Sağlık-Der 2024 için rapor yayımladı: İşte dikkat etmeniz gerekenler!

Sağlık-Der, yaptığı araştırmalara göre 2024 yılında sağlığı tehdit edebilecek hastalıklara ilişkin rapor yayımladı.

Sağlık-Der 2024 için rapor yayımladı: İşte dikkat etmeniz gerekenler!
Sağlık-Der 2024 için rapor yayımladı: İşte dikkat etmeniz gerekenler!
GİRİŞ 31.12.2023 16:56 GÜNCELLEME 31.12.2023 16:56

Sağlık-Der olarak her yıl insanlığı tehdit eden sağlık sorunlarına ilişkin bir rapor yayınladı. Derneğin bilim, danışma kurulu, teşkilat ve üyeleriyle yapmış olduğu istişareler neticesinde 2024 yılında sağlığı tehdit edeceğini öngördüğü tehditler şunlardır:

1. BULAŞICI HASTALIKLAR: Yeni ortaya çıkan veya yeniden önem kazanan bulaşıcı hastalıklar, insanların çok çabuk yer değiştirmelerinin kolaylaşması nedeni ile hızlı bir şekilde kıtalararası yayılabilmektedir.

2. AŞI OLMAYA DİRENÇ: Eksik bilgi nedeni ile aşı olunmaması ve küresel düzeyde aşılanma oranının artırılmaması hastalıkların daha da ilerlemesine sebep olmaktadır.

3. SEDANTER YAŞAM: Hareketsiz yaşam tarzı iyice artmıştır. Bu da sedanter yaşama bağlı hastalıkları tetiklemiştir.

4. PSİKOLOJİK BOZUKLUKLAR: İş ortamında mobbing, ekonomik zorluklar, geçim sıkıntısı, insani iletişim zorlukları, alım gücünün düşmesi, büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğu, dikey mimari.

5. TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI: Evde kalmak zorunda kalan kişilerin teknolojik cihazlar ile çok fazla vakit geçirmesi teknoloji bağımlılığına sebep olmaktadır.

6. DURUŞ BOZUKLUKLARI: Hareketsiz yaşam ve spor yapmamak özellikle eklem, kas hastalıkları ve duruş bozukluklarına sebep olmaktadır.

7. STRES: Sosyal ilişkilerin zayıflaması, ekonomik kayıplar, gelecek kaygısı strese bağlı hastalıklara sebep olmaktadır.

8. YALNIZLIK: İnsanların yalnız kalması depresyon, kişilik bozuklukları, öz bakım eksikliği, kalp damar, sindirim sistemi ve enfeksiyon hastalıklarına sebep olmaktadır.

9. OBEZİTE: Gittikçe artan obezite, kalp, damar, tansiyon, diyabet, eklem ve enfeksiyon hastalıklarına sebep olmaktadır.

10. TRAFİK ARTIŞI: Toplu ulaşımın kullanılmaması, trafik sorununun artmasına, çevre ve gürültü kirliliğine neden olmaktadır.

11. ÇEVRE VE HAVA KİRLİLİĞİ: Artan sanayileşmeye bağlı olarak gelişen çevre ve hava kirliliği çok sayıda hastalığın, dolayısı ile ölümün en temel nedenidir.

12. İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ: Orta ve uzun vadede kuraklık, sıcaklık artışı ve kıtlık insanlığa birer tehdit olacaktır. Bu sebeple savaşlar, çatışmalar ve göçler yaşanabilecektir.

13. GIDA: Gıdanın içindeki besin değerinin düşmesi ve gıdanın ağır metaller, zirai ilaçlar ile kirlenmesi.

KAYNAK: HABER7
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin gözü 28 Haziran'da! 3 yıldır bu anı bekliyoruz
A Milli Takım'da şok sakatlık: Çapraz bağları koptu