Yutkunurken boğazın bir tarafında ağrı neden olur? Yaz günü boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Yaz aylarında dahi artan boğaz ağrısı, uzun süre klimaya maruz kalma ve çok fazla soğuk içeceklerin tüketilmesinden kaynaklı meydana gelebilir. Özellikle yutkunurken boğazın tek bir tarafının ağrıması, mikrop ve iltihaplardan olabileceği belirtilir. Peki boğaz ağrısı nasıl geçer? İşte boğaz ağrısına 2 dakikada çözüm!

Yutkunurken boğazın bir tarafında ağrı neden olur? Yaz günü boğaz ağrısına ne iyi gelir?
Yutkunurken boğazın bir tarafında ağrı neden olur? Yaz günü boğaz ağrısına ne iyi gelir?
GİRİŞ 13.09.2022 10:17 GÜNCELLEME 13.09.2022 10:17

Boğaz ağrısı, yaz- kış demeden, her mevsimde muhtelif nedenlerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Boğaz ağrısı bir hastalığın semptomu olarak görülmesinin yanında iltihap ve mikrobik nedenlerle de kendini gösterebilir. Boğaz ağrısı ve öksürük, özellikle solunum yolu hastalıklarının ardından en son geçen semptomlar olduğu ve uzunca süre devam ettiği için kişinin huzursuz olmasına sebebiyet verebilir. İşte yutkunurken oluşan boğaz ağrısı için yapılması gerekenler...

İncir yaprağının sivilceye faydaları nelerdir? Kuru incir yaprağı çayı nasıl yapılır? İncir yaprağının sivilceye faydaları nelerdir? Kuru incir yaprağı çayı nasıl yapılır?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? 

Boğaz ağrısı, bazen solunum yolu hastalıklarının bir semptomu olarak bazen de iltihaptan kaynaklı ortaya çıkar. Solunum yolu hastalıklarından kaynaklı olan boğaz ağrısı için vitamin ve mineral bakımından zengin içeceklerin bol bol tüketilmesi gerekirken iltihap ve mikrop kapmaktan kaynaklı meydana gelen boğaz ağrısı için antioksidan kaynağı besinlerin bol bol tüketilmesi boğazların çabucak iyileşmesi için çok mühimdir...

Yutkunurken oluşan boğaz ağrılarının temel sebebi de bakteri ve mikropların solunum yollarına bulaşmasıdır. Bunun için ılık ve vitamin deposu içeceklerin tüketilmesi gerekir. Böylece hem boğaz yumuşamış hem de mikropların arınması sağlanır. Yutkunurken boğaz ağrısına iyi gelen doğal karışım:

Limonlu sirkeli su içmenin faydaları nelerdir? Sabahları aç karnına limonlu sirkeli su içmek zayıflatır mı?Limonlu sirkeli su içmenin faydaları nelerdir? Sabahları aç karnına limonlu sirkeli su içmek zayıflatır mı?

Limon - Bal ve Ilık Su:

Bir çay bardağı kaynar suyun içine 2 tatlı kaşığı bal ve yarım limonun suyu eklenir iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım ılıdıktan sonra içilir. 

Yaz Günü Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yaz günü boğaz ağrısının temel nedeni, dondurma ve soğuk içeceklerin çok fazla tüketilmesi, havlu, havuz gibi umumi alanların fazlaca kullanılmasıdır. Bunun için hem antioksidan kaynağı besinlerin tüketilmesi hem de boğazı yumuşatacak ılık içeceklerin bol bol içilmesi gerekir. İşte yazın ortaya çıkan boğaz ağrısına evde doğal çözüm:

  • Bol bol ılık su tüketimi

  • Limon gibi C vitamini kaynağı olan besinlerin tüketimi

  • Tuz su ile gargara

  • Ada çayı 

  • Ilık duş gibi alışkanlıklar yaz aylarında ortaya çıkan boğaz ağrısına iyi gelmektedir. 

Melek Ardıç Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Melek Ardıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Elon Musk şoke etti! Sosyal medyadan tepki yağdı!
Bakan Işıkhan en fazla prim borcu olan belediyeleri açıkladı!