Doğal yollarla karaciğer temizliği: Karaciğeri en hızlı temizleyen 6 altın öneri!

Kanımızda bulunan toksik maddeleri temizleyen, sindirime yardımcı safrayı üretmeye kadar birçok görevi bulunan karaciğerin detoksa ihtiyacı olabiliyor. Diyet Uzmanı Hande Selin Ok, vücudun arındırma merkezi olarak kabul edilen karaciğeri temizlemenin çeşitli yollarına dikkat çekti.

Doğal yollarla karaciğer temizliği: Karaciğeri en hızlı temizleyen 6 altın öneri!
Doğal yollarla karaciğer temizliği: Karaciğeri en hızlı temizleyen 6 altın öneri!
GİRİŞ 18.05.2024 21:40 GÜNCELLEME 18.05.2024 21:40

Vücudun ana detoks organı olan karaciğerin vücuttaki görevleri hayati öneme sahip. fakat karaciğerin düzgün çalışması ise bizlere bağlı. Nasıl mı? Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Selin Ok, karaciğeri toksik maddelerden arındırmak için yapılabilecekleri sıraladı. İşte, karaciğeri temizlemenin 6 müthiş yolu!

Yeşil kabağın faydaları nelerdir? Kabak yemenin 10 altın faydası!Yeşil kabağın faydaları nelerdir? Kabak yemenin 10 altın faydası!

Sıfır kalori diye içmeyin! Şekersiz ve kalorisiz içeceklerden her yudum diyabete 1 adım daha itiyor!Sıfır kalori diye içmeyin! Şekersiz ve kalorisiz içeceklerden her yudum diyabete 1 adım daha itiyor!

KARACİĞERİ EN HIZLI NE TEMİZLER?

Karaciğer sağlığına ilişkin açıklamalardan bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Selin Ok, “Rafine şeker ve trans yağ içeren hazır gıdaları hayatınızdan çıkararak ve menülerinizde; soğan, sarımsak, enginar, domates, brokoli, zencefil, zerdeçal, roka ve balık gibi besinlere yer vererek bu detoksu başlatabilirsiniz" dedi.

Karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasının oldukça mühim olduğunu dile getiren Ok, vücudumuza giren her türlü besinin, ilaçtan toksik veya toksik olmayan maddelere kadar karaciğerden geçtiğini belirtti. Vücudun ihtiyacı olan pek çok hormonun düzenli çalışmasını sağlayan karaciğerin en önemli görevlerinden biri kan ile besinleri birbirinden ayırmak.

KARACİĞERİN GÖREVLERİ

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Selin Ok, karaciğerin önemini belirtmek için açıklamalarda bulundu:

"Protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler ve ilaçların vücutta işlem görmesine yardımcı olması ve kanın pıhtılaşmasında rol oynaması da karaciğerin görevleri arasındadır. Karaciğerimiz, vücuda giren toksik maddeleri emip bunların atılmasını da sağlarken, depolama görevini de yapar. Böylesine önemli görevleri olan, hayati organlarımızın başında gelen karaciğerimize de gözümüz gibi bakmamız gerekir. Karaciğerimizin saat gibi çalışması genel sağlığımız için çok önemlidir; ancak karaciğerimizi onun için riskli yiyecek, içeceklerle yorabiliriz, hasarlandırabiliriz. Karaciğerimiz nasıl vücudumuzu arındırıyorsa, karaciğerimizin de detoksa yani bir temizlenmeye ihtiyacı vardır."

KARACİĞERİ TEMİZLEMENİN 6 ALTIN YOLU!

Karaciğerin temiz ve sağlıklı olup olmadığını anlamak için karaciğer fonksiyon testleri ile enzim değerlerine bakılması gerektiğini belirten uzman, karaciğer detoksu için 6 altın öneri ile geldi:

  • Rafine şeker ve trans yağ içeren hazır gıdaları hayatınızdan çıkarın.

  • Lahana, karnabahar, roka, maydanoz, kale, tere, ıspanak, havuç¸ gibi sebzelerin suyunu sıkarak (posaları ile beraber) tüketin. Zeytinyağı ile yapılmış sebze yemekleri, balık, salata, kuru baklagiller, turp, lahana, karalahana, brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, roka, tere, kırmızı pancar, havuç, sarımsak karaciğer dostu besinlerdir.

  • Günlük ihtiyacınıza uygun bol miktarda su tüketin.

  • Soğan, sarımsak, enginar, domates, brokoli, zencefil, zerdeçal, roka ve balık gibi besinlere beslenmenizde muhakkak yer verin.

  • Deve dikeni karaciğerde biriken toksik maddeleri temizleme de yardımcıdır. Deve dikeni bitkisi, özellikle çay olarak daha sık kullanılır. 1 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı deve dikeni ekleyip süzerek içebilirsiniz veya içeren preparatları tüketebilirsiniz.

  • Omega-3, Selenyum, Glutatyon, C vitamini, E vitamini içeren antioksidan içerikli yiyecekler karaciğere faydalıdır ve bunlardan tüketmeye özen gösterin.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Sedef Güler cinayetinde yeni gelişme! Korkunç ifadeler
Doğu Afrika'da bir ilk! Altında Türk imzası var