmemek için sürekli tetikte olmasının günümüze yansıması olarak yorumlanıyor.

Uyurken düşme hissi neden olur?

UYURKEN DÜŞME HİSSİ NEDEN OLUR?

1.Uyku Bozuklukları: Gece geç uykuya dalma, sık uyanma, erken uyanma ve uyanmada zorluk gibi birçok şekilde karşımıza çıkan uyku bozukluklarında düşme hissi yaşanabilir.

2.Karabasan: Tıp literatüründeki karşılığı uyku felcidir. Uykunun değişim evreleri esnasında görülür. Stresli dönemlerde artan karabasan hissi, kişinin felç olmuş ve ya düşecekmiş gibi hissettiği ancak müdahale edemediği bir dönemdir.

3.Panik Atak: Kişide herhangi bir sebeple oluşabilen panik atak nöbetleri tam uykuya dalarken oluşur. Bu durum kişide yatağı altından kayıyormuş, düşecekmiş gibi bir hisse neden olur.

4.Stresli Yaşam: Kişi günlük hayatında iş ve aile hayatında bazı stresler yaşabilir ve bunu kontrol edemezse vücut bu tip tepkilerle alarm verir. Yönetilmeyen bu stres de uykuda düşme hissine neden olabilir.

5. Bazı İlaçlar: Gece uyumadan önce alınan ve tansiyonu ani şekilde düşüren bazı ilaçlar da bu hissin oluşmasına neden olabilir.

6. Endişe Bozuklukları: Kaygı ve endişelerin arttığı dönemlerde birçok psikiyatrik bozuklukta da düşme hissine rastlanabilir.

7. Uyku dönemleri arasında geçiş: Uyku birbirini takip eden 2 ayrı dönemden oluşur. NONREM ve REM denilen bu dönemler gece boyunca 6-7 kez oluşur. NONREM dönemi uykunun yüzde 75'ini kapsarken bu dönemde kalp atışımız ve soluk alıp vermemiz azalır, kaslarımız gevşer. REM döneminde ise beynin çalışması hızlanır, göz kaslarının çalışma hızı artar ve vücut kaslarımız oldukça derin gevşerken kalp atış hızımız artar. Rüyaların görüldüğü dönem de burasıdır. Uykuda yaşanılan düşme hissi ise iki dönem arasındaki geçişte vücut kaslarının aşırı gevşemesi nedeniyle oluşur.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Çalışma hayatı yenileniyor! Emeklilik sistemi ile 2 büyük reform geliyor
Bakan Tunç: Cumhurbaşkanımız kedi Eros için beni aradı