Kuru üzüm suyunun faydaları nelerdir? Kuru üzüm suyu tüketiminin sağlığa 10 faydası

Sabahları aç karına kuru üzüm suyu içmek sağlıklı bir sindirim sisteminden, kardiyovasküler birçok hastalığı önlemeye kadar pek çok faydası bulunur.

Kuru üzüm suyunun faydaları nelerdir? Kuru üzüm suyu tüketiminin sağlığa 10 faydası
Kuru üzüm suyunun faydaları nelerdir? Kuru üzüm suyu tüketiminin sağlığa 10 faydası
GİRİŞ 19.05.2024 08:57 GÜNCELLEME 19.05.2024 08:57

Kuru üzüm suyu, sağlık açısından oldukça faydalı olan ve günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen kuru üzümlerin bir gece önceden suda bekletilmesiyle yapılan, antioksidan ve lif bakımından zengin olan bir içecektir. Kansızlığa, kemik ve kalp sağlığına iyi gelen kuru üzümleri direkt olarak yemek yerine onları bir gece önceden suda bekleterek tüketmek içerisindeki vitamin ve minerallerin açığa çıkmasını kolaylaştırır. Besin değerini ve emilimini hızlandırır.

Kuru üzüm suyunu içtiğinizde, kuru üzümden alabileceğiniz maksimum faydayı daha kısa sürede alabilirsiniz. Kuru üzüm suyunun tüketilmesi halinde sağlığımıza sağlayacağı 10 faydayı sizler için araştırdık.

Kuru üzüm suyunun faydaları nelerdir? Kuru üzüm suyu tüketiminin sağlığa 10 faydası

İşte düzenli olarak kuru üzüm suyu tüketiminin sağlığımıza 10 faydası…

Ketojenik diyet kalp krizi riskini iki katına çıkarıyor!Ketojenik diyet kalp krizi riskini iki katına çıkarıyor!

Geçmeyen boğaz ağrısının nedenleri! Sürekli tekrarlayan boğaz ağrısına ne iyi gelir?Geçmeyen boğaz ağrısının nedenleri! Sürekli tekrarlayan boğaz ağrısına ne iyi gelir?

DÜZENLİ KURU ÜZÜM SUYU TÜKETİMİNİN SAĞLIĞA 10 FAYDASI

  • Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi

Bilindiği üzere lif bakımından zengin olan kuru üzüm, sindirim sistemine yardımcı olarak kabızlık gibi bağırsak problemlerinin önlenmesini sağlar. Kuru üzümleri bir gece önceden suda bekleterek hazırladığınız kuru üzüm suyunda bu lifleri yumuşatmış, tüketilmesi halinde sindirimini ve emilimini kolaylaştırmış olursunuz.

Düzenli olarak kuru üzüm suyu tüketirseniz, daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olabilir aynı zamanda olası mide- bağırsak sorunlarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

  • Karaciğer Üzerinde Detoks Etkisi

Kuru üzüm içerdiği antioksidanlar ve doğal bileşikler sayesinde vücuttaki toksinleri uzaklaştırarak karaciğer üzerinde detoks etkisi yaratır. Kuru üzüm suyu ise böbreklerin de işin içine dahil olmasını sağlayarak sürecin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur.

Çiğ balık pişirilmeden önce yıkanır mı? Çiğ balığı pişirmeden önce yıkarsanız....Çiğ balık pişirilmeden önce yıkanır mı? Çiğ balığı pişirmeden önce yıkarsanız....

  • Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Kuru üzüm birçok vitaminin yanı sıra bağışıklığı güçlendirecek antioksidanlar içerir. Kuru üzüm suyu da bu antioksidanların emilimini hızlandırarak daha güçlü bir bağışıklık sistemine destek olarak vücudun enfeksiyonlara karşı direnç kazanmasını sağlar.

Kuru üzüm suyunun faydaları nelerdir? Kuru üzüm suyu tüketiminin sağlığa 10 faydası

  • Kalp Sağlını Destekler

Kuru üzüm suyu, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan potasyum açısından zengindir. Düzenli kuru üzüm suyu tüketimi, sodyum seviyelerini dengeleyerek kan basıncını düzenler, hipertansiyon ve kalp krizi dahil olmak üzere birçok kardiyovasküler hastalık risklerini azaltır. Ayrıca kuru üzüm suyu içerdiği diyet lifi ve polifenoller sayesinde kolesterolü de düşürür.

Glisemik indeks diyeti örnek menü!Glisemik indeks diyeti örnek menü!

  • Kansızlığı Ve Demir Eksikliğini Giderir

Kuru üzüm, bilinen en iyi kırmızı kan hücresi üretimi yapan besinlerden bir tanesidir. Aynı zamanda iyi bir de demir kaynağıdır. Kuru üzüm suyu ise bu demirin emilimine yardımcı olacak en önemli etkendir. Kuru üzüm suyunu düzenli olarak tükettiğiniz takdirde anemiyi önleyerek demir seviyelerinizin arttırılmasına yardımcı olabilirsiniz.

  • Kemik Sağlını Korur Ve Osteoporozu Önler

Kuru üzüm, kalsiyum ve bor içerdiği için kemik sağlığına ve gücüne destek olur. Kuru üzüm suyu ise yine bu minerallerin emilimini hızlandırdığı için etkisini daha çabuk görmemizi sağlar. Düzenli kuru üzüm suyu tüketiminde daha güçlü kemiklere sahip olarak osteoporozun yani kemik erimesinin önüne geçebilirsiniz.

Ne yersen osun: En sevdiğiniz atıştırmalık kişiliğiniz hakkında ne söylüyor?Ne yersen osun: En sevdiğiniz atıştırmalık kişiliğiniz hakkında ne söylüyor?

  • Sağlıklı Işıldayan Bir Cilt

Kuru üzüm suyunun içerdiği antioksidanlar, serbest radikaller tarafından oluşabilecek hasarlara karşı cildi korur. Aynı zamanda cilt sağlığını destekleyen A ve E vitamini içerir. Bu sayede eskisinden daha sağlık bir parlayan bir ilde sahip olarak cildinizin yaşlanma sürecini yavaşlatabilirsiniz.

Kuru üzüm suyunun faydaları nelerdir? Kuru üzüm suyu tüketiminin sağlığa 10 faydası

  • Enerji Verir

Kuru üzüm, doğal bir früktoz ve glikoz kaynağı olduğu için tüketilmesi halinde hızlı bir enerji artışı sağlar. Kuru üzüm suyunun içerisindeki vitamin ve minerallerde bu enerji seviyesini dengeleyerek gün boyunca korunmasını sağlar. Aynı zamanda kuru üzüm suyu kronik yorgunluk yaşayan kişiler için doğal bir çözüm olabilir.

  • Kilo Yönetimi Sağlar

Kuru üzüm suyu içerdiği diyet lifi sayesinde uzun süreler tokluk hissi yaratarak kilo alımını durdurur. İçerisindeki früktoz ve glikoz sayesinde doğal bir enerji kaynağı olduğu için yüksek kalorili atıştırmalıklara ihtiyaç duymadan enerjik hissetmenizi sağlar.  Bu sayede beslenmenizi düzene sokarak kilo yönetimi yapmanıza yardımcı olur.

  • Daha Sağlıklı Bir Ağız

Kuru üzüm, içerdiği fitokimyasallar sayesinde çürüklerden ve diş eti hastalıklarından sorumlu bakterilerin oluşmasını engeller. Düzenli kuru üzüm suyu tüketiminde daha sağlıklı ve hijyenik bir ağıza sahip olup daha az diş sorunu ile karşılaşırsınız.

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Çin roketi köyün ortasına düştü! Bölgede zehirli duman paniği
Bu sene diğerlerinden çok farklı oluyor! İşte Euro 2024'te kullanılan teknolojiler...