Çiğ balık pişirilmeden önce yıkanır mı? Çiğ balığı pişirmeden önce yıkarsanız....

Çiğ balığı pişirmeden önce yıkamak yaygın yapılan bir hatadır. Ancak çiğ balığı yıkamak hem gereksiz hem de balığı potansiyel olarak tehlikeli bir hale getirir.

Çiğ balık pişirilmeden önce yıkanır mı? Çiğ balığı pişirmeden önce yıkarsanız....
Çiğ balık pişirilmeden önce yıkanır mı? Çiğ balığı pişirmeden önce yıkarsanız....
GİRİŞ 26.03.2024 08:18 GÜNCELLEME 26.03.2024 09:28
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Çiğ balık yıkanır mı sorusu yıllardır süregelen bir tartışma konusu. Kimine göre çiğ balık pişirilmeden önce yıkanmalıyken kimine göre de asla yıkanmaması gerekiyor. İçgüdüsel olarak deniz ürünlerini yıkamak isteyebilirsiniz ancak bu temizleme işlemi güvenilir bir yöntem mi sizce? Çiğ balığı pişirmeden önce yıkamak sağlıklı bir yöntem mi?

Modern gıda güvenliği kuralları ve mutfak uzmanlarının yaptığı açıklamalar doğrultusunda çiğ balığı pişirmeden önce yıkamak doğru bir yöntem değil. Çiğ balığı pişirmeden önce musluk suyuna temas etmeden direkt tavaya, fırına ya da ızgaraya koymak en doğru seçenek diye belirtiliyor.

Buzdolabında balık nasıl saklanır? Çiğ balık dolapta bekletilir mi?Buzdolabında balık nasıl saklanır? Çiğ balık dolapta bekletilir mi?

Peki, çiğ balığın neden yıkanmaması gerekiyor? Donmuş balık ya da somon balığı da yıkanmamalı mı? Gelin bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim.

ÇİĞ BALIK NEDEN YIKANMAZ?

Çiğ balık pişirilmeden önce yıkanır mı? Çiğ balığı pişirmeden önce yıkarsanız....

1- Çiğ Balığı Yıkamak Onu Bakterilerden Temizlemez

Çiğ balığı belirli bir sıcaklık ve üzerinde pişirmek üzerindeki bakterileri öldüreceği için pişirmeden önce çiğ balığı yıkamanın onun üzerindeki bakterileri yok ettiği düşüncesi tamamen bir hurafedir. Aynı zamanda çiğ balığı yıkamak üzerinde bulunan Salmonella ve E. coli gibi patojenlerin musluk suyunun sıçramasıyla tezgaha, mutfak eşyalarına yapışarak yayılmasına sebep olur.

Bu yüzden çiğ balığı yıkamak hem gereksiz hem de potansiyel olarak tehlike oluşturabilecek bir işlemdir.

Kâğıtta levrek tarifi, nasıl yapılır?Kâğıtta levrek tarifi, nasıl yapılır?

2- Çiğ Balığı Yıkamak Balığın Dokusunu Bozar

Taze balıklar çok hassas bir dokuya sahip olduğu için su bu dokuya zarar verir ve büyük ölçüde tadını da etkiler. Çiğ balık yıkandığında içerisinde bulunan doğal ve lezzetli suların bir kısmı yok olur. bunun yanı sıra su balığın dokusuna zarar vereceği için kızartma sırasında problemlerin çıkmasına da sebep olur.

3- Çiğ Balığı Yıkamak Balığın Üzerindeki Faydalı Bileşikleri Uzaklaştırır

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balıklar başta olmak üzere çoğu balık yüzeyinde yararlı bakteri ve enzim taşır. Çiğ balığı yıkadığınız zaman bu bakteriler azalarak balığın besin değerini ve tadını etkiler.

DONDURULMUŞ BALIKLAR PİŞİRMEDEN ÖNCE YIKANIR MI?

Çiğ balık pişirilmeden önce yıkanır mı? Çiğ balığı pişirmeden önce yıkarsanız....

Çiğ balığı yıkamamak gerektiğini öğrendik. Peki, dondurulmuş balıklarda nasıl bir yol izlemeliyiz? İş dondurulmuş balıklara gelince kurallar biraz daha esneyebiliyor ancak burada da balığı dondurma sırasında doğru şekilde paketleyebilmeniz önem arz ediyor.

Çiğ balığı dondurucuda doğru şekilde muhafaza etmek için gerekli adımları uyguladığınız takdirde dondurulmuş balıkları suyun altında çözdürürken suyla temas etmesinde bir sorun oluşmaz. Zaten bilindiği gibi dondurulmuş balıkları suyun altında çözdürmek bilinen bir uygulamadır.

Ancak burada da dikkat etmeniz gereken şey suyu bir temizleme aracı değil de dondurulmuş balığı çözdürme aracı olarak kullanmaktır.

SOMON BALIĞI PİŞİRMEDEN ÖNCE YIKANMALI MI?

Çiğ balık pişirilmeden önce yıkanır mı? Çiğ balığı pişirmeden önce yıkarsanız....

Yüksek besin değeri ve tadı ile deniz ürünleri severlerin favorisi hale gelen somon balığı da diğer tüm çiğ balıklar gibi pişirilmeden önce yıkanmamalıdır. Somon balığı da suyla temas ettiğinde tadını ve yararlı bakterilerini kaybederek bakteri yayılımına sebep olur.

Somon balığının derisi yenir mi? Somon balığının derisi nasıl soyulur?Somon balığının derisi yenir mi? Somon balığının derisi nasıl soyulur?

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
  • Yusuf E 1 ay önce Şikayet Et
    Pazar tezgahından aldığımız hamsilerin içini çıkarıp temizleyecek ve suya tutmadan tavaya atacaz öyle mi? Yok ağa biz yıkarız o balıkları...
    Cevapla
  • İ.y 1 ay önce Şikayet Et
    Zaten günümüzde balık yemek çok tehlikeli ancak kuzey kutup bölgelerinde avlanan hariç
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Hamaney'den Reisi açıklaması: Aksama olmayacak
MSB açıkladı: İran, Türkiye'den talep etti! Akıncı İHA görevlendirildi