Kurutulmuş mürdüm eriği faydaları nelerdir? Kuru mürdüm eriği kemik erimesine iyi gelir mi?

Mor, kırmızı ve koyu yeşil renkteki meyve sebzelerin ortak özellikle zengin antioksidan kaynağı olmalarıdır. Mor renkteki mürdüm eriği de antioksidan kaynağı olması sebebiyle sağlık için önemli bir yere sahiptir. Gün içinde birkaç adet kuru mürdüm eriği tüketmek, tatlı ihtiyacını en doğal şekilde karşıladığından kişinin tatlı krizleriyle şeker yüklemesi yapmasına engel olur. Peki kuru mürdüm eriği hangi hastalıklara iyi gelir?

Kurutulmuş mürdüm eriği faydaları nelerdir? Kuru mürdüm eriği kemik erimesine iyi gelir mi?
Kurutulmuş mürdüm eriği faydaları nelerdir? Kuru mürdüm eriği kemik erimesine iyi gelir mi?
GİRİŞ 22.11.2022 14:24 GÜNCELLEME 22.11.2022 15:32

Kuru mürdüm eriği, antioksidan bakımından zengin olması sebebiyle vücuttaki toksinlerin en kısa sürede atılmasına yardımcı olur. Özellikle sigara ve alkol kullanan kişilerin iç organlarında biriken toksin ve iltihabın arınmasına destek olur. Toksin, iltihap ve enfeksiyondan arınan iç organlar başta kanser olmak üzere ölümcül hastalıklardan korunmuş olur. 

Kefir nedir, faydaları nelerdir? Kabızlık için kefir nasıl tüketilir?Kefir nedir, faydaları nelerdir? Kabızlık için kefir nasıl tüketilir?

Kuru Mürdüm Eriği Faydaları Nelerdir?

Kuru meyveler, bitki çayı ve kahvenin yanında sağlıklı atıştırmalık olarak tüketilebilir. Hem vücudun şeker ihtiyacı en doğal şekilde karşılanmış hem de vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller karşılanmış olur. Ölçüyü kaçırmadan tüketilen kuru mürdüm eriği, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça önemli bir role sahiptir. İşte kuru mürdüm eriğinin faydaları:

  • Antioksidan bakımından zengin olan kuru mürdüm eriği, kalp ve damar hastalıklarını korur. Kalp krizi riskini azaltır. 

  • Bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Özellikle kabızlık sıkıntısı çekenlerin sindirim sistemini düzenleyerek karında meydana gelen şişkinliği ve sertliği azaltır.

  • Kemik yapısının güçlenmesini sağlar. Gelişme çağındaki çocukların daha güçlü bir iskelet sistemine sahip olmasına yardımcı olur. 

  • Kuru mürdüm eriği, doğal bir antibiyotik görevi görür ve tüm vücudu iltihaptan arındırır. Böylece iç organların sağlığını korur.

  • Zengin bir antioksidan kaynağı olan kuru mürdüm eriği, vücutta meydana gelen toksinlerin en kısa sürede atılmasını sağlar. 

  • Göz sağlığını destekler ve görme kalitesini arttırır. 

  • Kanserli hücrelerin vücuda yayılmasına engel olur. Kanserli hücrelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. 

  • Saç yapısını besler ve saçların daha gür çıkmasını sağlar. 

  • Enerji verir ve kişiyi daha sağlıklı ve zinde hissettir. 

  • Yüksek kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Melek Ardıç Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Melek Ardıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrailli bakandan itiraf! Esirler önemli değil
Kredi kartı düzenlemesi için "kademeli geçiş" önerisi