İncir yaprağının sivilceye faydaları nelerdir? Kuru incir yaprağı çayı nasıl yapılır?

İncir yaprağı, sağlığa olan faydalarından dolayı alternatif tıp tedavisinde oldukça sık kullanılan bir üründür. Düzenli tüketilmesi halinde birçok hastalığa karşı vücudu güçlendirdiği bilinmektedir. Özellikle şeker ve kalp hastalıklarına karşı incir yaprağı kürlerinin tüketilmesi önerilmektedir. Peki incir yaprağı basura nasıl kullanılır? İşte incir yaprağının faydaları...

İncir yaprağının sivilceye faydaları nelerdir? Kuru incir yaprağı çayı nasıl yapılır?
İncir yaprağının sivilceye faydaları nelerdir? Kuru incir yaprağı çayı nasıl yapılır?
GİRİŞ 21.01.2023 13:09 GÜNCELLEME 21.01.2023 13:09
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Yapılan araştırmalarda incir yaprağının en az incir kadar faydalı olduğu tespit edilmiştir. Doğru şekilde kullanılan ve değerlendirilen bitkilerin insan sağlığı üzerinde sayısız yararı bulunmaktadır. İncir yaprağının da tam olarak böyle bir etkiye sahip olduğundan dolayı doğru şekilde tüketilmesi ve kullanılması gerekmektedir. İncir yapraklarıyla yapılan çay düzenli olarak tüketildiğinde cilt problemlerinden kalp hastalıklarına kadar birçok sağlık sorununun iyileşmesinde olumlu etkiye sahiptir. 

Maydanoz sapı faydaları nelerdir? Maydanoz kürü nasıl hazırlanır?Maydanoz sapı faydaları nelerdir? Maydanoz kürü nasıl hazırlanır?

İncir Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Bazı araştırmalara göre incir yaprağının incirden daha faydalı ve sağlıklı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bundan dolayı kalp hastaları, cilt problemleri, şeker hastalarına karşı kullanılması önerilmektedir. Bu gibi doğal ilaç ve tedavi yöntemleri hastalığın meydana gelmesine kısmen engel olabilir. Yani sağlıklı ve kronik rahatsızlığı olmayan kişilerin incir yaprağı ve diğer birçok faydalı bitkileri düzenli olarak kullanması hastalıkların ortaya çıkmasına engel olması muhtemeldir. Ancak hasta olduktan sonra doktora danışmadan bitkisel tedavilere başvurmak kişinin iyileşmesinden çok sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bundan dolayı kronik rahatsızlığı olan her bireyin, herhangi bir bitkisel tedaviye başlamadan önce muhakkak doktora danışması gerekmektedir. İncir yaprağının insan bedeni üzerindeki olumlu etkileri şöyledir:

Rezene çayı faydalar nelerdir? İftardan sonra rezene çayı içmek ne işe yarar?Rezene çayı faydalar nelerdir? İftardan sonra rezene çayı içmek ne işe yarar?

 • İncir yaprağı, sivilce, çıban, iltihap, siğil ve et beni gibi cilt problemlerinin tedavi edilmesinde kullanılabilmektedir. Özellikle iltihaplı sivilcelerin kuruması ve çabucak geçmesi için incir yapraklarıyla hazırlanan kürler önerilmektedir. 

 • Hemoroid yaralarının iyileşmesini sağlayarak basurdan kaynaklı ağrıyı-sızıyı hafifletir. İncir yaprağı suyu temiz bir pamuk yardımıyla basura uygulanır. Bu şekilde düzenli olarak devam edilmesi basurun iyileşmesini hızlandırır. 

 • Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan incir yaprağı kemiklerin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Gelişme çağında çocukların daha güçlü bir iskelet yapısına sahip olması için incir yaprağı tüketilmesi önerilmektedir. 

 • İncir yaprağı çayı, düzenli tüketilmesi durumunda damar tıkanıklığını önleyerek kan dolaşımını hızlandırır. Kalp ve damar sağlığının koruyarak kalp krizi riskini azaltmaktadır. 

 • İncir yaprağı vücuttaki iltihap ve enfeksiyonunun doğal olarak atılmasını sağlar. Özellikle idrar yolu enfeksiyonun temizlenmesinde etkili olduğu görülmektedir. 

 • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan incir yaprağı, diyabet hastalarının doktorlarının onayıyla incir yaprağı tüketebilecekleri aktarılmaktadır. 

Çay posası ne işe yarar? Demlikte kalan çay demi nasıl değerlendirilir? Çay çöpü pansumanı...Çay posası ne işe yarar? Demlikte kalan çay demi nasıl değerlendirilir? Çay çöpü pansumanı...

 • İncir yaprağının düzenli tüketilmesi ülser başta olmak üzere hazımsızlık gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. 

 • Varis tedavisinde incir yaprağının etkili olduğu ve hazırlanan kürün düzenli olarak uygulanması durumunda varislerin büyük oranda tedavi edildiği aktarılmaktadır. 

 • İncir yaprağı, metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Böylece kabızlık sıkıntısı çeken kişilerin düzenli olarak incir yaprağı çayı içmeleri sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayacaktır. 

 • Yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. 

 • Antioksidan özelliği sayesinde vücudun toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. 

 • İncir yaprağı suyu veya çayı bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. 

 • Hİper tansiyon ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

 • Zona hastalığı hazırlanan incir yaprağı suyu ile tedavi edilebilmektedir. 

Biberiyenin yağı faydaları nelerdir? Biberiye çayı zayıflatır mı, nasıl demlenir?Biberiyenin yağı faydaları nelerdir? Biberiye çayı zayıflatır mı, nasıl demlenir?

İncir Yaprağı Nasıl Tüketilir?

Cilt Bakımı Kürleri: Temiz ve yıkanmış incir yapraklarının temiz bir beze sarılarak dövülür. İncir yapraklarının sarılı olduğu bez iltihap, sivilce, çıban ve siğil olduğu bölgeye yavaşça sürülür. Bu işlem haftanın 3-4 günü yapılabilir. Cildi hassas ve alerjik olan kişilerin bu kürü uygularken daha dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir. 

Zona hastaları ise 4-5 adet incir yaprağını 3 bardak suyun içinde 3-5 dakika kadar kaynatır. İncir yapraklarının kaynamasının ardından soğuması için beklenir ve soğuduktan sonra hastalıklı bölgeye temiz bir bez ya da pamukla sürülür. Bu işlem hastalık geçene kadar uygulanabilir. 

Varis sorunu olan kişilerin ise hazırlanan incir yaprağı suyunu 21 gün boyunca varisli bölgeye sürmeleri önerilmektedir. Varis sıkıntısının geçmesine yardımcı olan bu yöntem 21 günün sonunda da ihtiyaca göre uygulanabilmektedir. 

Çam kozalağı şurubu faydaları nelerdir? Kozalak şurubu ne kadar içilir?Çam kozalağı şurubu faydaları nelerdir? Kozalak şurubu ne kadar içilir?

İncir Yaprağı Çayı: Vücudun iltihap, toksin ve enfeksiyonlardan arınması için düzenli olarak içilmesi önerilen incir yaprağı çayı, kan şekerinin dengelenmesinde, yüksek kolesterol ve hiper tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Kronik rahatsızlığı olmayan kişilerin tüketilmesi önerilirken kalp, şeker, tansiyon gibi hassas ve riskli hastalığı olan kişilerin doktorlarına danışarak incir yaprağı çayını içmeleri önerilmektedir. 

İncir yaprağı çayı, 2 bardak suyun içine 2-3 incir yaprağının 1-2 dakika kaynattıktan sonra 10 dakika demlenmesi beklenir ve ardından suyunun süzülmesiyle hazırlanmaktadır. 

İncir Yaprağı Nereden Alınır?

Ağaç yaprakları, meyvelerden daha çok kimyasal tarım ilaçlarına maruz kaldığından dolayı çok dikkatli olunmalıdır. Fayda sağlamaya çalışırken daha çok sağlığı riske atmaktadır. Bundan dolayı doğallığından emin olunan yerlerden alınması önerilmektedir.

YORUMLAR 11
 • angara güçlü 1 yıl önce Şikayet Et
  sigilile incirin sutu cok iyi geldi
  Cevapla
 • Mehmet Kandemir 1 yıl önce Şikayet Et
  Sivilceyi değil sihili yok ediyor... Ayrıca asitli olduğu için ciltle teması da zararlı.. Bilinçsizce kullanmayın...
  Cevapla
 • Şarkışla 1 yıl önce Şikayet Et
  kuranda incir ve zeytin uzerine yemin edilmistir bunu bilen musluman hekimlerin daha once genis capli arastirilmasi gerekirdi
  Cevapla
 • Yörük Oğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Yaprak yerine inciri demlesem olurmu ya.
  Cevapla
 • Emin Çiftçi 2 yıl önce Şikayet Et
  İncir tüketmek de iyi ancak yaprakları daha iyi. kozak inciri yersen diş apsesi hemen geçer.
  Cevapla
 • tekno_man 3 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle siğilleri yok ediyor.düzenli olarak geçene kadar sürülmesi gerekiyor..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MEB'den özel eğitim kurumlarına sınırlandırma
Bayraktar TB3 bir testi daha başarıyla tamamladı