Taze dut yaprağı çayı faydaları nelerdir? Dut yaprağı çayı nasıl demlenir?

Dut yaprağı çayı, vücuttaki iltihabı en etkili şekilde söküp atarak, bedeninin daha zinde ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bununla birlikte güçlü bir protein ve kalsiyum kaynağı olan dut yaprağı çayı, kemik gelişimini destekler, ilerleyen yaşlarda muhtelif sebeplerden ortaya çıkan kemik erimesine engel olur. Peki dut yaprağı hangi hastalığa iyi gelir?

Taze dut yaprağı çayı faydaları nelerdir? Dut yaprağı çayı nasıl demlenir?
Taze dut yaprağı çayı faydaları nelerdir? Dut yaprağı çayı nasıl demlenir?
GİRİŞ 16.12.2022 09:24 GÜNCELLEME 16.12.2022 09:24

Hastalıkların temel nedeni, beslenme alışkanlıkları ve bundan kaynaklı vücutta biriken toksin ve iltihaplardır. Vücutta biriken toksinlerin ve iltihapların en doğal şekilde atılması için bitki çayları ve doğal karışımların tüketilmesi gerekir. Dut yaprağı çayı da vücutta biriken iltihabı en etkili şekilde kısa sürede attığından iç organların sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. İşte dut yaprağı çayının faydaları...

Tarihte bilinen ilk antibiyotik olan sirkenin faydaları nelerdir? Sirke hangi hastalıklara iyi gelir? Tarihte bilinen ilk antibiyotik olan sirkenin faydaları nelerdir? Sirke hangi hastalıklara iyi gelir?

Dut Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir?

Bitki çayları ya da doğal karışımların faydalı olup olmadıklarını anlamak için antioksidan özelliğe sahip olduklarına ve içerisinde barındırdıkları vitamin-mineral değerlerine bakılır. Dut yaprağı çayı da mineral bakımından zengin, güçlü bir antioksidan kaynağıdır... Dut yaprağı çayının insan bedeni için faydaları şöyledir:

 • Dut yaprağı çayı, vücudu toksinlerden arındırır ve böylece zararlı beslenme alışkanlıklarından kaynaklı iç organda meydana gelen hasarın onarılmasını sağlar. 

 • Kanser hücrelerine karşı savaşır, kanserin vücudun farklı yerlerine yayılmasını önler. 

 • Dut yaprağı çayı, tüm vücudu iltihaptan arındırır ve iltihaptan kaynaklı ortaya çıkan hastalıklara engel olur. 

 • Düzenli ve ölçülü tüketilmesi halinde bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. 

 • Kalsiyum ve protein bakımından oldukça zengin olan dut yaprağı çayı, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesine karşı koruyucu görev üstlenir. 

 • Kalp ve damar hastalıklarında iyi gelen dut yaprağı çayı, kalp krizi riskini azalttığı görülür. 

 • Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayarak kabızlığa iyi gelmektedir. 

 • Dut yaprağı çayı, sinirleri yatıştırarak kişinin daha sakin ve dingin kalmasını sağlar. 

 • Vücuttaki ödemi, en sağlıklı şekilde söker atar

 • Cilt hastalıklarına iyi gelir. Özellikle de egzamaya karşı etkili olduğu bilinir. 

Dut Yaprağı Çayı Faydaları

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Dut yaprağı çayı, 5 dakika gibi kısa bir sürede hazırlanmaktadır. 1 su bardağı kadar su kaynatılır ve kaynadıktan sonra altı kapatılır. Suyun içine 2 çay kaşığı kurtulmuş dut yaprakları konur ve 3-4 dakika demlenmesi beklenir. Dut yaprağı çayı demlendikten sonra süzerek servis edilebilir. Afiyet, şifa olsun...

Dut Yaprağı Suyu İçilir Mi?

Dut yaprağı suyunu hazırlarken ilk olarak 1 litre su kaynatılır. Su kaynadıktan sonra altı kapatılır ve üzerine 4 adet kurutulmuş dut yaprağı atılır ve takribi 2-2,5 saat bekletilir. Hazırlanan dut yaprağı suyu sabahları aç karnına 1 bardak tüketilir. 

Melek Ardıç Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Melek Ardıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Gaspçılarla çatışmaya giren emekli polisin vurulma anı kamerada
Maliye harekete geçti! Cezası 20 milyon TL'ye çıkıyor