Kırkkilit faydaları nelerdir? Kırk kilit otu çayı nasıl hazırlanır?

Daha çok sulak bölgelerde yetişen kırkkilit otu, birçok hastalığa şifa olmaktadır. Kırkkilit otu çayının düzenli ve ölçülü kullanılması halinde kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirerek mevsimsel olarak görülen grip ve nezle gibi hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir. Peki idrar yolu enfeksiyonu için kırkkilit otu nasıl kullanılır? İdarar söktürücü kırkkilit otunun faydaları...

Kırkkilit faydaları nelerdir? Kırk kilit otu çayı nasıl hazırlanır?
Kırkkilit faydaları nelerdir? Kırk kilit otu çayı nasıl hazırlanır?
GİRİŞ 04.11.2022 11:46 GÜNCELLEME 04.11.2022 11:46

Alternatif tıp tedavileriyle kimyasal maddelere gerek kalmadan doğal yöntemlerle birçok hastalıktan korunmak mümkündür. En tehlikeli hastalıkların dahi tedavi sürecini hızlandıran otlar arasında yer alan kırk kilit otu, kemik gelişimine yardımcı olarak iskelet yapısının güçlenmesini sağlamaktadır. Düzenli olarak tüketilen kırk kilit otu çayı, kemiklerin güçlendirmesinin yanında vücudu iltihaptan arındırarak iç organların sağlığını korumaktadır. İç hastalıkları konusunda oldukça etkili olan kırk kilit otu, kesik, ısırık ve yanık gibi yaraların tedavisinde de kullanılmaktadır. 

Üzerlik otunun faydaları nelerdir? Üzerlik otu nasıl kullanılır?Üzerlik otunun faydaları nelerdir? Üzerlik otu nasıl kullanılır?

Kırk Kilit Otu Faydaları

Böbrek hastalıklarından koruyan ve kemik gelişimine yardımcı olan kırk kilit otu, doktora danışarak tüketilmesi tavsiye edilir. Birçok hastalığa faydası olsa dahi vücudun herhangi bir alerjik reaksiyon verip vermemesine karşı kesinlikle tedbirli tüketilmesi gerekir. Her gün bir bardak kırk kilit otu çayı tüketmenin faydaları şöyledir:

 • En önemli özelliği kemik sağlığını korumasıdır. Menopoz döneminde kadınlarda sıkça görülen kemik erimesine karşı kırk kilit otu çayı tüketilebilir. İskelet sisteminin güçlenmesini sağlar. 

 • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelerek iltihapların vücuttan en doğal ve sağlıklı şekilde atılmasını, sökülmesini sağlar. 

 • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kırk kilit otu, sağlıksız beslenme ve zararlı alışkanlıklardan kaynaklı vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur. 

 • Ödem atıcı özelliği sayesinde vücudun şişkinliğini alarak daha sağlıklı ve hızlı kilo vermeye yardımcı olur. 

Rezene çayı faydalar nelerdir? İftardan sonra rezene çayı içmek ne işe yarar?Rezene çayı faydalar nelerdir? İftardan sonra rezene çayı içmek ne işe yarar?

 • Antiseptik özelliği sayesinde vücutta meydana gelen kesik, yanık gibi yaraların mikrop kapmasına engel olarak çabucak iyileşmesini sağlar. 

 • Kemik yapısını güçlendiren kırk kilit otu, diş, tırnak ve saçların da güçlenmesine yardımcı olur. Saç dökülmesine engel olarak saçların sıklaşmasına yardımcı olarak sağlıklı görünmesini sağlar. 

 • Böbreklerin daha sağlıklı çalışmasını sağlayarak böbrek hastalıklarına karşı korur. 

 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek daha çok kış aylarında meydana gelen grip ve nezle gibi solunum yolu hastalıklarına karşı korucudur. 

 • Eklem ve romatizma ağrılarına iyi gelir. 

 • Anemi (kansızlık) hastalığına karşı iyileştirici etkisi bulunur. 

Kırk Kilit Otu Çayı Nasıl Yapılır? 

Taze ya da kurutulmuş kırk kilit otlarıyla hazırlanan kırk kilit otu çayını demlemek için 1 bardak sıcak suyun için 2 çay kaşığı ufalanmış kırk kilit otu ekleyip yaklaşık 7-8 dakika demlenmesi için bekledikten sonra suyu süzülüp içilebilir. 

Sarımsak ve bal karışımı faydaları nelerdir? Sarımsak ve bal kürü nasıl hazırlanır?Sarımsak ve bal karışımı faydaları nelerdir? Sarımsak ve bal kürü nasıl hazırlanır?

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Karşı Kırk Kilit Otu 

İdrar söktürücü özelliği olan kırk kilit otu, vücuttaki bakteri ve virüslerin atılmasına yardımcı olur. Vücutta biriken iltihabın en etkili ve doğal şekilde atılması için günde 1 fincan kırk kilit otu çayı içilmesi tavsiye edilir. 

Kırk Kilit Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 2. Grip ve nezleye iyi gelir

 3. Eklem ağrılarını dindirir.

 4. Ağız yaralarının daha çabuk iyileşmesini sağlar. 

 5. Mide ağrısına iyi gelir.

 6. Böbrek taşını önler.

 7. Kansızlığa iyi gelir.

Kırk Kilit Otu Fiyatı?

Aktarlardan kolayca erişilebilen kırk kilit otunun 250 gr fiyatı takribi 30 TL’dir.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Temel Karamollaoğlu halefini açıkladı
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar