Kozalak pekmezi faydaları nelerdir? Her sabah aç karnına kozalak pekmezi içmek neye iyi gelir?

Çam kozalağı, insanlık tarihi boyunca şifa kaynağı olarak tüketilen bir bitkidir. Kozalaktan en iyi verimin alınması için farklı tarif ve yöntemler denenir. Kozalak pekmezi de bu tariflerden biri olarak başta iltihabın vücuttan atılmasını desteklemesinin yanında güçlü bir idrar söktürücü olarak tüketilebilir. Peki kozalak pekmezi ne zaman içilir?

Kozalak pekmezi faydaları nelerdir? Her sabah aç karnına kozalak pekmezi içmek neye iyi gelir?
Kozalak pekmezi faydaları nelerdir? Her sabah aç karnına kozalak pekmezi içmek neye iyi gelir?
GİRİŞ 11.01.2023 13:42 GÜNCELLEME 11.01.2023 13:42
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kozalak pekmezi, güçlü bir antioksidan kaynağı olarak iç organların sigara ve alkolün zararlı etkilerinden arındırmak için tüketilmektedir. Kozalak pekmezi, yüzlerce yıldır aynı yöntem ve tarifle hazırlanmaya devam ederken şifa niyetine ilaç olarak içilmektedir. Çam kozalağı pekmezi, vücuttaki tüm iltihabın en doğal şekilde sökülüp atılmasına yardımcı olduğu için kanser gibi hayati risk taşıyan hastalıklara karşı da koruyucu etkisi bulunmaktadır. 

Kefir nedir, faydaları nelerdir? Kabızlık için kefir nasıl tüketilir?Kefir nedir, faydaları nelerdir? Kabızlık için kefir nasıl tüketilir?

Kozalak Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan ve mikroplarla savaşan çam kozalağı pekmezi, özellikle alkol ve sigara tüketen kişilerin düzenli olarak tüketmeleri tavsiye edilir. Vücutta bulunan tüm toksinlerin kısa sürede atılmasına yardımcı olduğundan düzenli ancak ölçülü miktarda tüketilmesine özen gösterilmelidir. Kozalak pekmezinin faydaları şöyledir:

 • Vücudu toksinlerden arındırır ve kanser hücrelerine karşı savaşarak kanserin vücutta yayılmasına engel olur. 

 • Şiddetli öksürüğü anında dindirip boğazları rahatlatır. Akciğerde meydana gelen toksinlerin iltihapların en kısa sürede arınmasına yardımcı olur.

 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunur. 

 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. 

 • İdrar yollarında sıklıkla meydana gelen iltihabın en kısa sürede atılmasını sağlar.

 • İdrar yolu enfeksiyonunu korur. 

 • Bağırsakların sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olur. 

 • Özellikle sindirim sistemi problemlerinden kaynaklı olarak kabızlık sıkıntısı çeken kişilerin sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını destekler.

 • Güçlü bir balgam söktürücüdür.

Kozalak Pekmezi Aç Karnına İçilir Mi?

Her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı kozalak pekmezi içmek, bağışıklığın güçlenmesine ve hastalıklara karşı vücut direncinin artmasını sağlamaktadır. 

Kozalak Pekmezi Yan Etkileri Nelerdir?

Kozalak pekmezi, her ne kadar faydalı bir besin olsa da aşırı tüketilmesi yarardan çok zarara sebebiyet vermektedir. Kozalak pekmezinin gün içinde 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmesi halinde ciddi sindirim problemlerine neden olmaktadır. 

Melek Ardıç Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Melek Ardıç
YORUMLAR 2
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğru..Bu sene ilk defa ağır bir grip geçirdiğim sırada denedim ve çok faydasını gördüm. Nezle öksürüğe çevirmeden ciğerlerde ne var ne yok temizliyor. Evde bulundurun. Doğal antibiotik bu muhteşem pekmez.
  Cevapla
 • ÖNCE VATAN 2 yıl önce Şikayet Et
  hadi hayırlısı allah yolunuzu açık etsin ayağınıza taş değdirmesin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe, En Nesyri'yi resmen açıkladı!
Yeni Renault Duster Türkiye'de satışa sunuldu! En ucuz otomobillerden oldu! İşte fiyatı